Duminică, 01.09

19:30

Mari orchestre ale lumii

STAATSKAPELLE BERLIN

Sala Mare a Palatului
Dirijor : DANIEL BARENBOIM
Solist : RADU LUPU – pian

Program :
G. Enescu – Rapsodia română nr. 2 în Re Major op. 11
L. van Beethoven – Concertul nr. 4 pentru pian şi orchestra în Sol Major op. 58
Sir E. Elgar – Simfonia nr. 2 în Mi bemol Major op. 63

Concert prezentat de Logo Unicredit1     

Duminică, 01.09

22:30

Concertele de la miezul nopţii

CAMERON CARPENTER

Ateneul Român
Recital CAMERON CARPENTER – orgă

THE THEATRE of the ORGAN


Program :
J.S. Bach / C. Carpenter – Studiu dupa Preludiul din Suita nr. 1 pentru violoncel în Sol Major BWV 1007
J.S. Bach – Fantezia şi Fuga în sol minor BWV 542
C. Carpenter – Fragmente din scene ştiinţifico-fantastice

Concert prezentat de Enel

Duminică, 01.09

Concerte în ţară

TIMIŞOARA

FILARMONICA "BANATUL" din TIMIŞOARA
Dirijor : RADU POPA
Solist : MATEI VARGA – pian

Program :
Michael Hersch – Concert pentru pian şi orchestră (primă audiţie europeană)
T. Huillet – “Ombres – tribute to Debussy”
Rolf Martinsson – Concert pentru orchestră op. 81

Duminică, 01.09

Concerte în ţară

DOROHOI (Grădina de vară - ora 12:00) şi LIVENI (Casa "George Enescu" - ora 19:00)

ROMANIAN BRASS

Dirijor :
ADRIAN PETRESCU

Program :
G. Enescu – Rapsodia nr. 1
G. Bizet – Habanera şi marşul toreadorului din opera „Carmen”
G. Verdi – Marşul triumfal din opera „Aida”
J. Strauss – Polka Tritsch – Tratsch
A. Haciaturian – Dansul săbiilor
J. Kander – New York, New York
D. Şostakovici – Vals nr. 2
J. Strauss – Marşul lui Radetzky

Luni, 02.09

17:00

Alte evenimente

CONCERT SIMFONIC "SIDE by SIDE"

Sala Mică a Palatului

Membrii ai PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA (SUA)
CAMERATA REGALĂ (România)

Dirijor : VLAD VIZIREANU (SUA)
Solist : BEN SCHOEMAN (Africa de Sud) – pian

Program :
G. Enescu – Preludiu la unison (din Suita nr. 1 pentru orchestră în Do Major op. 9)
Fr. Liszt – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major S.124
L. van Beethoven – Simfonia nr. 7 în La Major op. 92


Cu susţinerea     Amromco 2

Luni, 02.09

17:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

Ansamblul "ARCHAEUS"

Ateneul Român
Dirijor : LIVIU DĂNCEANU

Program :
George Balint – Muzică pentru Archaeus
Michael Denhoff –
Strophen op. 107 (nr. 1, Geträumtes – für Martella)
Ştefan Niculescu –
Triplum II
Michael Denhoff –
Strophen op. 107 (nr. 11B, Geläut für Günter Bialas)
Dan Buciu –
Schițe pentru un autoportret
Michael Denhoff –
Strophen op. 107 (nr. 43A-a, Trostgesang für Heidemarie Merkl-Baroski)
Horia Surianu –
Rêverie Byzantine en Canon
Michael Denhoff –
Strophen op. 107 (nr. 49A – Saltarello)
Javier Darias –
Ucanca
Aurel Stroe –
Humoreske mit zwei Durchblicken zum Leeren

Luni, 02.09

19:30

Mari orchestre ale lumii

STAATSKAPELLE BERLIN

Sala Mare a Palatului
Dirijor : DANIEL BARENBOIM

Program :
W.M. Mozart
– Concertul nr. 10 pentru două piane în Mi bemol Major K365
     Solişti : DANIEL BARENBOIM
                 RADU LUPU
G. Verdi
– “Quattro pezzi sacri” (Ave Maria; Stabat Mater; Laudi alla Vergine Maria; Te Deum)
     Solist : LAURA CHERA
     Cu participarea CORULUI FILARMONICII “GEORGE ENESCU”
     Dirijorul Corului : ION IOSIF PRUNNER

Concert prezentat de   Logo Unicredit1

Marţi, 03.09

10:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

ASPECTE STILISTICE, ESTETICE şi TEHNICI de COMPOZIŢIE în CREAŢIA PROPRIE (I)

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinţă susţinută de Academician CORNEL ŢĂRANU - compozitor (Cluj-Napoca)

INTRAREA LIBERĂ

Marţi, 03.09

14:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

ASPECTE STILISTICE, ESTETICE şi TEHNICI de COMPOZIŢIE în CREAŢIA PROPRIE (II)

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinţă susţinută de THIERRY HUILLET - compozitor (Franţa)

INTRAREA LIBERĂ

Marţi, 03.09

15:30

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

ASPECTE STILISTICE, ESTETICE şi TEHNICI de COMPOZIŢIE în CREAŢIA PROPRIE (III)

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinţă susţinută de MICHAEL HERSCH - compozitor (SUA)

INTRAREA LIBERĂ

Marţi, 03.09

17:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

FILARMONICA "BANATUL" din TIMISOARA

Ateneul Român
Dirijor : RADU POPA
Solist : MATEI VARGA – pian

Program :
Michael Hersch – Concert pentru pian şi orchestră
T. Huillet – "Ombres – tribute to Debussy"
Rolf Martinsson – Concert pentru orchestră, op. 81

Marţi, 03.09

19:30

Mari orchestre ale lumii

PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : MANFRED HONECK
Solistă : YUJA WANG – pian

Program :
P.I. Ceaikovski
– Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în si bemol minor op. 23
D. Şostakovici – Simfonia nr. 5 în re minor op. 47

Marţi, 03.09

Concerte în ţară

IAŞI

FILARMONICA DE STAT "MOLDOVA" IAŞI

Dirijor : LEO HUSSAIN
Solist : MARINO FORMENTI – pian

Program :
Cornel Țăranu – Simfonia “Memorial”
Sir Peter Maxwell Davies – Concertul pentru pian şi orchestră op. 188
Harrison Birtwistle – Earth Dances

Miercuri, 04.09

10:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

ASPECTE STILISTICE, ESTETICE şi TEHNICI de COMPOZIŢIE în CREAŢIA PROPRIE (IV)

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinţă susţinută de DAN DEDIU - compozitor (România)

INTRAREA LIBERĂ

Miercuri, 04.09

14:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

THE NEW GENERATION (I)

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă şi Multimedia

NEW GENERATION (I)
– Concert al tinerei generaţii de compozitori români

Interpretează : Ansamblul IConArts
Dirijor : GABRIEL BEBEŞELEA

Program :
Cristina Uruc
– Latens
Bogdan Chiroșcă
– Cvartet de coarde
Victor Colțea 
– Sketches of a Requiem
Cătălin Ștefănescu Pătrașcu
– Seranada
Alexandru Murariu
 – Aeolus
Sebastian Androne – Stihiile

15.30 - SEMINARII AFTER-CONCERT


INTRAREA LIBERĂ

Miercuri, 04.09

17:00

Mari orchestre ale lumii

NATIONAL PHILHARMONIC OF RUSSIA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : VLADIMIR SPIVAKOV

Solist :  SERGEY DOGADIN – vioară

Program :
G. Enescu – Suita nr. 3 pentru orchestră in Re Major op. 27 "Săteasca" 
E. Chausson – Poemul pentru vioară şi orchestră op. 25
C. Saint-Saëns – Introducere şi Rondo Capriccioso op. 28
S. Rahmaninov – Simfonia nr. 1 în re minor op. 13

Miercuri, 04.09

19:30

Recitaluri şi concerte camerale

RADU LUPU

Ateneul Român
Recital RADU LUPU – pian

Program :
Fr. Schubert – Sonata nr. 20 pentru pian în La Major D 959
Fr. Schubert – Sonata nr. 21 pentru pian în Si bemol Major D 960

Concert dedicat memoriei pianistei MIHAELA URSULEASA

Miercuri, 04.09

Concerte în ţară

CLUJ

FILARMONICA DE STAT "TRANSILVANIA" CLUJ
Dirijor : JÖRG WIDMANN

Program :
Ulpiu Vlad – Lumina drumurilor
J. Widmann – "ad absurdum" piesă de concert pentru trompetă şi orchestră mică (dedicată lui Sergei Nakariakov)
     Solist : SERGEI NAKARIAKOV – trompetă
J. Widmann – Misa, pentru orchestră mare
     Solişti : ALFRED MELICHAR – acordeon cu claviatură
                  WILHELM BRUCK – chitară

Joi, 05.09

10:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

ASPECTE STILISTICE, ESTETICE şi TEHNICI de COMPOZIŢIE în CREAŢIA PROPRIE (V)

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinţă susţinută de OCTAVIAN NEMESCU - compozitor (România)

INTRAREA LIBERĂ

Joi, 05.09

14:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

THE NEW GENERATION (II)

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă şi Multimedia

NEW GENERATION (II) – Concert al tinerei generaţii de compozitori români

Interpretează : Ansamblul IConArts
Dirijor : GABRIEL BEBEŞELEA

Program :
Aurelian Băcan
– Autoportret
Elena Apostol
– Punct, contrapunct
Stelian Ababei – Cvintet de suflători
Veronica Anghelescu
– Gom Jabbar
Diana Gheorghiu
– Prisoner
Dan Variu
– Suomisaundi
Vlad Maistorovici
– Vis cu vampiri


15.30 - SEMINARII AFTER-CONCERT


INTRAREA LIBERĂ

Joi, 05.09

17:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

FILARMONICA DE STAT "MOLDOVA" IAŞI

Ateneul Român
Dirijor : LEO HUSSAIN
Solist : MARINO FORMENTI – pian

Program :
Cornel Țăranu – Simfonia “Memorial”
Sir Peter Maxwell Davies – Concertul pentru pian şi orchestră op. 188
Harrison Birtwistle – Earth Dances

Joi, 05.09

19:30

Mari orchestre ale lumii

ORCHESTRE DE PARIS

Sala Mare a Palatului
Dirijor : PAAVO JÄRVI

Program :
H. Berlioz
– Uvertura la "Le Corsaire" H 101
B. Britten – Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor op. 15
      Solistă : VILDE FRANG – vioară
C. Saint-Saëns – Simfonia nr. 3 cu orgă în do minor op. 78
      Solist : THIERRY ESCAICH – orgă

Concert prezentat de Dacia   Pe Negru


Vineri, 06.09

10:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

ASPECTE STILISTICE, ESTETICE şi TEHNICI de COMPOZIŢIE în CREAŢIA PROPRIE (VI)

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinţă susţinută de GABRIEL IRANYI - compozitor (Germania)

INTRAREA LIBERĂ

Vineri, 06.09

13:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

"ARCADIA" STRING QUARTET

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti - Studioul de Operă şi Multimedia

Program :
Adrian Pop – Mătasea şi metalul (2011)
Anatol Vieru – Cvartetul nr. 7
Martin Torp – Cantico delle creature
Dan Variu – "Transfigurare" - cvartet de coarde (primă audiţie)
Sabin Păutza – Cvartetul de coarde nr. 4 "Ludus Modalis"

INTRAREA LIBERĂ

Vineri, 06.09

14:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

ASPECTE STILISTICE, ESTETICE şi TEHNICI de COMPOZIŢIE în CREAŢIA PROPRIE (VII)

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinţă susţinută de ADRIAN POP - compozitor (România)

INTRAREA LIBERĂ

Vineri, 06.09

15:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

WORKSHOP


Seminar de compoziţie

INTRAREA LIBERĂ

Vineri, 06.09

17:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

FILARMONICA DE STAT "TRANSILVANIA" CLUJ

Ateneul Român
Dirijor : JÖRG WIDMANN

Program :
Ulpiu Vlad
– "Lumina drumurilor"
J. Widmann
– "ad absurdum" piesă de concert pentru trompetă şi orchestră mică (dedicată lui Sergei Nakariakov)
     Solist : SERGEI NAKARIAKOV – trompetă
J. Widmann
– Misa, pentru orchestră mare
     Solişti : ALFRED MELICHAR – acordeon cu claviatură
                 WILHELM BRUCK
– chitară

Vineri, 06.09

19:00

Spectacole de opera şi balet

ORCHESTRA ŞI CORUL OPEREI NAŢIONALE BUCUREŞTI

Opera Naţională Bucureşti
"OTELLO" de Giuseppe Verdi

Dirijor : KERI-LYNN WILSON
Regizor : VERA NEMIROVA
Scenograf : VIORICA PETROVICI
Maestru de cor : STELIAN OLARIU
Asistent regie : IRINA MACOVEI

Distribuţia :
Otello – MARIUS VLAD BUDOIU
Desdemona – IULIA ISAEV
Iago – ŞTEFAN IGNAT


http://onb.operanb.ro/ro/calendar/eveniment/381/-/otello-premiera

Vineri, 06.09

19:30

Mari orchestre ale lumii

ORCHESTRE DE PARIS

Sala Mare a Palatului
Dirijor : PAAVO JÄRVI

Program :
G. Enescu
– Simfonia nr. 1 în Mi bemol Major op. 13
S. Prokofiev – Simfonia nr. 5 în Si bemol Major op. 100

Vineri, 06.09

22:30

Concertele de la miezul nopţii

EUROPA GALANTE

Ateneul Român
Dirijor şi solist : FABIO BIONDI

Program :
A. Vivaldi – Simfonia pentru orchestră de coarde şi b.c. în Sol Major "Il Coro delle Muse" RV149
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în la minor RV357
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în mi minor RV279
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Si bemol Major RV383a
A. Vivaldi – Uvertura la opera "Ercole su’l Termodonte" RV710
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Fa Major RV284
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Re Major RV204
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Fa Major RV291

Concert prezentat de Enel

Vineri, 06.09

Concerte în ţară

CRAIOVA

FILARMONICA "OLTENIA" din CRAIOVA
Dirijor : THEO WOLTERS (Olanda)
Solişti : LIVIU PRUNARU – vioară
            CECILIU OVIDIU IŞFAN
– violă

Program:
G. Rossini
– Uvertura operei „La Cenerentola” („Cenuşăreasa”)
W.A. Mozart – Simfonia concertantă în Mi bemol Major pentru vioară, violă şi orchestră K.364
Antonín Dvořák – Simfonia a VIII-a în Sol Major op. 88

Sâmbătă, 07.09

10:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

REFLECŢII ASUPRA MUZICII TRECUTULUI ŞI A PREZENTULUI

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinţă susţinută de JÖRG WIDMANN - compozitor şi dirijor (Germania)

INTRAREA LIBERĂ

Sâmbătă, 07.09

11:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

EUROPEAN CONTEMPORARY ORCHESTRA

Sala mică a Palatului

Program :
A. Iorgulescu – Kaleidoscope (p.a.)
M. Padding –
Hop (Creation ECO 2012)
T. Hearne –
First World (Creation ECO 2012)
Fr. Narboni –
Embarquement pour l’outre-là (Creation ECO 2012)
P.A. Charpy –
Brûlures (Creation ECO 2012)
L. Dănceanu – Hexaih op. 147 (p.a.)

Sâmbătă, 07.09

12:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

Recital BIANCA şi REMUS MANOLEANU

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă şi Multimedia

Program :
Ede Terenyi – Ciclul „Dincolo de tăcere” (Şerban Codrin)
Irina Odăgescu Ţuţuianu – Continuum Y
Anatol Vieru – Ciclul „ Destinderi” (Nicolae Labiş) : Ceară; Cearcăn; Toamnă
Darie Nemeş Bota – Ciclul „Lu mi dum” (Răzvan Ropotan) p.a.a.
Dumitru Capoianu – Amurg (Victor Ion Popa) : Întrebare (Victor Ion Popa)
Nicolae Coman – Freudvoll und leidvoll (Goethe) : Gefunden (Goethe); Mädchenmelancholie (Rainer Maria Rilke) p.a.
Valentin Timaru – Din Ciclul „Cântece” (pe versuri de Ana Blandiana) : Octombrie; Baladă; Rugăciune
Theodor Grigoriu – Din Ciclul „ Poeţi şi Abisul Timpului” : Clipa Genezei (Ion Barbu); Zbor deasupra valurilor (Mihai Eminescu)
Viorel Munteanu – Ciclul „Întoarceri la Blaga” : 7 poeme pentru soprană şi pian p.a.a.


INTRAREA LIBERĂ

Sâmbătă, 07.09

14:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

ASPECTE STILISTICE, ESTETICE şi TEHNICI de COMPOZIŢIE în CREAŢIA PROPRIE (VIII)

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinţă susţinută de PETER RUZICKA - compozitor (Germania)

INTRAREA LIBERĂ

Sâmbătă, 07.09

15:30

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

WORKSHOP


Seminar de compoziţie

INTARAREA LIBERĂ

Sâmbătă, 07.09

17:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

"TAMMUZ" Quartet

Ateneul Român

Program :
R. Fuchs – Cvartetul cu pian nr. 2 în si minor op. 75
G. Enescu – Cvartetul cu pian nr. 2 în re minor op. 30
G. Fauré – Cvartetul cu pian nr. 2 în sol minor op. 45

Sâmbătă, 07.09

19:30

Mari orchestre ale lumii

CORUL şi ORCHESTRA FILARMONICII “GEORGE ENESCU”

Sala Mare a Palatului
Dirijor : LEO HUSSAIN
Dirijorul corului : IOSIF ION PRUNNER

Program :
A. SchönbergGurre-Lieder

Distribuţia :
Tove – VIOLETA URMANA
Waldemar – NIKOLAI SCHUKOFF
Klaus – JOHN DASZAK
Waldtaube – JANINA BAECHLE
Peasant – THOMAS JOHANNES MAYER
Narator – VICTOR REBENGIUC

Spectacol subtitrat în limba română

Sâmbătă, 07.09

22:30

Concertele de la miezul nopţii

Ansamblul "LA VENEXIANA"

Ateneul Român
Dirijor : CLAUDIO CAVINA
Corul de cameră "PRELUDIU" al Centrului Naţional de Artă "Tinerimea Română"
Dirijorul corului : VOICU ENĂCHESCU

Program :
Claudio MonteverdiL’Orfeo SV 318 (1607)

Distribuţia :
La Musica / Euridice – ROBERTA MAMELI
Orfeo – FURIO ZANASI
Messaggera  Speranza – JOSÈ MARIA LO MONACO
Proserpina / Ninfa – MONICA PICCININI
Plutone – RAFFAELE COSTANTINI
Caronte – SALVO VITALE
Apollo / Pastore I – LUCA CERVONI
Pastore II / Spirito I – ALESSIO TOSI
Pastore III – RAFFAELE PE’
Pastore IV / Spirito II – MAURO BORGIONI

Concert prezentat de   Enel

Duminică, 08.09

11:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

"MINGUET" Quartet

Sala mică a Palatului

Program :
Gabriel Iranyi – Cvartet de coarde nr. 4 (2012) "...Innenräume, Verwebungen..."
Peter Ruzicka – Cvartetul de coarde cu soprană solo nr. 6 "Erinnerung und vergessen" (2008)
     Solistă : SARAH MARIA SUN – soprană
Wolfgang Rihm – Patru studii pentru cvartet cu clarinet (2003)
     Solist : JÖRG WIDMANN – clarinet

Duminică, 08.09

14:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

Ansamblul "TRAIECT"

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti - Studioul de Operă şi Multimedia
Dirijor : SORIN LERESCU
Solist : PIERRE-YVES ARTAUD – flaut
Invitat : CORNELIA PETROIU – violă

Program :
Tiberiu Olah
– “Invocaţii” pentru 5 executanţi
Ede Terényi
– “Traiectorie albă” pentru ansamblu
Laura Ana Mânzat
– “Rondo neconvenţional” pentru ansamblu (p.a.a.)
Anatol Vieru – “Feuerwerk” pentru flaut, vibrafon şi vioară
Elena Apostol
– “Fairytale” pentru ansamblu
Sorin Lerescu – “Proportions II” pentru flaut şi ansamblu instrumental

INTRAREA LIBERĂ

Duminică, 08.09

17:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

Ansamblul "PROFIL"

Ateneul Român
Dirijor : TIBERIU SOARE

Program :
Adrian EnescuCinematic pentru orchestră de cameră
Viorel Munteanu Invocaţii pentru clarinet solo
Octavian Nemescu – "Nativitas quindeci pour 11 heures de la nuit" (primă audiţie)
Doina Rotaru –
Centrifuga pentru 7 instrumentişti
Mihai Măniceanu
Crescendo pentru vioară solo
Nicolae BrânduşÉtudes transcedentales pentru orchestră de cameră

Duminică, 08.09

19:30

Mari orchestre ale lumii

ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET

Sala Mare a Palatului
Dirijor : LAWRENCE FOSTER

Program :
D. Dediu – Frenesia pentru orchestră op. 84 (2000)
J. Brahms – Dublul concert pentru vioară, violoncel şi orchestră în la minor op. 102
     Solişti : PINCHAS ZUKERMAN – vioară
                 AMANDA FORSYTH – violoncel
M. Ravel – Rapsodie espagnole
M. Ravel – Pavane pour une infante défunte
M. Ravel – Alborada del Gracioso
M. Ravel – Bolero

Concert prezentat de Romelectro Logo

Duminică, 08.09

22:30

Concertele de la miezul nopţii

Orchestra "ARMONIA ATENEA"

Ateneul Român
Dirijor : GEORGE PETROU

Program :
G.F. HändelAlessandro HWV21 (Dramă muzicală în trei acte)
Libret : Paolo Rolli

Distribuţia :
Alessandro – MAX EMANUEL CENČIĆ 
Rossane – JULIA LEZHNEVA 
Lisaura – LAURA AIKIN
Clito – PAVEL KUDINOV 
Tassile – XAVIER SABATA 
Leonato – JUAN SANCHO
Cleone – VASILY KHOROSHEV

Concert prezentat de    Enel

Luni, 09.09

17:00

Recitaluri şi concerte camerale

WIENER AKADEMIE

Ateneul Român
Dirijor : MARTIN HASELBÖCK

Program :
"THE INFERNAL COMEDY" – Confesiunile unui ucigaş în serie
Dramă pentru un actor, două soprane şi orchestră

Scenariul şi regia : MICHAEL STURMINGER
Muzica : A. Vivaldi, J. Haydn, W.A. Mozart, L. van Beethoven etc.

Narator : JOHN MALKOVICH

Solişti :
LAURA AIKIN – soprană
MARIE ARNET – soprană

Spectacol subtitrat în limba română

Luni, 09.09

19:00

Spectacole de opera şi balet

CORUL şi ORCHESTRA OPEREI NAŢIONALE BUCUREŞTI

Opera Naţională Bucureşti
"OTELLO"
de Giuseppe Verdi

Dirijor : KERI-LYNN WILSON
Regizor : VERA NEMIROVA
Scenograf : VIORICA PETROVICI
Maestru de cor : STELIAN OLARIU
Asistent regie : IRINA MACOVEI

Distribuţia :
Otello – MARIUS VLAD BUDOIU
Desdemona – NICOLETA ARDELEAN
Iago – ŞTEFAN IGNAT

http://onb.operanb.ro/ro/calendar/eveniment/382/-/otello

Luni, 09.09

19:30

Mari orchestre ale lumii

ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE DELLA RAI

Sala Mare a Palatului
Dirijor : JURAJ VALČUHA
Solistă : ANNA TIFU – vioară (laureată a Concursului Internaţional "George Enescu" - 2007)

Program :
G. Enescu – Suita nr. 1 în Do Major op. 9
Philip Glass –
Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră (1987)
M. Ravel – Tzigane, rapsodie pentru vioară şi orchestră op. 76 (1924)
I. Stravinski –
Suita pentru orchestră “Ritualul primăverii”

Luni, 09.09

20:00

Alte evenimente

TRIO PINCHAS ZUKERMAN, AMANDA FORSYTH, ANGELA CHENG

PALATUL de JUSTIŢIE din BUCUREŞTI

Program :
W.A. Mozart – Sonata pentru vioară şi pian în Sol Major K 301
R. Schumann – Adagio şi Allegro pentru violoncel şi pian în La bemol Major op. 70
Z. Kodály – Duo pentru vioară şi violoncel op. 7
F. Mendelssohn-Bartholdy – Trio pentru pian în re minor op. 49

Cu sprijinul :   Logo Mic Mic

Marţi, 10.09

17:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

CVARTETUL VOCES

Ateneul Român

Program :
J.S. Bach –
Arta Fugii BWV 1080

Marţi, 10.09

19:30

Mari orchestre ale lumii

ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE DELLA RAI

Sala Mare a Palatului
Dirijor : JURAJ VALCUHA

Program :
O. Respighi
– Poemul simfonic "Fontane di Roma"
Cl. Debussy
– "Marea", trei schiţe simfonice pentru orchestră L 109
M. Ravel – "Daphnis şi Chloe", fragmente din baletul în trei părţi imaginat de M. Fokin

Miercuri, 11.09

17:00

Recitaluri şi concerte camerale

ORCHESTRA FILARMONICII "GEORGE ENESCU"

Ateneul Român
Dirijor şi solist : RUDOLF  BUCHBINDER

Program :
L. van Beethoven – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în Si bemol Major op. 19
L. van Beethoven
– Concertul nr. 4 pentru pian şi orchestră în Sol Major op. 58
L. van Beethoven – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în do minor op. 37

Miercuri, 11.09

19:30

Mari orchestre ale lumii Cumpără Bilet

ORCHESTRA şi CORUL DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : ANTONIO PAPPANO

Program :
M. Ravel – "Une barque sur l’océan" (partea a 3-a din suita "Miroirs") op. 43a
G. Enescu – Poemul simfonic "Vox Maris" op. 31
     Solist : MARIUS VLAD BUDOIU – tenor
A. Dvořák – Simfonia nr. 9 în mi minor op. 95 "Din lumea nouă"

Concert prezentat de    Enel

Joi, 12.09

17:00

Recitaluri şi concerte camerale

ORCHESTRA FILARMONICII "GEORGE ENESCU"

Ateneul Român
Dirijor şi solist : RUDOLF  BUCHBINDER

Program :
L. van Beethoven – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Do Major op. 15
L. van Beethoven – Concertul nr. 5 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major op. 73 "Imperialul"

Joi, 12.09

19:30

Mari orchestre ale lumii

ORCHESTRA şi CORUL DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : ANTONIO PAPPANO

Program :
G. VerdiRequiem

Solişti :
LIUDMYLA MONASTYRSKA – soprană
EKATERINA SEMENCHUK – mezzo-soprană
SAIMIR PIRGU  – tenor
RENÉ PAPE – bas

Concert prezentat de   Enel

Joi, 12.09

Concerte în ţară

SIBIU

ORCHESTRA FILARMONICII DE STAT SIBIU

Dirijor : GOTTFRIED RABL
Solist : ALEXANDRU TOMESCU

Program :
T. Rogalski – Trei dansuri româneşti
F. Mendelssohn-Bartholdy – Concertul pentru vioară şi orchestră în mi minor op. 64
S. Taneyev – Simfonia nr. 4 în do minor op.12

Vineri, 13.09

17:00

Recitaluri şi concerte camerale

ORCHESTRE NATIONAL D’ÎLE-DE-FRANCE

Ateneul Român
Dirijor : ENRIQUE MAZZOLA
Solist : CLAIRE-MARIE LE GUAY – pian

Program :
J. Ibert – Bacchanale
A. Honegger – Concertino pentru pian şi orchestră H 55
M. Ravel – Concertul pentru mâna stângă în Re Major op. 82
D. Milhaud – Le Bœuf sur le toit op. 58
M. Ravel – Suita nr. 2 pentru orchestră op. 57b "Daphnis et Chloé"

Vineri, 13.09

19:30

Mari orchestre ale lumii

LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : VLADIMIR JUROWSKI
Solist : ANIKA VAVIC – pian

Program :
N. Rimski-Korsakov – Uvertura Marele Paşte rusesc op. 36
S. Prokofiev – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în Do Major op. 26
A. Bruckner – Simfonia nr. 1 în do minor WAB 101

Vineri, 13.09

22:30

Concertele de la miezul nopţii Stoc Epuizat
Bilete disponibile la cinema

ORCHESTRE de CHAMBRE de LAUSANNE

Ateneul Român
Dirijor şi solist : CHRISTIAN ZACHARIAS
Solişti : FRANÇOIS SOCHARD – vioară
            ELI KARANFILOVA – violă

Program :
W.A. Mozart
– Simfonia concertantă pentru vioară, violă şi orchestră în Mi bemol Major K 364
W.A. Mozart – Concertul nr. 15 pentru pian şi orchestră în Si bemol Major K 450
W.A. Mozart – Simfonia nr. 40 în sol minor K 550

Concert prezentat de    Enel

Vineri, 13.09

Concerte în ţară

TIMIŞOARA

ORCHESTRA FILARMONICII "BANATUL" TIMIŞOARA
Dirijor : GHEORGHE COSTIN
Solişti : MANUELA IANA-MIHĂILESCU şi DRAGOŞ MIHĂILESCU

Program:
G. Enescu – Suita a II-a în Do Major op. 20
Fr. Poulenc – Concertul în re minor pentru două piane şi orchestră FP 61
B. Bartók –  Suita "Mandarinul miraculos" op. 19

Sâmbătă, 14.09

11:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

ALTENBERG TRIO WIEN

Sala mică a Palatului

Program :
D. Şostakovici – Trio nr. 1 în do minor op. 8 (1923)
G. Enescu – Trio în la minor (1916)
M. Ravel Trio pentru pian, vioară şi violoncel (1914)

Sâmbătă, 14.09

17:00

Recitaluri şi concerte camerale

ORCHESTRE NATIONAL D’ÎLE-DE-FRANCE

Ateneul Român
Dirijor : ENRIQUE MAZZOLA
Solist : ALISSA MARGULIS – vioară

Program :
J. Sibelius – Concertul pentru vioară în re minor op.47
H. Berlioz – Simfonia fantastică op. 14

Sâmbătă, 14.09

20:00

Mari orchestre ale lumii

LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : VLADIMIR JUROWSKI
CORUL ACADEMIC RADIO
Dirijor : DAN MIHAI GOIA
Solist : LEONIDAS KAVAKOS – vioară

Program :
J. Brahms – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 77
G. Enescu – Simfonia nr. 3 cu cor în Do Major op. 21

Sâmbătă, 14.09

23:00

Concertele de la miezul nopţii

ORCHESTRE de CHAMBRE de LAUSANNE

Ateneul Român
Dirijor şi solist : CHRISTIAN ZACHARIAS

Program :
W.A. Mozart
– Serenada nr. 9 în Re Major K 320 "Cornul poştalionului" (primele patru părţi)
W.A. Mozart – Concertul nr. 23 pentru pian şi orchestră în La Major K 488
W.A. Mozart – Fantezia nr. 3 pentru pian în re minor K 397
W.A. Mozart – Rondo pentru pian în Re Major K 485
W.A. Mozart – Serenada nr. 9 în Re Major K 320 "Cornul poştalionului" (ultimele trei părţi)

Concert prezentat de    Enel

Duminică, 15.09

11:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

Ansamblul "HYPERION INTERNATIONAL"

Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune
Dirijor : Ilan VOLKOV
Solist : STEPHEN O'MALLEY - chitară

Program :
Maya Dunietz –  crea.
Liviu Ralea – ”Periastron” pentru ansamblu şi sunete asistate de computer ( p.a.a.)
Horaţiu Rădulescu – Small Infinities Togetherness (1983) pentru global sources şi ansamblu (p.a.r.) - versiune scrisă şi dedicată Ansamblului Hyperion
Costin Cazaban – Calam pentru ansamblu şi sunete asistate de computer (p.a.r.)
Ilan Volkov / Iancu Dumitrescu / Andrei Kivu / Maya Dunietz / Eran Sachs / Yoni Silver / Haggai Fershtman / Adam Sheflan – Intuitive Music ”pianissimo new project”
Ana-Maria Avram – Spacetime-simetry (p.a.a.)
Iancu Dumitrescu – Early, before all times (II) (p.a.a.)
Ilan Volkov / Iancu Dumitrescu / Andrei Kivu / Maya Dunietz / Eran Sachs / Yoni Silver / Haggai Fershtman / Adam Sheflan  –  Intuitive Music 10 ”Fortissimo New Project”

INTRAREA LIBERĂ

Duminică, 15.09

13:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

REZONANŢE ENESCIENE

Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune
NUOVA MUSICA CONSONANTE-LIVING MUSIC FOUDATION (USA), VOX NOVUS (USA), CENTER OF COMPUTER RESEARCH IN MUSIC AND ACOUSTICS, STANFORD UNIVERSITY (USA), EUROPEAN CONFERENCE OF PROMOTERS OF NEW MUSIC (ECPNM)


Interpretează :
GEORGETA STOLERIU
– soprană
VLAD DIMULESCU
– pian
CORINA BOLOLOI
– vioară
FAUSTA DIMULESCU
– pian
EMILY GRABER (USA)
– vioară
DANIEL MIHAI – vioară
ALEXANDRA CONŢ – pian
A.G. WEINBERGER – chitară
ŞERBAN NICHIFOR – violoncel

Program : "In Memoriam Daniel Pearl"
G. Enescu – Sonata nr. 1 pentru pian în fa diez minor op. 24
C-tin Silvestri – Piesă de concert nr. 3 pentru pian op. 25
P. Constantinescu – “Cântec de adormit Mitzura”, lied pe versuri de Tudor Arghezi
Ş. Nichifor
– "Acolo", lied pe versuri de Iulia Deleanu (p.a.)
M. Jora – “Ghicitoarea”, lied pe versuri de Tudor Arghezi
G. Enescu
– “Eu ma duc, codrul ramane”, lied pe versuri populare
M. Marbe – “Ecoul unui omagiu” pentru vioară şi pian
G. Enescu – Balada pentru vioară şi pian
L. Alexandra – “Quasi Cadenza” pentru vioară solo
V. Cosma – “Concerto de Berlin” pentru vioară şi pian (p.a.)
M. Ciobanu – “Jurnal 99” pentru vioară şi mediu electroacustic
R. Voisey
– “Lament and Sorrow” pentru violoncel şi mediu electroacustic (p.a.)
V. Petculescu – “Reverberaţii 4” pentru violoncel şi mediu electroacustic (p.a.)
D. DaSilva – “Stabat” pentru violoncel solo (p.a.)
A.G. Weinberger – "More Than Bow" pentru violoncel solo (p.a.)
A. Conţ – “Seven Choices” pentru violoncel şi pian (p.a.)
D. Mihai – “Fifteen Minutes of Fame” pentru vioară şi mediu electroacustic (p.a.)
H. Arlen (arr. AG Weinberger) – “Stormy Weather” pentru chitara, violoncel şi pian
American Pioneers Songs – "Joseph Smith's First Prayer", "How Great the Wisdom and the Love", "Jesus, Once of Humble Birth", “Good Morning, Sue”, "Come, Come, Ye Saints"
C. Chafe (USA) – “Free Motion” pentru vioară, violoncel, chitară şi mediu electroacustic (p.a.)

INTRAREA LIBERĂ

Duminică, 15.09

17:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

HARMONIOUS CHAMBER ORCHESTRA – OSAKA

Ateneul Român
Dirijor : OTOMO NAOTO

Program :
A. Jolivet – Concertul pentru flaut şi orchestră de coarde (1950)
     Solist : ION BOGDAN ŞTEFĂNESCU – flaut
Yasushi Akutagawa – Triptic pentru orchestră de coarde
G. Enescu – Octuor în Do Major op. 7

Duminică, 15.09

19:30

Seria Wagner

RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

Sala Mare a Palatului
Dirijor : MAREK JANOWSKI

Program :
R. Wagner –
Aurul Rinului WWV86A

Distribuţia :
Wotan – EGILS SILINS
Donner – VALENTIN VASILIU  (Opera Naţională Bucureşti)
Froh – MARIUS VLAD BUDOIU
Loge – CHRISTIAN ELSNER
Alberich – MARTIN WINKLER
Mime – ARNOLD BEZUYEN
Fasolt – GÜNTHER GROISSBÖCK
Fafner – SORIN COLIBAN
Fricka – ELISABETH KULMAN
Freia – ALEXANDRA REINPRECHT
Erda – DANIELA DENSCHLAG
Woglinde – JULIA BORCHERT
Wellgunde – ALINA BOTTEZ
Flosshilde – SORANA NEGREA

Spectacol subtitrat în limba română

Duminică, 15.09

22:30

Concertele de la miezul nopţii

GHISLIERI CHOIR & CONSORT

Ateneul Român

"DEATH AND RESURRECTION" – între Baroc şi Clasicism
Un proiect al Fundației Royaumont (Franța) şi al Colegiului Ghislieri (Italia)
Dirijor : GIULIO PRANDI
Solişti : ROBERTA INVERNIZZI – soprană
            SALVO VITALE – bas
            FRANCESCA BONCOMPAGNI – soprană
            KARIN SELVA – soprană
            MARTA FUMAGALLI – mezzo-soprană
            LUCA CERVONI – tenor
            MARCO BUSSI – bas

Program :
W.A. Mozart – Regina Coeli în Do Major KV 108 (1771)
D. Perez – Mattutino de’ morti  (1774)

Concert prezentat de    Enel

Luni, 16.09

16:30

Alte evenimente

CORUL NAŢIONAL de CAMERĂ ”MADRIGAL”

Ateneul Român

Moment aniversar "MADRIGAL 50"

Dirijor: VOICU POPESCU
Comentator : MARIUS CONSTANTINESCU

Program :
Hieronimus Tragoudistis
din Cipru – Canonul cel Mare (Cântarea a noua) sec. XVI
Guillaume de Machault – Kyrie din La Messe de Notre Dame (1364)
Moment bizantin 1
Josquin des Prez – Gloria din Missa Pange lingua (cca. 1514)
Moment bizantin 2
Giovani Pierluigi da Palestrina – Credo din Missa Papae Marcelli (1567)
Moment bizantin 3
William Byrd – Sanctus din Missa a quatro voci (1592-1593)
Hans Leo Hassler (1564-1612) – Benedictus din Missa Dixit Maria
Moment bizantin 4
Tomas Luis de Victoria (1548-1611) – Agnus Dei din Missa Simile est regnum caelorum
Moment bizantin 5
Dan Dediu - Exultate - lucrare în stil neogregorian/bizantin (p.a.a.)

Momente bizantine transcrsie de Conf. Univ. Dr. NICOLAE GHEORGHIŢĂ

Luni, 16.09

18:00

Seria Wagner

RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

Sala Mare a Palatului
Dirijor : MAREK JANOWSKI

Program :
R. WagnerWalkiria  WWV 86B

Distribuţia :
Siegmund – TORSTEN KERL
Hunding – GÜNTHER GROISSBÖCK
Wotan – EGILS SILINS
Sieglinde – MELANIE DIENER
Brünnhilde – PETRA  LANG
Fricka – ELISABETH KULMAN
Gerhilde – ANELIYA VIDINOVA
Ortlinde – EGLE CHIŞIU
Waltraute – SIDONIA NICA
Schwertleite – ANDREEA IFTIMESCU
Helmwige – NATALIA BUCIUMAN
Siegrune – ANTONELA BÂRNAT
Grimgerde – ADINA SECOBEANU
Rossweiße – SORANA NEGREA

Spectacol subtitrat în limba română

Luni, 16.09

19:00

Spectacole de opera şi balet

VORTICE DANCE COMPANY

Opera Naţională Bucureşti

Program :

"DRACULA"


Coproducţie : Vortice Dance Company, Opera din Macedonia
Regia şi coregrafia : Cláudia Martins, Rafael Carriço
Scenografia, videografia, sonoplastia : Rafael Carriço
Figurine : Jorge Liborio

Solişti : Cláudia Martins, Rafael Carriço, Maria Diogo, Rafaela Reis, Ângela Bacellar, Luz Bacellar,
Joana Puntel, Fábio Simões, Renato Vieira, Anna Kurlikova, Rita Pinheiro, Tiago Coelho


Regia tehnică : Nuno Martins
Designer de lumini, efecte audio-visuale : Luis Paz
Muzica : Wojciech Kilar, Philip Glass, S. Rahmaninov, Lou Reed

Spectacol prezentat de    Jti

Marţi, 17.09

17:00

Recitaluri şi concerte camerale

LUCERNE SYMPHONY ORCHESTRA

Ateneul Român
Dirijor : JAMES GAFFIGAN
Solist : TRULS  MØRK – violoncel

Program :
A. Dvořák – Concertul pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 104 (B 191)
A. Dvořák – Simfonia nr. 6 în Re Major op. 60 (B 112)

Marţi, 17.09

19:30

Mari orchestre ale lumii

DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER

Sala Mare a Palatului
Dirijor : SEMYON BYCHKOV
Solist : GAUTIER CAPUÇON – violoncel

Program :
G. Enescu
– Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 8
G. Mahler – Simfonia nr. 1 în Re Major

Miercuri, 18.09

17:00

Recitaluri şi concerte camerale

LUCERNE SYMPHONY ORCHESTRA

Ateneul Român
Dirijor : JAMES GAFFIGAN
Solist : FAZIL SAY – pian

Program :
G. Enescu – Poemul simfonic "Isis" (orchestraţie de Pascal Bentoiu – după schițele compozitorului)
     Cu participarea Corului de cameră "PRELUDIU" al Centrului Naţional de Artă "Tinerimea Română"
     Dirijor : VOICU ENĂCHESCU
W.A. Mozart
– Concertul nr. 21 pentru pian şi orchestră în Do Major K.467
J. Haydn – Simfonia nr. 104 în Re Major H.1/104 "Londra"

Miercuri, 18.09

19:30

Mari orchestre ale lumii

DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER

Sala Mare a Palatului
Dirijor : SEMYON BYCHKOV
Solist : KATIA şi MARIELLE LABÈQUE – pian

Program :
M. Ravel
– Suita pentru pian "Le Tombeau de Couperin" (1918)
F. Poulenc – Concertul pentru două piane în re minor FP 61
C. Franck – Simfonia în re minor

Joi, 19.09

17:00

Seria Wagner

RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

Sala Mare a Palatului
Dirijor : MAREK JANOWSKI

Program :
R. WagnerSiegfried WWV 86C

Distribuţia :
Siegfried – STEFAN VINKE
Mime – ARNOLD BEZUYEN
Wotan (Wanderer) – EGILS SILINS
Alberich – MARTIN WINKLER
Fafner – SORIN COLIBAN
Brünnhilde – CATHERINE FOSTER
Erda – DANIELA DENSCHLAG
Waldvogels – ILEANA TONCA

Spectacol subtitrat în limba română

Joi, 19.09

19:00

Spectacole de opera şi balet

VORTICE DANCE COMPANY

Opera Națională Bucureşti

"SOLILOQUY – ABOUT WONDERLAND"

Regia şi coregrafia : Cláudia Martins and Rafael Carriço
Scenografia, videografia şi sonoplastia : Rafael Carriço
Costume : Cláudia Martins
Regia tehnică : Nuno Martins
Designer de lumini şi efecte audio-visuale : Luis Paz

Muzica : Phillip Glass, Maurice Fulton, Kronos Quartet, Daft Punk,
Nino Rota, Eric Satie, Oswaldo Ferrés, Camille Saint-Saëns, Arvo Pärt,
Billie Holiday, Claude Debussy, Charlie Chaplin


Solişti : Cláudia Martins, Rafael Carriço, Maria Diogo, Rafaela Reis,
Joana Puntel, Fábio Simões, Renata Vieira, Anna Kurlikova, Rita Pereira,
Luz Bacellar, Angela Bacellar


Spectacol prezentat de    Jti

Joi, 19.09

Concerte în ţară

ORADEA

FILARMONICA DE STAT ORADEA
Dirijor : ROMEO RÎMBU
Solist : ANTAL ZALAI – vioară (laureat al Concursului Internaţional "G. Enescu" 2011)

Program :
J. Brahms –Uvertura Academică în do minor op. 80
J. Brahms – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 77
G. Enescu – Simfonia nr. 1 în Mi bemol Major op. 13

Vineri, 20.09

17:00

Recitaluri şi concerte camerale

HESPERION XXI - LA CAPELLA REIAL DE CATALUNYA

Ateneul Român
Dirijor : JORDI SAVALL

Program :
DINASTIA BORGIA  - Biserica şi puterea în Renaştere

Concept artistic al proiectului : Jordi Savall & Montserrat Figueras
Dramaturgia şi surse istorice : Josep Piera & Manuel Forcano
Colaboratori : Josep Piera, Joan F. Mira, Vicent Ros

LA CAPELLA REIAL DE CATALUNIA

Solişti :
ADRIANA FERNANDEZ
(soprană), PASCAL BERTIN (contratenor),
DAVID SAGASTUME
(contratenor), LLUÍS VILAMAJO (tenor),
FRANCESC GARRIGOSA (tenor), FURIO ZANASI (bariton),
DANIELE CARNOVICH
(bas)
Lectura :
JOSEP PIERA (Valencian / Catalán), JESÚS FUENTE (Castilian), DANIELE CARNOVICH (Italian)

HESPÈRION XXI
JORDI SAVALL
(viola da gamba soprano), ANDREW LAWRENCE-KING (psaltery, arpa doppia & arpa cruzada), DIMITRI PSONIS (santur), DRISS EL MALOUMI (voice & oud), SERGI CASADEMUNT (viola da gamba tenor), IMKE DAVID (viola da gamba bass), PHILIPPE PIERLOT (viola da gamba bass), XAVIER DÍAZ-LATORRE (vihuela de mano & guitar), SEBASTIAN MARQ (flutes), NEDYALKO NEDYALKOV (kaval), JEAN-PIERRE CANIHAC (cornett), BÉATRICE DELPIERRE (schawm), DANIEL LASSALLE (sackbut), JOSEP BORRÀS (basoon), CARLOS GARCIA-BERNALT (organo di legno), PEDRO ESTEVAN (prscusion & bells)


Cu sprijinul       Generalitat De Catalunya   Dep Cultura        Logo Irl Romanes Color        Def Flag Logoeac Culture Ro 

Vineri, 20.09

19:00

Alte evenimente

PLOIEȘTI - Sala Filarmonicii ”Paul Constantinescu”

MAXIM Quartet - Turneu național CLASSIC REMIX

HORIA MAXIM
– pian
MIHAELA ANICA
– flaut
FERNANDO MIHALACHE
– acordeon
SĂNDEL SMĂRĂNDESCU
– contrabas

Program :
Transcripţii şi aranjamente după lucrări de  F. Schubert, P. I. Ceaikovski, A. Glazunov, I. Stravinski, F. LisztDan Dediu

Vineri, 20.09

19:30

Mari orchestre ale lumii

ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO

Sala Mare a Palatului
 
ORCHESTRA de CAMERĂ RADIO
CORUL ACADEMIC RADIO
CORUL DE COPII RADIO

Dirijor : JAMES JUDD
Dirijorul Corului : DAN MIHAI GOIA
Dirijorul Corului de copii : VOICU POPESCU

Program :
B. BrittenWar Requiem op. 66

Solişti :
MICHAELA KAUNE – soprană
KIM BEGLEY – tenor
ADRIAN ERÖD – bariton

Spectacol subtitrat în limba română

Vineri, 20.09

22:30

Concertele de la miezul nopţii

SAINT MARTIN IN THE FIELDS

Ateneul Român
Dirijor : Sir. NEVILLE MARRINER
Solist : ANTONIO MENESES – violoncel

Program :
Sir E. Elgar – Introducere şi Allegro pentru orchestră de coarde op. 47
Sir E. Elgar
– Concertul pentru violoncel şi orchestră în mi minor op. 85
Sir E. Elgar
– Enigma Variation op. 36

Concert prezentat de    Enel

Vineri, 20.09

Concerte în ţară

BACĂU - Sala "ATENEU"

FILARMONICA "M. JORA" BACĂU
Dirijor : OVIDIU BĂLAN
Solist : LEONEL MORALES – pian

Program :
S. Rachmaninov – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în re minor op. 30
I. Stravinski – Ritualul primăverii

Sâmbătă, 21.09

11:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

LAURENT ALBRECHT BREUNINGER & THOMAS DUIS

Sala mică a Palatului

Recital :
LAURENT ALBRECHT BREUNINGER – vioară
THOMAS DUIS – pian

Program :
Cl. Debussy – Sonata pentru vioară şi pian în sol minor L 140
L. Vierne – Sonata pentru vioară şi pian în sol minor op. 23
G. Enescu – Sonata nr. 3 pentru pian şi vioară în la minor "în caracter popular românesc" op. 25
M. Ravel – Rapsodia pentru vioară şi pian op. 76 "Tzigane"

Sâmbătă, 21.09

17:00

Recitaluri şi concerte camerale Stoc Epuizat
Bilete disponibile la cinema

Recital JEAN-CLAUDE PENNETIER - pian

Ateneul Român

Program :
G. Fauré
– Nocturna nr. 12 în mi minor op. 107
G. Fauré – Barcarola nr. 11 în sol minor op. 105
G. Enescu – Sonata nr. 1 pentru pian în fa diez minor op. 24,1
Cl. Debussy – La cathédrale engloutie
Cl. Debussy – Imagini, volumul 2 : Cloches à travers les feuilles L. 111 (1907)
F. Busoni – Sonatina nr. 2 BV 259
Cl. Debussy
– 12 studii pentru pian (Caietul 2) L136
     (7. Pour les degrés chromatiques; 8. Pour les agreements; 9. Pour les notes répétées; 10. Pour les arpèges composes; 11. Pour les sonorités opposées; 12. Pour les accords)

Sâmbătă, 21.09

19:00

Alte evenimente

CRAIOVA – Sala Filarmonicii ”Oltenia”

MAXIM Quartet – Turneu Național CLASSIC REMIX

HORIA MAXIM –
pian
MIHAELA ANICA – flaut
FERNANDO MIHALACHE – acordeon
SĂNDEL SMĂRĂNDESCU – contrabas

Program :
Transcripţii şi aranjamente după lucrări de  F. Schubert, P.I. Ceaikovski, A. Glazunov, I. Stravinski, F. Liszt, Dan Dediu

Sâmbătă, 21.09

19:30

Mari orchestre ale lumii

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

Sala Mare a Palatului
Dirijor : MARISS JANSONS
Solist : EMANUEL AX – pian

Program :
L. van Beethoven
– Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în do minor op. 37
R. Strauss – O viaţă de erou op. 40

Concert prezentat de    Ing

Sâmbătă, 21.09

22:30

Concertele de la miezul nopţii

SAINT MARTIN IN THE FIELDS

Ateneul Român
Dirijor : Sir NEVILLE MARRINER
Solist : BORIS BROVTSYN – vioară

Program :
F. Mendelssohn-Bartholdy – Uvertura "Ruy Blas"
F. Mendelssohn-Bartholdy – Concertul pentru vioară şi orchestră în mi minor op. 64
F. Mendelssohn-Bartholdy – Visul unei nopţi de vară (integral)
     Soliste : IRINA IORDĂCHESCU – soprană
                  MARIA JINGA – mezzo-soprană
     Cu participarea CORULUI FILARMONICII "G. ENESCU"
     Dirijorul corului : ION IOSIF PRUNNER

Concert prezentat de         Enel

Sâmbătă, 21.09

Concerte în ţară

SIBIU

HESPERION XXI
LA CAPELLA REIAL DE CATALUNYA

Dirijor : JORDI SAVALL

Program :
LA DINASTIA BORGIA

Concept artistic al proiectului : Jordi Savall & Montserrat Figueras
Dramaturgia şi surse istorice : Josep Piera & Manuel Forcano
Colaboratori : Josep Piera, Joan F. Mira, Vicent Ros

Solişti : ADRIANA FERNANDEZ, PASCAL BERTIN, JOSÉ HERNÁNDEZ-PASTOR,
            LLUÍS VILAMAJO, FRANCESC GARRIGOSA, FURIO ZANASI,
            DANIELE CARNOVICH, JOSEP PIERA
(Valenciano / Catalán),
            FRANCISCO ROJAS (Castellano), DANIELE CARNOVICH (Italiano)

Duminică, 22.09

11:00

Mari orchestre ale lumii

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

Sala Mare a Palatului
Dirijor : MARISS JANSONS
Solist : LISA BATIASHVILI – vioară

Program :
G. Enescu – Rapsodia română nr. 1 în La Major op. 11
S. Prokofiev – Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 19
S. Prokofiev – Suita "Romeo & Julieta" : Montecchi şi Capuleti ; Julieta, fata ; Măşti; Romeo la mormântul Julietei (selecţie realizată de Mariss Jansons)
I. Stravinsky – Suita “Pasărea de foc” : Introducere Pasărea de foc şi dansul ei (variaţiuni pe tema Păsării de Foc); Dansul Prinţesei; Dansul infernal al Regelui Kashchei; Cântec de leagăn; Final


Concert prezentat de    
Ing

Duminică, 22.09

17:00

Seria Wagner

RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

Sala Mare a Palatului
Dirijor : MAREK JANOWSKI
CORUL FILARMONICII "GEORGE ENESCU"
Dirijorul corului : ION IOSIF PRUNNER

Program :
R. Wagner
Amurgul zeilor WWV 86D

Distribuţia :
Siegfried – STEFAN VINKE
Gunther – VALENTIN VASILIU  (Opera Naţională Bucureşti)
Alberich – MARTIN WINKLER
Hagen – ERIC HALFVARSON
Brünnhilde – PETRA LANG
Gutrune – ALEXANDRA REINPRECHT
Waltraute – ELISABETH KULMAN
Prima ursitoare – DANIELA DENSCHLAG
A doua ursitoare – ELISABETH KULMAN
A treia ursitoare – ANELIYA VIDINOVA
Woglinde – ILEANA TONCA
Wellgunde – ALINA BOTTEZ
Flosshilde – SORANA NEGREA

Spectacol subtitrat în limba română

Luni, 23.09

17:00

Recitaluri şi concerte camerale

Recital EVGENY KISSIN - pian

Ateneul Român

Program:
Fr. Schubert – Sonata nr. 17 în Re Major D 850 op. 53
Al. Scriabin – Sonata nr. 2 în sol diez minor op. 19
Al. Scriabin – Studii op. 8, nr. 2 în fa diez minor, nr. 4 în Si Major, nr. 5 în Mi Major, nr. 8 în La bemol Major, nr. 9 în sol diez minor, nr. 11 în si bemol minor, nr. 12 în re diez minor

Luni, 23.09

19:30

Mari orchestre ale lumii

ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : SAKARI ORAMO
Solist : STEPHEN HOUGH – pian

Program :
A. Hillborg – Exquisite Corpse    
J. Brahms – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în re minor op. 15
C. Nielsen – Simfonia nr. 2 op. 16 (FS 29) "The Four Temperaments"
Logga Sveriges Ambassad Bukarest Eng Rumanska

Luni, 23.09

Concerte în ţară

BRAŞOV

"VIRTUOZII" din BUCUREŞTI
Dirijor şi solist : MAXIM VENGEROV

Program :
W.A. Mozart – Concertul nr. 3 pentru vioară și orchestră în Sol Major K 216
W.A. Mozart – Concertul nr. 5 pentru vioară şi orchestră în La Major K 219 "Turkish"
W.A. Mozart – Simfonia nr. 41 în Do Major K 551 “Jupiter”

Marţi, 24.09

17:00

Recitaluri şi concerte camerale

"VIRTUOZII" din BUCUREŞTI

Ateneul Român
Dirijor şi solist : MAXIM VENGEROV

Program :
J.S. Bach – Concertul pentru două viori şi orchestră în re minor BWV 1043
Solişti : MAXIM VENGEROV – vioară
           VLAD STĂNCULEASA – vioară
W.A. Mozart – Concertul nr. 3 pentru vioară şi orchestră în Sol Major K 216
W.A. Mozart – Concertul nr. 5 pentru vioară şi orchestră în La Major K 219 “Turkish”
W.A. Mozart – Simfonia nr. 41 în Do Major K 551 “Jupiter”

Marţi, 24.09

19:30

Mari orchestre ale lumii

ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : SAKARI ORAMO
Solist : JULIAN RACHLIN – vioară

Program :
G. Enescu – Suita nr. 2 pentru orchestră în Do Major op. 20
I. Stravinski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major
J. Sibelius – Simfonia nr. 1 în mi minor op. 39
Logga Sveriges Ambassad Bukarest Eng Rumanska

Miercuri, 25.09

17:00

Recitaluri şi concerte camerale

CAMERATA SALZBURG

Ateneul Român
Dirijor : LOUIS LANGRÉE
Solist : HILARY HAHN – vioară

Program :
G. Enescu – Intermezzi op. 12
W.A. Mozart – Concertul nr. 3 pentru vioară şi orchestră în Sol Major K 216
Vaughan Williams – The Lark Ascending (1920)
W.A. Mozart – Simfonia nr. 41 în Do Major K 551 "Jupiter"

Miercuri, 25.09

19:30

Mari orchestre ale lumii

RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : MIHAIL PLETNEV
Solist : VADIM REPIN – vioară

Program :
S. Prokofiev – Concertul nr. 2 pentru vioară şi orchestră în sol minor op. 63
P.I. Ceiakovski – Vals-Scherzo în Do Major op. 34
A. Glazunov – Anotimpurile op. 67

Joi, 26.09

17:00

Recitaluri şi concerte camerale

Trio EVGENY KISSIN, SILVIA MARCOVICI & ALEXANDER KNIAZEV

Ateneul Român

Program :
Fr. Schubert – 4 impromptus: op. 142  nr. 1 în fa minor, op. 142 nr. 3 în Si bemol Major, op. 90 nr. 3 în Sol bemol Major, op. 90 nr. 4 în La bemol Major
Fr. Schubert – Trio nr. 1 în Si bemol Major op. 99

Joi, 26.09

19:00

Alte evenimente

PITEŞTI - Casa de Cultură a Sindicatelor

MAXIM Quartet – Turneu Naţional CLASSIC REMIX

HORIA MAXIM
– pian
MIHAELA ANICA – flaut
FERNANDO MIHALACHE – acordeon
SĂNDEL SMĂRĂNDESCU – contrabas

Program :
Transcripţii şi aranjamente după lucrări de  F. Schubert, P.I. Ceaikovski, A. Glazunov, I. Stravinski, F. Liszt, Dan Dediu

Joi, 26.09

19:00

Spectacole de opera şi balet

CORUL şi ORCHESTRA OPEREI NAŢIONALE BUCUREŞTI

Opera Națională Bucureşti
"OEDIPE"
de George Enescu
Libretul : Edmond Fleg

Dirijor : ADRIAN MORAR
Regizor : ANDA TĂBĂCARU-HOGEA
Scenograf : VIORICA PETROVICI
Coregraf : RĂZVAN MAZILU
Maestru de cor : STELIAN OLARIU
Maestru cor de copii : SMARANDA MORGOVAN

Distribuţia :
Oedipe – ŞTEFAN IGNAT
Tiresias – HORIA SANDU
Creon – VICENŢIU ŢĂRANU
Păstorul – LIVIU INDRICĂU 
Marele Preot – MARIUS BOLOŞ
Phorbas – OCTAVIAN DUMITRU
Străjerul – MIHNEA LAMATIC
Teseu – ŞERBAN VASILE
Laios – HECTOR LOPEZ
Iocasta – OANA ANDRA
Sfinxul – ANDRADA IOANA ROŞU
Antigona – SIMONA NEAGU
Meropa – ANTONELA BÂRNAT
Femeia tebană– ZOICA SOHTERUS

Joi, 26.09

19:30

Mari orchestre ale lumii

RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
CORUL FILARMONICII "GEORGE ENESCU"
Dirijor : HORIA ANDREESCU
Dirijorul Corului : IOSIF ION PRUNNER

Program :
Fr. Liszt – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major S.124
     Solist : BORIS BEREZOVSKY – pian
G. Mahler – Simfonia nr. 2 "Resurrection Symphony"
     Solişti : ANITA HARTIG – soprană
                 BERNARDA FINK – mezzo-soprană

Joi, 26.09

Concerte în ţară

ARAD

FILARMONICA DE STAT ARAD
Dirijor : BORJAN CANEV
Solist : ANTAL ZALAI – vioară (laureat al Concursului Internaţional "G. Enescu" 2011)

Program :
G. Enescu Rapsodia nr. 1 în La Major op. 11
P.I. Ceaikovski
– Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 35
R. Schumann – Simfonia nr. 4 în re minor op. 120

Vineri, 27.09

17:00

Recitaluri şi concerte camerale

Ansamblul "VIOLONCELLISSIMO"

Ateneul Român
Condus de  MARIN CAZACU
Solistă : SIMINA IVAN – soprană

Program :
G. Enescu
– Andante religioso pentru două violoncele
T. Albinoni – Adagio
S. Mercadante – Parola prima din Oratoriul "Ultimele şapte cuvinte" pentru soprană şi orchestră de violoncele
C. Tăutu – Al Fine
H. Lobos – Bachianas Brasileiras nr. 5 pentru soprană şi violoncele
J. Schrammel – Marş
A. Dvořák – Doloroso
C-tin Dimitrescu – Dans ţărănesc
J. Offenbach
– Barcarola
J. Offenbach – Can Can
A. Piazzolla – Oblivion
A.Viloldo  – Tango "El Choclo”
A. Piazzolla – Libertango
Mozart / Mifune – Alla Turca Jazz

Vineri, 27.09

19:30

Mari orchestre ale lumii

ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : ANDREW LITTON
Solist : ALEXANDRA DARIESCU – pian

Program :
J. Brahms
 – Uvertura Academică în do minor op. 80
E. Grieg – Concertul pentru pian şi orchestră în la minor op. 16
P.I. Ceaikovski – Simfonia nr. 6 în si minor op. 74 "Patetica"

Concert prezentat de   Rompetrol

Vineri, 27.09

22:30

Concertele de la miezul nopţii

ACCADEMIA BIZANTINA

Ateneul Român
Dirijor şi clavecin : OTTAVIO DANTONE
Solistă: VIKTORIA MULLOVA – vioară

Program :
J.S. Bach
 – Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor BWV 1041
J.S. Bach – Concertul pentru vioară, clavecin şi orchestră (transcripţie BWV 1060)
J.S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major (transcripţie BWV 1053)
J.S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în Mi Major BWV 1042

Concert prezentat de    Enel

Vineri, 27.09

Concerte în ţară

BRAŞOV

THE SCHUBERT ENSEMBLE

Program :
Frank Bridge – Fantezie pentru cvartet cu pian în fa diez minor, H. 94
G. Fauré – Cvartetul cu pian nr. 1 în do minor op. 15
G. Enescu – Cvartetul cu pian nr. 1 în Re Major op. 16 (1909)

Sâmbătă, 28.09

12:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

THE SCHUBERT ENSEMBLE

Ateneul Român

Program :
Frank Bridge – Fantezie pentru cvartet cu pian în fa diez minor H. 94
G. Fauré – Cvartetul cu pian nr. 1 în do minor op. 15
G. Enescu – Cvartetul cu pian nr. 1 în Re Major op. 16 (1909)

Sâmbătă, 28.09

17:00

Recitaluri şi concerte camerale

MURRAY PERAHIA

Ateneul Român
Recital MURRAY PERAHIA – pian

Program :     
J. S. Bach  – Suita franceză nr. 4 în Mi bemol Major BWV 815
L. van Beethoven – Sonata nr. 23 în fa minor op. 57 “Appassionata”
R. Schumann – Faschingsschwank aus Wien op. 26
Fr. Chopin – Impromptu nr. 2 în Fa diez Major op. 36
Fr. Chopin – Scherzo nr. 2 în Si bemol Major op. 31

Sâmbătă, 28.09

19:30

Mari orchestre ale lumii

ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
CORUL ACADEMIC RADIO
CORUL DE COPII RADIO

Dirijor : CRISTIAN MANDEAL
Dirijorul Corului : DAN MIHAI GOIA
Dirijorul corului de copii : VOICU POPESCU

Program :
G. Enescu – Capriccio pentru vioară şi orchestră (orchestraţie de Cornel Ţăranu după schiţele compozitorului)
     Solist : DMITRY  SITKOVETSKY – vioară
G. Mahler – Simfonia nr. 3
     Solist : JENNIFER JOHNSTON – mezzo-soprană

Concert prezentat de   Rompetrol