Sâmbătă, 06.09

19:00

Secţiunea vioară Stoc Epuizat

Concertul de deschidere a Concursului

Cu participarea extraordinară a Filarmonicii « George Enescu »

Dirijori : Laureații Concursului Internațional de dirijat «Jeunesses Musicales»

Solişti : 

  •  ALEXANDRU TOMESCU – laureat al Concursului Internațional « George Enescu » ediția 1999
  • AMIR TEBENIKHIN –laureat al Concursului Internațional « George Enescu » ediția 2009

Program

  • Enescu – Rapsodia no.1 în la major op.11
  • Mendelssohn-Bartholdy - Concertul pentru vioară şi orchestră în mi minor op.64
  • Grieg – Concertul pentru pian şi orchestră in la minor op. 16

Concert prezentat de Logo Rompetrol Kmg Vertical Colored Approved Copy

Luni, 08.09

10:00

Secţiunea vioară Stoc Epuizat

Tragerea la sorți a intrării în concurs a candidaților concursului de Vioară

Sala « Dinu Lipatti » a Universității Naționale de Muzică Bucureşti

Marţi, 09.09

10:00

Secţiunea vioară Stoc Epuizat

Etapa I a Concursului Internațional « George Enescu » - secțiunea Vioară

Sala « George Enescu » a Universității de Muzică Bucureşti
Orele 10.00 – 14.15

Marţi, 09.09

16:00

Secţiunea vioară Stoc Epuizat

Etapa I a Concursului Internațional « George Enescu » - secțiunea Vioară

Sala « George Enescu » a Universității de Muzică Bucureşti
Orele 16.00 – 19.15

Miercuri, 10.09

10:00

Secţiunea vioară Stoc Epuizat

Etapa I a Concursului Internațional « George Enescu » - secțiunea Vioară

Sala « George Enescu » a Universității de Muzică Bucureşti
Orele 10.00 – 14.15

Miercuri, 10.09

16:00

Secţiunea vioară Stoc Epuizat

Etapa I a Concursului Internațional « George Enescu » - secțiunea Vioară

Sala « George Enescu » a Universității de Muzică Bucureşti
Orele 16.00 – 19.15

Joi, 11.09

10:00

Secţiunea vioară Stoc Epuizat

Etapa I a Concursului Internațional « George Enescu » - secțiunea Vioară

Sala « George Enescu » a Universității de Muzică Bucureşti
Orele 10.00 – 14.15

Joi, 11.09

16:00

Secţiunea vioară Stoc Epuizat

Etapa I a Concursului Internațional « George Enescu » - secțiunea Vioară

Sala „George Enescu“ a Universității de Muzică Bucureşti
Orele 16.00 – 18.50

Vineri, 12.09

10:00

Secţiunea violoncel Stoc Epuizat

Etapa I a Concursului Internațional « George Enescu » - secțiunea Violoncel

Sala « Studio » a Ateneului Român
Orele 10.00 – 13.00

Sâmbătă, 13.09

10:00

Secţiunea violoncel Stoc Epuizat

Etapa I a Concursului Internațional « George Enescu » - secțiunea Violoncel

Sala « Studio » a Ateneului Român
Orele 10.00 – 19.00

Sâmbătă, 13.09

15:00

Secţiunea vioară Stoc Epuizat

Etapa a II-a a Concursului Internațional « George Enescu » - secțiunea Vioară

Sala « George Enescu » a Universității de Muzică Bucureşti
Orele 15.00 – 20.00

Duminică, 14.09

10:00

Secţiunea violoncel Stoc Epuizat

Etapa I a Concursului Internațional « George Enescu » - secțiunea Violoncel

Sala « Studio » a Ateneului Român
Orele 10.00 – 12.00

Duminică, 14.09

15:00

Secţiunea vioară Stoc Epuizat

Etapa a II-a a Concursului Internațional « George Enescu » - secțiunea Vioară

Sala « George Enescu » a Universității de Muzică Bucureşti
Orele 15.00 – 20.00

Marţi, 16.09

10:00

Secţiunea pian Stoc Epuizat

Tragerea la sorți a intrării în concurs a candidaților concursului de Pian

Sala « Dinu Lipatti » a Universității Naționale de Muzică

Miercuri, 17.09

09:00

Secţiunea pian Stoc Epuizat

Etapa I a Concursului Internațional « George Enescu » - secțiunea Pian

Sala « George Enescu » a Universității de Muzică Bucureşti
Orele 9.00 – 15.00

Miercuri, 17.09

10:00

Secţiunea violoncel Stoc Epuizat

Etapa a II-a a Concursului Internațional « George Enescu » - secțiunea Violoncel

Sala « Studio » a Ateneului Român
Orele 10.00 – 13.00

Miercuri, 17.09

17:00

Secţiunea pian Stoc Epuizat

Etapa I a Concursului Internațional « George Enescu » - secțiunea Pian

Sala « George Enescu » a Universității de Muzică Bucureşti
Orele 17.00 – 21.00

Joi, 18.09

09:00

Secţiunea pian Stoc Epuizat

Etapa I a Concursului Internațional « George Enescu » - secțiunea Pian

Sala « George Enescu » a Universității de Muzică Bucureşti
Orele 9.00 – 15.00

Joi, 18.09

17:00

Secţiunea pian Stoc Epuizat

Etapa I a Concursului Internațional « George Enescu » - secțiunea Pian

Sala « George Enescu » a Universității de Muzică Bucureşti
Orele 17.00 – 21.00

Joi, 18.09

19:00

Secţiunea vioară Stoc Epuizat

Finala cu orchestră a Concursului Internațional « George Enescu » - Secțiunea Vioară

Sala Mare a Ateneului Român
Orele 19.00 – 22.30

Cu participarea extraordinară a Filarmonicii « George Enescu »
Dirijor : DAISUKE SOGA

Vineri, 19.09

10:00

Secţiunea pian Stoc Epuizat

Etapa I a Concursului Internațional « George Enescu » - secțiunea Pian

Sala « George Enescu » a Universității de Muzică Bucureşti
Orele 10.00 – 15.00

Vineri, 19.09

16:00

Secţiunea pian Stoc Epuizat

Etapa I a Concursului Internațional « George Enescu » - secțiunea Pian

Sala « George Enescu » a Universității de Muzică Bucureşti
Orele 16.00 – 21.00

Duminică, 21.09

10:00

Secţiunea pian Stoc Epuizat

Etapa a II-a a Concursului Internațional « George Enescu » - secțiunea Pian

Sala « George Enescu » a Universității de Muzică Bucureşti
Orele 10.00 – 15.00

Duminică, 21.09

19:00

Secţiunea violoncel Stoc Epuizat

Finala cu orchestră a Concursului Internațional « George Enescu » - Secțiunea Violoncel

Sala Mare a Ateneului Român
Orele19.00 – 22.30

Cu participarea extraordinară a Filarmonicii « George Enescu »
Dirijor : OVIDIU BĂLAN

Luni, 22.09

10:00

Secţiunea pian Stoc Epuizat

Etapa a II-a a Concursului Internațional « George Enescu » - secțiunea Pian

Sala « George Enescu » a Universității de Muzică Bucureşti
Orele 10.00 – 15.00

Marţi, 23.09

19:00

Secţiunea pian Stoc Epuizat

Recital extraordinar de pian

Recital Jean Claude Pennetier și Mara Dobrescu

Program:

F. Schubert - Rondo în La Major op. 107
F. Schubert - Fantezie în Fa minor op.103
R. Schumann - Imagini din Est 
J. Brahms - Neue Liebeslieder Waltzes op.65a

Acest program este sponsorizat de  Mecenat

Sâmbătă, 27.09

19:00

Secţiunea pian Stoc Epuizat

Finala cu orchestră a Concursului Internațional « George Enescu » - Secțiunea Pian

Sala Mare a Ateneului Român
Orele 19.00 – 22.30

Cu participarea extraordinară a Filarmonicii « George Enescu »
Dirijor : JUSTUS FRANTZ

Concert prezentat de Cl Oplaender Signet4a Pan