Festivalul Internațional
George Enescu

București - România

CALENDARUL CONCURSULUI

Concursul de pian are două etape eliminatorii, semifinala şi finala – concert cu orchestra.

Tragerea la sorți se va desfăşura în data de 16 septembrie 2014.

Etapa I (eliminatorie), se va desfăşura în zilele de 17, 18 şi 19 septembrie 2014.

Etapa a II-a (eliminatorie), se va desfăşura în 21 şi 22 septembrie 2014.

Semifinala, se va desfăşura în data de 24 septembrie 2014. Repetiţia cu orchestră pentru etapa finală a Concursului va avea loc în data de 26 septembrie 2014.

Finala concursului, concertul cu orchestra, se va desfăşura în data de 27 septembrie 2014.
Rezultatele fiecărei etape vor fi anunţate de către Secretariatul Concursului la finalul acesteia, imediat după deliberarea juriului.

REPERTORIUL CONCURSULUI

Etapa I

Bach : - Preludiu şi Fugă din „Clavecinul bine temperat“ (Caietul I sau II)

O lucrare la alegerea candidatului dintre:

O sonată de Haydn
O sonată de Mozart
Trei sonate de Scarlatti

Un studiu la alegerea candidatului dintre:

Chopin
Liszt

Un studiu la alegerea candidatului dintre:

Skriabin
Debussy

Etapa a II-a

O sonată de Beethoven la alegerea candidatului (cu excepţia op. 10/1, op. 14/1, op. 14/2, op. 49/1, op. 49/2, op. 78, op. 90, op.106)
O lucrare la alegerea candidatului a unui compozitor romantic dintre : Schumann, Schubert, Liszt, Brahms, Chopin, Mendelssohn–Bartholdy sau Franck.

Semifinala:

1. O lucrare de Enescu la alegerea candidatului dintre:

Suita în re major
Sonata în fa# minor, op.24 nr.1
Sonata în re major, op.24 nr.3

2. O lucrare la alegerea candidatului a unui compozitor al secolului XX dintre: Rahmaninov, Prokofiev, Skriabin, Debussy, Ravel, Bartók, Janacek etc. (cu excepţia studiilor de Rahmaninov şi Skriabin)

Finala – cu orchestră:
Un concert aparţinând unuia din compozitorii: Mozart, Beethoven, Chopin, Schumann, Liszt, Grieg, Brahms, Ceaikovski, Rahmaninov (Concertul nr. 2 sau 3), Prokofiev (Concertul nr. 2) sau Bartók (Concertul nr. 3).


CONCURENȚI
Dmitry Ablogin Rusia
Lilit Artemyan  Armenia
Elisa d'Auria  Italia
Lia Bibileishvili  Georgia
Giulio Biddau  Italia
Evgeny Brakhman  Rusia
Sofya Bugayan  Rusia
Peng Cao  China
Tommaso Carlini  Italia
Paul Coriolan Cartianu România
Jeremy Chaulk Canada
Guang Chen  China
Vladislav Chepinoga  Rusia
Tatiana Chernichka  Rusia
Regina Chernychko  Ucraina
Emily Chiang  Canada
Mădălina-Claudia Dănilă  România
Daniel Dascălu România
Balázs Demény  România
Cristian–Mihai Dîrnea  România 
Timofey Dolya Rusia
Sebastian Ene România
Simeon Goshev  Bulgaria
Cédric Gremaud  Elveția
Monica Han Canada
Sang-Il Han Coreea de Sud
Santa Ignace Letonia
Sang-Wook Jung  Coreea de Sud
Tatiana Kachko Rusia
Yoon-Jee Kim  Coreea de Sud
Peter Klimo Statele Unite ale Americii
Anatolii Kostiuchenko  Ucraina
Soshi Koyama  Japonia
Vladislav Kozhukhin Rusia
Sang Min Lee  Coreea de Sud
Yu Mi Lee  Coreea de Sud
Adela Liculescu  România
Kirill Lissijenko Estonia
Ekaterina Litvintseva  Rusia
Xin Li  China
Iulia Maria Marin România
Maya Matievich  Serbia
Sélim Mazari  Franța
Dinu Alexandru Mihăilescu  România
Florian Mitrea  România
Mamikon Nakhapetov  Georgia
Wakamatsu Naru  Japonia
Bogdan Marian Nicola  România
Akihito Okuda  Japonia
Josquin Otal  Franța
Woogil Park Coreea de Sud
Dmytro Pivnenko Ucraina
Mihkel Poll Estonia
Ilya Rashkovskiy  Rusia
Mateusz Rettner  Polonia
Mihai Ritivoiu  România
Kazuya Saito Japonia
Daniil Sayamov  Rusia
Aleksandr Shaikin Rusia
Shizhe Shen China
Tomoka Shigeno Japonia
Denys Shramko  Ucraina
Tatiana Sidorova  Rusia
Josu De Solaun  Spania
Coral Solomon  România / Canada
Albertina Eunju Song  Coreea de Sud
Viacheslau Spiridonov  Belarus
Antoniya Stoyanova  Bulgaria
Andrey Stukalov  Rusia
Nozomu Sugawara  Japonia
Herin Sung Coreea de Sud
Jenna Sung Coreea de Sud
Ryutaro Suzuki  Japonia
Sylvia Thereza Brazilia
Paris Tsenikoglou  Grecia
Mikhail Turpanov  Rusia
Tomoya Umeda  Japonia
Vassilis Varvaresos  Grecia
Aurelia Vișovan  România
Wei Xing  China
Asuna Yamanaka Japonia
Jackie Jaekyung Yoo Coreea de Sud
Yui Yoshioka  Japonia
Yelena Zorina  Rusia
Kirill Zvegintsov  Ucraina
JURIU
Jean Claude Pennetier -  (Preşedintele juriului) Franţa
Rolf Dieter Arens  Germania
Dana Borșan România
Philippe Dinkel Elveţia
Wolfgang Manz  Germania
Andrey Pisarev Rusia
Alan Weiss Belgia

Premiul I: Josu De Solaun (Spania)

Premiul II: Ilya Rashkovskiy (Rusia)

Premiul III: Vassilis Varvaresos (Grecia)

FINALA:

Vassilis Varvaresos (Grecia)
Josu De Solaun (Spania)
Ilya Rashkovskiy (Rusia)

SEMIFINALA:

Evgeny Brakhman (Rusia)
Vassilis Varvaresos (Grecia)
Josu De Solaun (Spania)
Ilya Rashkovskiy (Rusia)
Adela Liculescu (România)
Woogil Park (Coreea de Sud)

ETAPA a II-a:

Evgeny Brakhman (Rusia), Sang-Il Han (Coreea de Sud), Tatiana Chernichka (Rusia), Peter Klimo (Statele Unite ale Americii), Vassilis Varvaresos (Grecia), Dmytro Pivnenko (Ukraine), Josu De Solaun (Spania), Ilya Rashkovskiy (Rusia), Daniel Dascălu (România), Adela Liculescu (România), Woogil Park (Coreea de Sud), Aurelia Vișovan (România)

ETAPA I:

17.09 UNMB 18.09 UNMB 19.09 UNMB
9.00 Cartianu Paul Coriolan 9.00 Dolya Timofey 10.00 Chiang Emily               
9.25 Goshev Simeon 9.25 Chernichko Regina 10.25 Bugayan Sofya
9.50 Suzuki Ryutaro 9.50 Poll Mihkell 10.50 Rashkovskiy Ilya
10.15 Dănilă Mădălina - Claudia 10.15 Yamanaka Asuna 11.15 Dascălu Daniel
10.40 pauză 10.40 pauză 11.40 pauză
10.50 Shramko Denys 10.50 Solomon Coral 11.50 Bibileishvili Lia
11.15 Umeda Tomoya 11.15 Klimo Peter 12.15 Ignace Santa
11.40 Shen Shizhe 11.40 Varvaresos Vassilis 12.40 Liculescu Adela
12.05 Sung Herin 12.05 Nakhapetov Mamikon 13.05 Park Woogil
12.30 pauză 12.30 pauză 13.30 pauză de prânz
12.40 Sugawara Nozomu 12.40 Pivnenko Dmitro 16.00 Vişovan Aurelia
13.05 Brakhman Evgeny 13.05 Demeny Balazs 16.25 Yoshioka Yui
13.30 Chepinoga Vladislav 13.30 Tsenikoglou Paris 16.50 Zorina Yelena
13.55 Sung Jenna 13.55 Ene Sebastian 17.15 Zvegintsow Kirill
14.20 pauză de prânz 14.20 pauză de prânz
17.00 Han Sang-il 17.00 Artemyan Lilit
17.25 Shaikin Aleksandr 17.25 de Solaun Josu
17.50 Nicola Bogdan Marian 17.50 Dîrnea Cristian-Mihai
18.15 pauză 18.15 pauză
18.30 Chernichka Tatiana 18.30 Lee Yu Mi
18.55 Koyama Soshi 18.55 Jung Sang-Wook
19.20 Dmitry Ablogin 19.20 Mihailescu Dinu