Festivalul Internațional
George Enescu

București - România

CALENDARUL CONCURSULUI

Concursul de vioară are două etape eliminatorii, semifinala şi finala – concertul cu orchestră.

Tragerea la sorți se va desfăşura în data de 8 septembrie 2014.

Etapa I (eliminatorie) se va desfăşura în zilele de 9, 10 şi 11 septembrie 2014.

Etapa a II-a (eliminatorie), se va desfăşura în zilele de 13 şi 14 septembrie 2014.

Semifinala se va desfăşura în data de 16 septembrie 2014.

Repetiţia cu orchestră pentru etapa finală a Concursului va avea loc în data de 17 septembrie 2014.

Finala concursului, concertul cu orchestra, se va desfăşura în data de 18 septembrie 2014.
Rezultatele fiecărei etape vor fi anunţate de către Secretariatul Concursului la finalul acesteia, imediat după deliberarea juriului.

REPERTORIUL CONCURSULUI

Etapa I

1. J.S. Bach – o lucrare la alegere dintre:

Adagio şi Fugă din Sonata în sol minor
Grave şi Fugă din Sonata în la minor
Partita în re minor – Ciaccona
Adagio şi Fugă din Sonata în do major

2. Mozart – partea I cu cadenţă a unuia dintre Concertele pentru vioară şi orchestră no. 3, 4 sau 5

3. Paganini : un Capriciu la alegerea candidatului

Etapa a II-a

1. O lucrare la alegere dintre:

Sarasate: Fantezia Carmen, Zigeunerweisen
Paganini: Moses Fantasie, Motto perpetuo, Le Streghe, I palpiti, Nel cor piu non mi sento
Saint-Saëns: Introducere şi Rondo capricioso, Studiu în formă de vals transcris de E. Ysaye
Ernst: Erlkönig, Ultimul Trandafir
Ravel : Tzigane
Wieniawski: Fantezia Faust, Poloneza în re major

2. O lucrare la alegere dintre:

Schubert: Rondo Brillant pentru pian şi vioară în si minor, D 895/op.70
Rondo în la major pentru pentru pian şi vioară, D 438
Schumann: Fantezia în do major op.131

3. Beethoven - o sonată la alegere dintre Sonata nr 1, 6 sau 8

Semifinala – cu pian

Enescu – o lucrare, (integral) , la alegere dintre:

Sonata a II-a op.6 pentru pian şi vioară
Sonata a III-a op.25 pentru pian şi vioară
Suita „Impresii din copilărie”

O sonată la alegere dintre:

Brahms: Sonata nr.1, Sonata nr. 2, Sonata nr. 3
Franck
Fauré
Grieg: Sonata no. 3
Ravel
Hindemith: Sonata nr.1
Debussy

Finala – cu orchestră

Un concert la alegere dintre: Beethoven, Mendelssohn-Bartholdy, Brahms, Ceaikovski, Sibelius, Prokofiev (Concertul nr.1, Concertul nr.2), Sostakovici, Haciaturian, Bruch (Fantezia scoţiană), Elgar, Karlowitz, Vieuxtemps (Concertul nr. 5), Paganini (Concertul nr.5), Bartók.

CONCURENȚI
Ermir Abeshi Albania / Statele Unite ale Americii
Korbinian Altenberger Germania
Gudrat Amrahov Azerbaidjan
David Ardukhanyan Rusia
Bibifatima Aziyeva Kazakhstan
Wonhee Bae Coreea de Sud
Raphaël Bernardeau Franța
Alexandra Bobeico România
Olga Boico România
Olga Caceanova Republica Moldova
Lilia Chepikova Rusia
Stephanie Childress Marea Britanie
GaHyun CHO Coreea de Sud
Claire Dassesse Belgia
Sebastian Dinu România
Joenne Oana Dumitraşcu România / Canada
Mircea Dumitrescu România
Guillaume Faraut Franța
Ioana Forna România
Beatrice Gagiu  România
Margarita Garmutė  Lituania
Adrian Goicoechea Selfjord  Norvegia
Maria Hara Japonia
Andrea Hughes Statele Unite ale Americii
Varvara Igumnova Rusia
Naomi Iikawa  Japonia
Noé Inui  Grecia
Diana Elena Jipa România
Yumi Kanzaki Japonia
Iryna Kichakova Ucraina
Jee Won Kim  Coreea de Sud
YuEun Kim Coreea de Sud
Li–Kung Kuo Taiwan
Stepan Lavrov Rusia
Dong Young Lee  Coreea de Sud
Myung–Eun Lee  Coreea / Germania
Yena Lee  Canada
Yoonjin Lee Coreea de Sud
Niklas Liepe Germania
Kevin Lin Statele Unite ale Americii
Si Li  China
Adam Lulek  Polonia
Emil Lyutfaliev  Rusia
Nogga Ana–Maria Mihăeş Abramovici  Israel / România
Iva Miletić Serbia
Jiweon Moon Coreea de Sud
Rusanda Panfili  România
Il Zoo Park  Coreea de Sud
Sungmi Park  Coreea de Sud
Florian Rago  Marea Britanie
Radu Mihai Ropotan  România
Fédor Roudine Franța
Raphaëlle Rubio  Franța
Reina Shibutani  Japonia
Haruna Shinoyama  Japonia
Elina Sitnikava Belarus
Ştefan Tarara  Germania
Shiori Terauchi Japonia
Taiga Tojo  Japonia
Pasha (Paul) Tseitlin  Statele Unite ale Americii
Igor Tsinman  Rusia
Yukako Uchino  Japonia
Carlos Vegas  Venezuela
Jimmy Chih-Ming Wang Taiwan / Statele Unite ale Americii
Lara Weber  Germania
Yoon Yang  Coreea de Sud
Hwa–Pyung Yoo  Coreea de Sud
Stephanie Zyzak  Statele Unite ale Americii
JURIU
Pierre Amoyal -  (Preşedintele juriului) Franţa
Agustin Leon Ara Spania
Florin Croitoru România
Mikhail Kopelman Statele Unite ale Americii
Sergey Kravchenko Rusia
Mihaela Martin Germania
Igor Petrushevski Rusia
Bujor Prelipcean România
Mieczyslaw Szlezer  Polonia

Premiul I - Ștefan Tarara (Germania)

Premiul II - Roudine Fedor (Franța)

Premiul III - Bae Wonhee (Coreea de Sud)

FINALA:

Roudine Fedor (Franța)
Bae Wonhee (Coreea de Sud)
Ștefan Tarara (Germania)

SEMIFINALA:

Lavrov Stepan (Rusia)
Roudine Fedor (Franța)
Yang Yoon (Coreea de Sud)
Bae Wonhee (Coreea de Sud)
Park Sungmi (Coreea de Sud)
Ștefan Tarara (Germania)

 

ETAPA aII-a:

Lee Myung-Eun
Lavrov Stepan
Yoo Hwa-Pyung
Kim YuEun
Roudine Fedor
Miletic Iva
Ardukhanian David
Yang Yoon
Bae Wonhee
Park Sungmi
Tarara Stefan
Shinoyama Haruna

ETAPA I:

UNMB 09.09.2014 UNMB 10.09.2014 UNMB 11.09.2014
Zyzak Stephani 10:00 Hara Maria 10:00 Dinu Sebastian 10:00
Tojo Taigae 10:25 Vegas Carlos 10:25 Park Sungmi 10:25
Faraut Guillame 10:50 Roudine Fedor 10:50 Tarara Stefan 10:50
break 11:15 break 11:15 break 11:15
Kichakova Iryna 11:30 Miletic Iva 11:30 Dumitrascu Joenne 11:30
Goicoechea S. A. 11:55 Ardukhanian D. 11:55 Lulek Adam 11:55
Kanzaki Yumi 12:20 Bernardeau R 12:20 Shinoyama Haruna 12:20
break 12:45 break 12:45 break 12:45
Rago Florian 13:00 Sitnikava Elina 13:00 Boico Olga 13:00
Lee Myung-Eun 13:25 Inui Noe 13.25 Amrahov Gudrat 13.25
Shibutani Reina 13:50 Lin Kevin 13.50 Aziyeva Bibifatima 13.50
LUNCH 14:15 LUNCH 14.15 LUNCH 14.15
Lavrov Stepan 16:00 Dumitrescu Mircea 16.00 Igumnova Varvara 16.00
Panfili Rusanda 16:25 Kuo Li-Kung 16:25 Kim Jee Won 16:25
Terauchi Shiori 16:50 Iikawa Naomi 16:50 Lee Dong-Young 16:50
Uchino Yukako 17:15 Yang Yoon 17:15 Lee Yoonjin 17:15
break 17:40 break 17:40 break 17:40
Lee Yena 18:00 Ropotan Mihai R. 18:00 Moon Jiweon 18:00
Yoo Hwa-Pyung 18:25 Bobeico Alexandra 18:25 Park Il Zoo 18:25
Kim YuEun 18:50 Hughes Andrea 18:50 Wang Jimmy 18:50
Weber Lara 19:15 Bae Wonhee 19:15