Festivalul Internațional
George Enescu

București - România

CALENDARUL CONCURSULUI

Concursul de Violoncel are două etape eliminatorii, semifinala şi finala – concertul cu orchestră.

Tragerea la sorți se va desfăşura în data de 11 septembrie 2014.

Etapa I (eliminatorie) se va desfăşura în zilele de 12, 13 şi 14 septembrie 2014.

Etapa a II-a (eliminatorie) se va desfăşura în 16 şi 17 septembrie 2014.

Semifinala se va desfăşura în data de 19 septembrie 2014. Repetiţia cu orchestră pentru etapa finală a Concursului va avea loc în data de 20 septembrie 2014.

Finala concursului, concertul cu orchestra, se va desfăşura în data de 21 septembrie 2014.

Rezultatele fiecărei etape vor fi anunţate de către Secretariatul Concursului la finalul acesteia, imediat după deliberarea juriului.

REPERTORIUL CONCURSULUI

Etapa I

Un capriciu sau un studiu la alegerea candidatului dintre:

David Popper op. 73 (nr. 29 şi 33)
Alfredo Piatti op.25 (nr.2,6 sau 10)
David Popper op.73 (nr. 29 sau nr.33)

Bach - un preludiu la alegerea candidatului din:

Suita nr.4, 5 sau 6
Haydn – la alegerea candidatului, prima parte cu cadență din:
Concertul nr.1 în do major (Hob VII b:1)
Concertul nr. 2 în re major (Hob VII b:2)

Etapa a II-a

O lucrare la alegerea candidatului dintre:

Schubert: Sonata „Arpeggione”
Mendelssohn Bartholdy: Sonata op. 58 nr. 2 în re major
O lucrare solo la alegerea candidatului dintre:
Ligeti: Sonata pentru violoncel solo
Hindemith: Sonata pentru violoncel solo op. 25 nr. 3
Penderecki: Divertimento pentru violoncel solo
George Crumb: Sonata pentru violoncel solo

Semifinala – cu pian

Enescu: Sonata în fa minor (opus postum).
O piesă de virtuozitate la alegerea candidatului dintre:
David Popper: Elfentanz, Spinning Song
Karl Davydov: At the Fountain
M. Rostropovich: Humoresque op.5

O lucrare la alegerea candidatului dintre:

Debussy: Sonata în re minor
Britten: Sonata în do major op. 65

Finala – cu orchestră
Un concert aparţinând unuia dintre compozitorii:

Dvorak, Elgar, Prokofiev (Simfonia concertantă în mi minor op. 125)
Şostakovici ( concertul nr. 1 op. 107 sau nr. 2 op. 126 )
Enescu (Simfonia concertantă op.8)

CONCURENȚI
Yejin Ahn Coreea de Sud
Cristina Basili  Austria
Mykhailo Bezchastnov  Ucraina
Paolo Bonomini  Italia
Cesar Martinez Bourguet  Mexic
Stephan Buchmiller  Germania
Jean Carlos Jose Coronado Cabrices Venezuela
Natalia Costiuc  Rusia
Antonio d'Antonio  Italia
Sara Gabalawi  Statele Unite ale Americii
Maxime Ganz  Franța
Eun–Sun Hong  Coreea de Sud
Danila Ivanov Rusia
Alexis Karaiskakis Nastos Grecia
Ariana Kashefi  Anglia
Sarah Kim Australia
Benedict Klöeckner  Germania
Atanas Krastev Bulgaria
Raphael Lang Franța
Semen Lashkin Rusia
Anastasia Laskova  Rusia
Seo Yung Lee Coreea de Sud
Georgy Lomakov  Ucraina
Octavian Alin Lup  România
Anna Morozova Rusia
Diana Petre  România
Sarah Rommel  Statele Unite ale Americii
Tony Rymer Statele Unite ale Americii
Dmitry Silvian  Ucraina
Lev Sivkov Rusia
Felipe Garcia Suarez Argentina
Ion Storojenco Republica Moldova
Darima Tcyrempilova  Rusia
Joubert–Solorzano Thibault  Franța
Alexandru Totan  România
Kenta Uno  Japonia
Sang Yhee  Coreea de Sud
JURIU
Lluís Claret (Președintele Juriului) Andorra
Marin Cazacu România
Frans Helmerson Suedia
Vladimir Malinovski Austria

Premiul I: Eun–Sun Hong (Coreea de Sud)

Premiul II: Tony Rymer (Statele Unite ale Americii)

Premiul III: Sarah Rommel (Statele Unite ale Americii)

FINALA:

Sarah Rommel (Statele Unite ale Americii)
Tony Rymer (Statele Unite ale Americii)
Eun–Sun Hong (Coreea de Sud)

SEMIFINALA:

Octavian Alin Lup (România)
Sarah Rommel (Statele Unite ale Americii)
Atanas Krastev (Bulgaria)
Tony Rymer (Statele Unite ale Americii)
Paolo Bonomini (Italia)
Eun–Sun Hong (Coreea de Sud)

ETAPA a II-a:

Georgy Lomakov (Ucraina)
Lee Seo Young (Coreea de Sud)
Octavian Alin Lup (România)
Sarah Rommel (Statele Unite ale Americii)
Atanas Krastev (Bulgaria)
Tony Rymer (Statele Unite ale Americii)
Paolo Bonomini (Italia)
Eun–Sun Hong (Coreea de Sud)
Natalia Costiuc (Rusia)
Danila Ivanov (Rusia)
Cristina Basili (Austria)
Sang Yhee (Coreea de Sud)

Etapa I:

Ateneul Român 12.09.2013 Ateneul Român 13.09.2014                     Ateneul Român              14.09.2014
Sivkov Lev 10.00 Cesar Bourguet 10.00 Ivanov Danila 10.00
Kim Sarah 10.25 Lee Seo Young 10.25 Basili Cristina 10.25
Lomakov Gyorgy 10.50 Antonio d'Antonio 10.50 Bezchastnov M. 10.50
pauză Octavian Lup 11.15 Ganz Maxime 11.15
Gabalawi Sarah 11.35 pauză Yhee Sang 11.40
Kashefi Ariana 12.00 Sarah Rommel 12.10
Jean Carlos Coronado 12.25 Krastev Atanas 12.35
Tony Rymer 13.00
Bonomini Paolo 13.25
pauză
Lang Raphael 16.00
Stephan Buchmiller 16.25
Hong Eun Sun 16.50
pauză
Natalia Costiuc 17.30
Dmitry Silvian 17.55
Kenta Uno 18.20