The George Enescu International Festival

Bucharest - Romania

CALENDAR

The George Enescu International Cello Competition consists of two eliminatory Rounds, Semifinal and Final.
The drawing of lots will take place on September 11th, 2014.
The First Round (eliminatory) will take place on September 12th, 13th and 14th, 2014.
The Second Round (eliminatory) will take place on September 16th and 17th, 2014.
The Semifinal will take place on September 19th, 2014.
The Rehearsal with the orchestra for the Final Round of the Competition will take place on September 20th, 2014.
The Final Round will take place on September 21st, 2014.
The awards will be announced by the Competition Secretariat after the Final Round of the George Enescu International Cello Competition.

REPERTOIRE

The Repertoire included in the application form by the competitor is final and cannot be changed.
Each competitor will establish the order of the works to be performed in each Round.
The Repertoire shall be performed without scores, except for Sonatas for Cello and Piano and works composed by George Enescu.
Upon request (artexim@rdslink.ro), the organizers will provide works composed by George Enescu.

First Round

1. A Caprice or Etude chosen by the competitor among:

Alfredo Piatti op. 25 (no. 2, 6 or 10)
David Popper op. 73 (no. 29 or 33)

2. Bach - a Prelude chosen by the competitor from:

Suites no. 4, 5 or 6

3. Haydn – The first part with Cadenza chosen by the competitor among the following Concertos:

Concerto no. 1 in C major (Hob VII b:1)
Concerto no. 2 in D major (Hob VII b:2)

Second Round

1. A Work chosen by the competitor among:

Schubert: „Arpeggione” Sonata
Mendelssohn Bartholdy: Sonata op. 58 no. 2 in D major

2. A Solo Piece chosen by the competitor among:

Ligeti: Sonata for Solo Cello
Hindemith: Sonata op. 25 no. 3 for Solo Cello
Penderecki: Divertimento for Solo Cello
Crumb: Sonata for Solo Cello

Semifinal

1. Enescu: Sonata in Fa minor (opus postum). 

2. A virtuosity piece chosen by the competitor among:

David Popper: Elfentanz, Spinning Song
Karl Davydov: At the Fountain
M. Rostropovich: Humoresque op.5

3. A piece chosen by the competitor among:

Debussy: Sonata in D minor for Cello and Piano
Britten: Sonata op. 65 in C major for Cello and Piano

Final – Concert with orchestra
A Concerto for Cello and Orchestra chosen by the competitor among:

Dvorak
Elgar
Prokofiev (Simfonia Concertante in E minor op. 125)
Shostakovich
Enescu (Simfonia Concertante op. 8)

JURY
Lluís Claret Andorra
Marin Cazacu Romania
Frans Helmerson Sweden
Vladimir Malinovski Austria

First prize: Eun–Sun Hong (South Korea)

Second prize: Tony Rymer (United States of America)

Third prize: Sarah Rommel (United States of America)

FINAL

Sarah Rommel (United States of America)
Tony Rymer (United States of America)
Eun–Sun Hong (South Korea)

SEMIFINAL

Octavian Alin Lup (Romania)
Sarah Rommel (United States of America)
Atanas Krastev (Bulgaria)
Tony Rymer (United States of America)
Paolo Bonomini (Italia)
Eun–Sun Hong (South Korea)

SECOND ROUND

Georgy Lomakov (Ukraine)
Lee Seo Young (South Korea)
Octavian Alin Lup (Romania)
Sarah Rommel (United States of America)
Atanas Krastev (Bulgaria)
Tony Rymer (United States of America)
Paolo Bonomini (Italy)
Eun–Sun Hong (South Korea)
Natalia Costiuc (Russia)
Danila Ivanov (Russia)
Cristina Basili (Austria)
Sang Yhee (South Korea)

First Round

Romanian Atheneum 12.09.2013 Romanian Atheneum 13.09.2014 Romanian Atheneum       14.09.2014
Sivkov Lev 10.00 Cesar Bourguet 10.00 Ivanov Danila 10.00
Kim Sarah 10.25 Lee Seo Young 10.25 Basili Cristina 10.25
Lomakov Gyorgy 10.50 Antonio d'Antonio 10.50 Bezchastnov M. 10.50
break Octavian Lup 11.15 Ganz Maxime 11.15
Gabalawi Sarah 11.35 break Yhee Sang 11.40
Kashefi Ariana 12.00 Sarah Rommel 12.10
Jean Carlos Coronado 12.25 Krastev Atanas 12.35
Tony Rymer 13.00
Bonomini Paolo 13.25
break
Lang Raphael 16.00
Stephan Buchmiller 16.25
Hong Eun Sun 16.50
break
Natalia Costiuc 17.30
Dmitry Silvian 17.55
Kenta Uno 18.20