Sunday, 01.09

19:30

Great orchestras of the world

STAATSKAPELLE BERLIN

Palace Grand Hall
Conductor : DANIEL BARENBOIM
Soloist : RADU LUPU – piano

Programme :
G. Enescu – Romanian Rhapsody no. 2 in D Major op. 11
L. van Beethoven – Concerto no. 4 for piano and orchestra in G Major op. 58
Sir E. Elgar – Symphony no. 2 in E flat Major op. 63

Performance presented by  Logo Unicredit1  

Sunday, 01.09

22:30

By midnight

CAMERON CARPENTER

Romanian Atheneum
Recital CAMERON CARPENTER – Organ

THE THEATRE of the ORGAN

Programme :
J.S. Bach / C. Carpenter – Etude on Cello Suite no.1 Prelude
J.S. Bach – Fantasy and Fugue in g minor BWV 542
C. Carpenter – Excerpts from Science Fiction Scenes

Performance presented by Enel

Sunday, 01.09

Concerts outside Bucharest

TIMIŞOARA

“BANATUL” PHILHARMONIC ORCHESTRA  
Conductor : RADU POPA
Soloist : MATEI VARGA – piano

Programme :
Michael Hersch – Concerto for piano and orchestra (first European audition)
T. Huillet – "Ombres - tribute to Debussy"
Rolf Martinsson – Concerto for orchestra op. 81

Sunday, 01.09

Concerts outside Bucharest

DOROHOI

Coming soon

Monday, 02.09

17:00

Other events

SYMPHONIC CONCERT "SIDE by SIDE"

Palace Small Hall

Members of PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA (USA)
CAMERATA REGALĂ (Romania)

Conductor : VLAD VIZIREANU (USA)
Soloist : BEN SCHOEMAN (South Africa) – piano

Programme :
G. Enescu – Unison Prelude (from Suite no. 1 for orchestra in C Major op. 9)
Fr. Liszt – Concerto no. 1 for piano and orchestra in E flat Major S.124
L. van Beethoven – Symphony no. 7 in A Major op. 92


Suported by     Amromco 2

Monday, 02.09

17:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

"ARCHAEUS" Ensemble

Romanian Atheneum
Conductor : LIVIU DĂNCEANU

Programme :
George Balint – Music for Archaeus
Michael Denhoff –
Strophen op. 107 (no. 1, Geträumtes – für Martella)
Ştefan Niculescu –
Triplum (II)
Michael Denhoff –
Strophen op. 107 (no. 11B, Geläut für Günter Bialas)
Dan Buciu –
Skatches for a self-portrait, for instrumental septet
Michael Denhoff –
Strophen op. 107 (no. 43A-a, Trostgesang für Heidemarie Merkl-Baroski)
Horia Surianu –
Rêverie Byzantine en Canon
Michael Denhoff –
Strophen op. 107 (no. 49A – Saltarello)
Javier Darias –
Ucanca
Aurel Stroe –
Humoreske mit zwei Durchblicken zum Leeren

Monday, 02.09

19:30

Great orchestras of the world

STAATSKAPELLE BERLIN

Palace Grand Hall
Conductor : DANIEL BARENBOIM

Programme :
W. A. Mozart – Concerto no. 10 for two pianos in E flat Major K365
     Soloists : DANIEL BARENBOIM
                     RADU LUPU
G. Verdi
– "Quattro pezzi sacri" (Ave Maria; Stabat Mater; Laudi alla Vergine Maria; Te Deum)
     Soloist : LAURA CHERA
     With the participation of  "GEORGE ENESCU’S" PHILHARMONIC CHOIR
     Conductor of the Choir : ION IOSIF PRUNNER


Performance presented by    Logo Unicredit1

Tuesday, 03.09

10:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

STYLISTIC, AESTHETIC ASPECTS and COMPOSITION TECHNIQUES in OWN CREATION (I)

National University of Music Bucharest – „Dinu Lipatti” Hall

Lecture held by Academician CORNEL ŢĂRANU - composer (Cluj-Napoca)

FREE ENTRANCE

Tuesday, 03.09

14:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

STYLISTIC, AESTHETIC ASPECTS and COMPOSITION TECHNIQUES in OWN CREATION (I)

National University of Music Bucharest –„Dinu Lipatti” Hall

Lecture held by THIERRY HUILLET - composer (France)

FREE ENTRANCE

Tuesday, 03.09

15:30

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

STYLISTIC, AESTHETIC ASPECTS and COMPOSITION TECHNIQUES in OWN CREATION (III)

National University of Music Bucharest –„Dinu Lipatti” Hall

Lecture held by MICHAEL HERSCH - composer (USA)

FREE ENTRANCE

Tuesday, 03.09

17:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

“BANATUL” PHILHARMONIC ORCHESTRA

Romanian Atheneum
Conductor : RADU POPA
Soloist : MATEI VARGA – piano

Programme :
Michael Hersch – Concerto for piano and orchestra
T. Huillet – "Ombres - tribute to Debussy"
Rolf Martinsson – Concerto for orchestra op. 81

Tuesday, 03.09

19:30

Great orchestras of the world

PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA

Palace Grand Hall
Conductor : MANFRED HONECK
Soloist : YUJA WANG – piano

Programme :
P.I. Tchaikovsky – Concerto no. 1 for piano and orchestra in b flat minor op. 23
D. Shostakovich – Symphony no. 5 in d minor op. 47

Tuesday, 03.09

Concerts outside Bucharest

IAŞI

"MOLDOVA" PHILHARMONIC IAŞI

Conductor : LEO HUSSAIN
Soloist : MARINO FORMENTI – piano

Programme :
Cornel Țăranu – Simfonia “Memorial”
Sir Peter Maxwell Davies – Concerto for piano and orchestra op. 188
Harrison Birtwistle – Earth Dances

Wednesday, 04.09

10:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

STYLISTIC, AESTHETIC ASPECTS and COMPOSITION TECHNIQUES in OWN CREATION (IV)

National University of Music Bucharest –„Dinu Lipatti” Hall

Lecture held by DAN DEDIU - composer (Romania)

FREE ENTRANCE

Wednesday, 04.09

14:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

THE NEW GENERATION (I)

National University of Music Bucharest – Opera and Multimedia Studio

A NEW GENERATION (I)
– Concert of the Romanian young generation of composers

Performs : Ansamblul IConArts
Conductor : GABRIEL BEBEŞELEA

Programme :
Cristina Uruc – Latens
Bogdan Chiroșcă – Cvartet de coarde
Victor Colțea – Sketches of a Requiem
Cătălin Ștefănescu Pătrașcu – Seranada
Alexandru Murariu – Aeolus
Sebastian Androne – Stihiile


15.30 - SEMINARS AFTER-CONCERT



FREE ENTRANCE

Wednesday, 04.09

17:00

Great orchestras of the world

NATIONAL PHILHARMONIC ORCHESTRA OF RUSSIA

Palace Grand Hall
Conductor : VLADIMIR SPIVAKOV
Soloist : SERGEY DOGADIN – violin

Programme :
G. Enescu – Suite no. 3 for orchestra in D Major op. 27 "Villageoise" 
E. Chausson – "Poème" for violin and orchestra op. 25
C. Saint-Saëns – Introduction and Rondo Capriccioso op. 28
S. Rachmaninov – Symphony no. 1 in d minor op. 13

Wednesday, 04.09

19:30

Recitals and chamber music

Recital RADU LUPU - piano

Romanian Atheneum

Programme :
Fr. Schubert – Piano sonata no. 20 in A Major D 959
Fr. Schubert – Piano sonata no. 21 in B flat Major D 960

Wednesday, 04.09

Concerts outside Bucharest

CLUJ

"TRANSILVANIA" PHILHARMONIC STATE ORCHESTRA - CLUJ
Conductor : JÖRG WIDMANN

Programme :
Ulpiu Vlad – “The light of the roads”
J. Widmann – "ad absurdum" concerto for trumpet and small orchestra (dedicated  to Sergei Nakariakov)
     Soloist : SERGEI NAKARIAKOV – trumpet
J. Widmann – Missa, for big orchestra
     Soloists : ALFRED MELICHAR – piano accordeon
                     WILHELM BRUCK – guitar

Thursday, 05.09

10:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

STYLISTIC, AESTHETIC ASPECTS and COMPOSITION TECHNIQUES in OWN CREATION (V)

National University of Music Bucharest –„Dinu Lipatti” Hall

Lecture held by OCTAVIAN NEMESCU - composer (Romania)

FREE ENTRANCE

Thursday, 05.09

14:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

THE NEW GENERATION (II)

National University of Music Bucharest – Opera and Multimedia Studio

A NEW GENERATION (II)
– Concert of the Romanian young generation of composers

Performs : Ansamblul IConArts
Conductor : GABRIEL BEBEŞELEA

Programme :
Aurelian Băcan – Autoportret
Elena Apostol – Punct, contrapunct
Stelian Ababei – Cvintet de suflători
Veronica Anghelescu – Gom Jabbar
Diana Gheorghiu – Prisoner
Dan Variu – Suomisaundi
Vlad Maistorovici – Vis cu vampiri

15.30 - SEMINARS AFTER-CONCERT

FREE ENTRANCE

Thursday, 05.09

17:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

"MOLDOVA" PHILHARMONIC IAŞI

Romanian Atheneum
Conductor : LEO HUSSAIN
Soloist : MARINO FORMENTI  –  piano

Programme :
Cornel Țăranu – Simfonia “Memorial”
Sir Peter Maxwell Davies – Concerto for piano and orchestra op. 188
Harrison Birtwistle – Earth Dances

Thursday, 05.09

19:30

Great orchestras of the world

ORCHESTRE DE PARIS

Palace Grand Hall
Conductor : PAAVO JÄRVI

Programme :
H. Berlioz – ”The Buccaneer” Ouverture H 101
B. Britten – Concerto for violin and orchestra in d minor op. 15
     Soloist : VILDE FRANG – violin
C. Saint-Saëns
– Symphony no. 3 with organ in c minor op. 78
     Soloist : THIERRY ESCAICH – organ

Performance presented by Dacia   Pe Negru

Friday, 06.09

10:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

STYLISTIC, AESTHETIC ASPECTS and COMPOSITION TECHNIQUES in OWN CREATION (VI)

National University of Music Bucharest –„Dinu Lipatti” Hall

Lecture held by GABRIEL IRANYI - composer (Germany)

FREE ENTRANCE

Friday, 06.09

13:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

"ARCADIA" STRING QUARTET

Bucharest National University of Music - Opera and Multimedia Studio

Programme :
Adrian Pop – ”The silk and the metal” (2011)
Anatol Vieru – Quartet no. 7
Martin Torp – Cantico delle creature
Dan Variu – "Transfigurare - string quartet (first audition)
Sabin Pautza – String Quartet no. 4 "Ludus Modalis"

FREE ENTRANCE

Friday, 06.09

14:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

STYLISTIC, AESTHETIC ASPECTS and COMPOSITION TECHNIQUES in OWN CREATION (VII)

National University of Music Bucharest –„Dinu Lipatti” Hall

Lecture held by ADRIAN POP - composer (Romania)

FREE ENTRANCE

Friday, 06.09

15:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

WORKSHOP


Composition seminar


FREE ENTRANCE

Friday, 06.09

17:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

"TRANSILVANIA" PHILHARMONIC STATE ORCHESTRA - CLUJ

Romanian Atheneum
Conductor : JÖRG WIDMANN

Programme :
Ulpiu Vlad – "The light of the roads"
J. Widmann – "ad absurdum" concerto for trumpet and small orchestra (dedicated to Sergei Nakariakov)
     Soloist : SERGEI NAKARIAKOV
J. Widmann
– Messe, for large orchestra
     Soloists : ALFRED MELICHAR – piano accordeon
                     WILHELM BRUCK
– guitar

Friday, 06.09

19:00

Opera and ballet

ORCHESTRA and CHOIR of the BUCHAREST NATIONAL OPERA

Bucharest National Opera
"OTELLO" by Giuseppe Verdi

Conductor : KERI-LYNN WILSON
Director : VERA NEMIROVA
Sets : VIORICA PETROVICI
Conductor of the choir : STELIAN OLARIU
Assistant director : IRINA MACOVEI

Soloists :     
Otello – MARIUS VLAD BUDOIU
Desdemona – IULIA ISAEV
Iago – ŞTEFAN IGNAT

http://onb.operanb.ro/ro/calendar/eveniment/381/-/otello-premiera

Friday, 06.09

19:30

Great orchestras of the world

ORCHESTRE DE PARIS

Palace Grand Hall
Conductor : PAAVO  JÄRVI

Programme :
G. Enescu – Symphony no. 1 in E flat Major op. 13
S. Prokofiev –
Symphony no. 5 in B flat Major op. 100

Friday, 06.09

22:30

By midnight

EUROPA GALANTE

Romanian Atheneum
Conductor and soloist : FABIO BIONDI

Programme :
A. Vivaldi – Symphony for string orchestra and b.c. in G Major "Il Coro delle Muse" RV149
A. Vivaldi – Concerto for violin, string orchestra and b.c.in a minor RV357
A. Vivaldi – Concerto for violin, string orchestra and b.c. in e minor RV279
A. Vivaldi – Concerto for violin, string orchestra and b.c. in B flat Major RV383a
A. Vivaldi – “Ercole su’l Termodonte” Overture RV710
A. Vivaldi – Concerto for violin, string orchestra and b.c. in F Major RV284
A. Vivaldi – Concerto for violin, string orchestra and b.c. in D Major RV204
A. Vivaldi – Concerto for violin, string orchestra and b.c. in F Major RV291

Performance presented by Enel

Friday, 06.09

Concerts outside Bucharest

CRAIOVA

"OLTENIA" PHILHARMONIC ORCHESTRA IN CRAIOVA
Conductor : THEO WOLTERS (Netherlands)
Soloists : LIVIU PRUNARU – violin
                CECILIU OVIDIU IȘFAN
– viola

Program :
G. Rossini –
Overture to the opera "La Cenerentola" ("Cinderella")
W.A. Mozart – Symphony Concertante in E flat Major for Violin, Viola and Orchestra K. 364
Antonín Dvořák – Symphony No. VIII in G Major op. 88

Saturday, 07.09

10:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

REFLECTION ON MUSIC OF THE PAST AND TODAY

National University of Music Bucharest –„Dinu Lipatti” Hall

Lecture held by JÖRG WIDMANN - composer and conductor (Germany)


FREE ENTRANCE

Saturday, 07.09

11:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

EUROPEAN CONTEMPORARY ORCHESTRA

Palace Small Hall

Programme :
A. Iorgulescu – Kaleidoscope (p.a.)
M. Padding –
Hop (Creation ECO 2012)
T. Hearne –
First World (Creation ECO 2012)
Fr. Narboni –
Embarquement pour l’outre-là (Creation ECO 2012)
P-A Charpy –
Brûlures (Creation ECO 2012)
Liviu Dănceanu –
Hexaih op. 147 (p.a.)

Saturday, 07.09

12:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

Recital BIANCA and REMUS MANOLEANU

National University of Music Bucharest – Multimedia and Opera Studio

Programme :
Ede Terenyi
– The cycle „Beyond the silence” (Şerban Codrin)
Irina Odăgescu Ţuţuianu – Continuum Y
Anatol Vieru –  „Expansions” (Nicolae Labiş) : Wax; Dark circles; Autumn
Darie Nemeş Bota – The cycle „Lu mi dum” (Răzvan Ropotan) p.a.a.
Dumitru Capoianu – Gloaming (Victor Ion Popa) : Question (Victor Ion Popa)
Nicolae Coman – Freudvoll und leidvoll (Goethe) : Gefunden (Goethe); Mädchenmelancholie (Rainer Maria Rilke) p.a.
Valentin Timaru – From the cycle „Songs” (lyrics by Ana Blandiana) : October; Balllade; Prayer
Theodor Grigoriu –  From the cycle „Poets and Time's Abyss” : The Blink of the Genesis (Ion Barbu); Flight above the waves (Mihai Eminescu)
Viorel Munteanu – The cycle „Returs to Blaga” : 7 poems for soprano and piano p.a.a.


FREE ENTRANCE

Saturday, 07.09

14:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

STYLISTIC, AESTHETIC ASPECTS and COMPOSITION TECHNIQUES in OWN CREATION (VIII)

National University of Music Bucharest –„Dinu Lipatti” Hall

Lecture held by PETER RUZICKA - composer (Germany)

FREE ENTRANCE

Saturday, 07.09

15:30

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

WORKSHOP


Composition seminar

FREE ENTRANCE

Saturday, 07.09

17:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

"TAMMUZ" Quartet

Romanian Atheneum

Programme :
R. Fuchs – Piano Quartet no. 2 in b minor op. 75
G. Enescu – Piano Quartet no. 2 in d minor op. 30
G. Fauré – Piano quartet no. 2 in g minor op. 45

Saturday, 07.09

19:30

Great orchestras of the world

CHOIR and ORCHESTRA of the "GEORGE ENESCU" PHILHARMONIC

Palace Grand Hall
Conductor : LEO HUSSAIN 
Conductor of the choir : IOSIF ION PRUNNER

Programme :
A. Schönberg
Gurre-Lieder

Soloists :
Tove – VIOLETA URMANA
Waldemar – NIKOLAI SCHUKOFF
Klaus – JOHN DASZAK
Waldtaube – JANINA BAECHLE
Peasant – THOMAS JOHANNES MAYER
Narrator – VICTOR REBENGIUC

Performance subtitled in Romanian

Saturday, 07.09

22:30

By midnight

"LA VENEXIANA" Ensemble

Romanian Atheneum
Conductor : CLAUDIO CAVINA
"PRELUDIU" Chamber Choir of The National Art Centre "Tinerimea Română"
Conductor of the choir : VOICU ENĂCHESCU

Programme :
Cl. MonteverdiL’Orfeo SV318

Soloists :
La Musica / Euridice – ROBERTA MAMELI
Orfeo – FURIO ZANASI
Messaggera / Speranza – JOSÈ MARIA LO MONACO
Proserpina / Ninfa – MONICA PICCININI
Plutone – RAFFAELE COSTANTINI
Caronte – SALVO VITALE
Apollo / Pastore I – LUCA CERVONI
Pastore II / Spirito I – ALESSIO TOSI
Pastore III – RAFFAELE PE'
Pastore IV / Spirito II – MAURO BORGIONI

Performance presented by    Enel

Sunday, 08.09

11:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

"MINGUET" Quartet

Palace Small Hall

Programme :
Gabriel Iranyi - String quartet no. 4 (2012) "...Innenräume, Verwebungen..."
Peter Ruzicka – String quartet no. 6 "Erinnerung und vergessen", for quartet and soprano (2008)
     Soloist : SARAH MARIA SUN – soprano
Wolfgang Rihm – Four Studies for clarinet and string quartet (2003)
     Soloist: JÖRG WIDMANN – clarinet

Sunday, 08.09

14:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

"TRAIECT" Ensemble

National University of Music Bucharest – Multimedia and Opera Studio
Conductor : SORIN LERESCU
Soloist : PIERRE-YVES ARTAUD – flute
Guest : CORNELIA PETROIU – viola

Programme :
Tiberiu Olah –
“Invocaţii” for 5 players
Ede Terényi –
“Traiectorie albă” for ensemble
Laura Ana Mânzat –
“Rondo neconvenţional” for ensemble (p.a.a.)
Anatol Vieru –
“Feuerwerk” for flute, vibes and violin
Elena Apostol –
“Fairytale” for ensemble
Sorin Lerescu –
“Proportions II” for flute and instrumental ensemble

FREE ENTRANCE

Sunday, 08.09

17:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

"PROFIL" Ensemble

Romanian Atheneum
Conductor : TIBERIU SOARE

Programme :
Adrian Enescu Cinematic for chamber orchestra
Viorel Munteanu Invocaţii for clarinet solo
Octavian Nemescu – "Nativitas quindeci pour 11 heures de la nuit" (first audition)
Doina Rotaru Centrifuga for 7 musicians
Mihai Măniceanu Crescendo for violin solo
Nicolae Brânduş Études transcedentales for chamber orchestra

Sunday, 08.09

19:30

Great orchestras of the world

ROMANIAN YOUTH ORCHESTRA

Palace Grand Hall
Conductor : LAWRENCE FOSTER

Programme :
D. Dediu – Frenesia for orchestra op. 84 (2000)
J. Brahms – The Double Concerto for violin, cello and orchestra in a minor op. 102
     Soloists : PINCHAS ZUKERMAN – violin
                     AMANDA  FORSYTH – cello
M. Ravel – Rapsodie espagnole
M. Ravel – Pavane pour une infante défunte
M. Ravel – Alborada del Gracioso
M. Ravel – Bolero

Performance presented by    Romelectro Logo

Sunday, 08.09

22:30

By midnight

"ARMONIA ATENEA" Orchestra

Romanian Atheneum
Conductor : GEORGE PETROU

Programme :
G.F. HändelAlessandro HWV21 (Drama per musica in three acts)
Libretto : Paolo Rolli

Soloists :
Alessandro – MAX AMANUEL CENČIĆ
Rossane – JULIA LEZHNEVA 
Lisaura – LAURA AIKIN
Clito – PAVEL KUDINOV
Tassile – XAVIER SABATA
Leonato – JUAN SANCHO
Cleone – VASILY KHOROSHEV

Performance presented by    Enel

Monday, 09.09

17:00

Recitals and chamber music

WIENER AKADEMIE

Romanian Atheneum
Conductor : MARTIN HASELBÖCK

Programme : "THE INFERNAL COMEDY" – Confessions of a serial killer
Drama for one actor, two singers and orchestra

Text and direction : Michael Sturminger
Music : A. Vivaldi, J. Haydn, W.A. Mozart, L. van Beethoven and others

Narator : JOHN MALKOVICH

Soloists :
LAURA AIKIN – soprano
MARIE ARNET – soprano

Performance subtitled in Romanian

Monday, 09.09

19:00

Opera and ballet

ORCHESTRA and CHOIR of the BUCHAREST NATIONAL OPERA

Bucharest National Opera
"OTELLO" by Giuseppe Verdi

Conductor : KERI-LYNN WILSON

Director : VERA NEMIROVA

Sets : VIORICA PETROVICI
Conductor of the choir : STELIAN OLARIU
Assistant director : IRINA MACOVEI

Soloists :
Otello – MARIUS VLAD BUDOIU
Desdemona – NICOLETA ARDELEAN
Iago – ŞTEFAN IGNAT

http://onb.operanb.ro/ro/calendar/eveniment/382/-/otello

Monday, 09.09

19:30

Great orchestras of the world

ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE DELLA RAI

Palace Grand Hall
Conductor : JURAJ VALCUHA
Soloist : ANNA TIFU – violin (winner of the "George Enescu" International Violin Competition – 2007)

Programme :
G. Enescu –
Suite no.1 in C Major op. 9
Philip Glass – Concerto no. 1 for violin and orchestra (1987)
M. Ravel – Tzigane, rhapsody for violin and orchestra (1924)
I. Stravinski – Orchestral suite "The Rite of Spring"

Monday, 09.09

20:00

Other events

TRIO PINCHAS ZUKERMAN, AMANDA FORSYTH, ANGELA CHENG

PALACE of JUSTICE (Bucharest)

Programme :
W.A. Mozart – Sonata for violin and piano in G Major K 3011
R. Schumann – Adagio and Allegro for cello and piano in A-flat Major op. 70
Z. Kodály – Duo for violin and cello op. 7
F. Mendelssohn-Bartholdy – Piano Trio no. 1 in d minor op. 49

Tuesday, 10.09

17:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

CVARTETUL VOCES

Romanian Atheneum

Programme :
J.S. Bach – The Art of Fugue BWV 1080

Tuesday, 10.09

19:30

Great orchestras of the world

ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE DELLA RAI

Palace Grand Hall
Conductor: JURAJ VALCUHA

Programme:
O. Respighi –
Symphonic poem "Fontane di Roma"
Cl. Debussy –
"The sea", three symphonic sketches for orchestra
M. Ravel 
 "Daphnis and Chloe" excerpts from the ballet in three parts, imagined by M. Fokin

Wednesday, 11.09

17:00

Recitals and chamber music

"GEORGE ENESCU" PHILHARMONIC ORCHESTRA

Romanian Atheneum
Conductor and soloist : RUDOLF  BUCHBINDER

Programme :
L. van Beethoven – Concerto no. 2  for piano and orchestra in B flat Major op. 19
L. van Beethoven – Concerto no. 4 for piano and orchestra in G Major op. 58
L. van Beethoven – Concerto no. 3 for piano and orchestra in c minor op. 37

Wednesday, 11.09

19:30

Great orchestras of the world Buy Ticket

ORCHESTRA and CHOIR "DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA"

Palace Grand Hall
Dirijor : ANTONIO PAPPANO

Programme :
M. Ravel – “Une barque sur l’océan” (3rd part from “Miroirs” Suite) op. 43a
G. Enescu – Symphonic poem “Vox Maris” op. 31
     Soloist : MARIUS VLAD BUDOIU – tenor
A. Dvořák
– Symphony no. 9 in e minor op. 95 “From the new world”

Performance presented by Enel

Thursday, 12.09

17:00

Recitals and chamber music

"GEORGE ENESCU" PHILHARMONIC ORCHESTRA

Romanian Atheneum
Conductor and soloist : RUDOLF  BUCHBINDER

Programme :
L. van Beethoven – Concerto no. 1  for piano and orchestra in C Major op. 15
L. van Beethoven – Concerto no. 5  for piano and orchestra in E flat Major op. 73 "Emperor" 

Thursday, 12.09

19:30

Great orchestras of the world

ORCHESTRA and CHOIR "DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA"

Palace Grand Hall
Conductor : ANTONIO PAPPANO

Programme :
G. Verdi – Requiem

Soloists :
LIUDMYLA MONASTYRSKA – soprano
EKATERINA SEMENCHUK – mezzo-soprano
SAIMIR PIRGU – tenor
RENÉ PAPE – bass

Performance presented by Enel

Thursday, 12.09

Concerts outside Bucharest

SIBIU

SIBIU STATE PHILHARMONIC ORCHESTRA

Conductor : GOTTFRIED RABL
Soloist : ALEXANDRU TOMESCU

Programme :
T. Rogalski – Three Romanian dances
F. Mendelssohn-Bartholdy – Concerto for violin and orchestra in e minor op. 64
S. Taneyev – Symphony no. 4 in c minor op. 12

Friday, 13.09

17:00

Recitals and chamber music

ORCHESTRE NATIONAL D’ÎLE-DE-FRANCE

Romanian Atheneum
Conductor : ENRIQUE MAZZOLA
Soloist : CLAIRE-MARIE LE GUAY – piano

Programme :
J. Ibert – Bacchanale
A. Honegger – Concertino for piano and orchestra H 55
M. Ravel – Piano Concerto for the left hand in D Major op. 82
D. Milhaud – Le Bœuf sur le toit op. 58
M. Ravel – Suite no. 2 for orchestra op. 57b "Daphnis et Chloé"

Friday, 13.09

19:30

Great orchestras of the world

LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA

Palace Grand Hall
Conductor : VLADIMIR JUROWSKI
Soloist : ANIKA VAVIC – piano

Programme :
N. Rimsky-Korsakov – Russian Easter Festival Overture op. 36
S. Prokofiev – Concerto no. 3 for piano and orchestra in C Major op. 26
A. Bruckner – Symphony no. 1 in c minor WAB 101

Friday, 13.09

22:30

By midnight Sold Out
Buy Cinema Ticket

ORCHESTRE de CHAMBRE de LAUSANNE

Romanian Atheneum
Conductor and soloist : CHRISTIAN ZACHARIAS
Soloists : FRANÇOIS SOCHARD – vioară
               ELI KARANFILOVA – violă

Programme :
W.A. Mozart – Symphonie concertante for violin, viola and orchestra in E flat Major K 364
W.A. Mozart – Concerto no. 15 for piano and orchestra in B flat Major K 450
W.A. Mozart – Symphony no. 40 in g minor K 550

Performance presented by    Enel

Friday, 13.09

Concerts outside Bucharest

TIMIŞOARA

“BANATUL” PHILHARMONIC HALL
Conductor : GHEORGHE COSTIN
Soloists : MANUELA IANA-MIHĂILESCU and DRAGOŞ MIHĂILESCU

Program:
G. Enescu – Suite no. 2 in C major op. 20
Fr. Poulenc – Concerto in d minor for two pianos and orchestra FP 61
Béla Bartók –  Suite "The Miraculous Mandarin" op. 19

Saturday, 14.09

11:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

ALTENBERG TRIO WIEN

Palace Small Hall

Programme :
D. Shostakovich – Trio no. 1 in c minor op. 8 (1923)
G. Enescu – Trio in a minor (1916)
M. Ravel – Trio for piano, violin and cello (1914)

Saturday, 14.09

17:00

Recitals and chamber music

ORCHESTRE NATIONAL D’ÎLE-DE-FRANCE

Romanian Atheneum
Conductor : ENRIQUE MAZZOLA
Soloist : ALISSA MARGULIS – violin 

Programme :
J. Sibelius – Violin Concerto in d minor op. 47
H. Berlioz – Symphony fantastique op. 14

Saturday, 14.09

20:00

Great orchestras of the world

LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA

Palace Grand Hall
Conductor : VLADIMIR JUROWSKY
ACADEMIC CHOIR of The Romanian National Radio Society
Conductor of the choir : DAN MIHAI GOIA
Soloist : LEONIDAS KAVAKOS – violin 

Programme :
J. Brahms – Concerto for violin and orchestra in D Major op. 77
G. Enescu – Symphony no. 3 with choir in C Major op. 21

Saturday, 14.09

23:00

By midnight

ORCHESTRE de CHAMBRE de LAUSANNE

Romanian Atheneum
Conductor and soloist : CHRISTIAN ZACHARIAS

Programme :
W.A. Mozart – Serenade no. 9 in D Major K 320 "Posthorn" (first four movements)
W.A. Mozart – Concerto no. 23 for piano and orchestra in A Major K 488
W.A. Mozart – Fantasy no. 3 for piano in d minor K 397
W.A. Mozart – Rondo for piano in D Major K 485
W.A. Mozart – Serenade no. 9 in D Major K 320 ”Posthorn” (last three movements)

Performance presented by     Enel

Sunday, 15.09

11:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

"HYPERION INTERNATIONAL" Ensemble

“Mihail Jora” Hall of the Romanian Radio Society
Conductor : ILAN VOLKOV
Soloist : STEPHEN O'MALLEY - guitar

Programme :
Maya Dunietz –  crea.
Liviu Ralea – ”Periastron” for ensemble and sounds assisted by the de computer ( p.a.a.)
Horaţiu Rădulescu – Small Infinities Togetherness (1983) for global sources and ensemble (p.a.r.) - version written for and dedicated to the Hyperion Ensemble
Costin Cazaban – Calam for ensemble and sounds assisted by the computer (p.a.r.) 
Ilan Volkov / Iancu Dumitrescu / Andrei Kivu / Maya Dunietz / Eran Sachs / Yoni Silver / Haggai Fershtman / Adam Sheflan – Intuitive Music (“pianissimo new project”)
Ana-Maria Avram – Spacetime-simetry (p.a.a.)
Iancu Dumitrescu – Early, before all times (II) (p.a.a.)
Ilan Volkov / Iancu Dumitrescu / Andrei Kivu / Maya Dunietz / Eran Sachs / Yoni Silver / Haggai Fershtman / Adam Sheflan  –  Intuitive Music 10 (”fortissimo new project”)

FREE ENTRANCE

Sunday, 15.09

13:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

NUOVA MUSICA CONSONANTE

“Mihail Jora” Hall of the Romanian Radio Society
NUOVA MUSICA CONSONANTE-LIVING MUSIC FOUDATION (USA), VOX NOVUS (USA), CENTER OF COMPUTER RESEARCH IN MUSIC AND ACOUSTICS, STANFORD UNIVERSITY (USA), EUROPEAN CONFERENCE OF PROMOTERS OF NEW MUSIC (ECPNM)

Soloists :
GEORGETA STOLERIU
– soprano
VLAD DIMULESCU
– piano
CORINA BOLOLOI
– violin
FAUSTA DIMULESCU – piano
EMILY GRABER
– piano
DANIEL MIHAI – violin
ALEXANDRA CONŢ
– pian
A.G. WEINBERGER – guitar
ŞERBAN NICHIFOR – cello

Programme : "In Memoriam Daniel Pearl"
G. Enescu
– Sonata no. 1 for piano in f sharp minor op. 24
C-tin Silvestri – Concerto piece no. 3 for piano op. 25
P. Constantinescu – “Cântec de adormit Mitzura”, lyrics by Tudor Arghezi
Ş. Nichifor
– "Acolo", lyrics by Iulia Deleanu
M. Jora – “Ghicitoarea”, lyrics by Tudor Arghezi
G. Enescu –
“Eu ma duc, codrul ramane”, folk lyrics
M. Marbe –
“Ecoul unui omagiu” for violin and piano
G. Enescu –
Balada for violin and piano
L. Alexandra –
“Quasi Cadenza” for violin solo
V. Cosma –
“Concerto de Berlin” for violin and piano (f.a.)
M. Ciobanu –
“Jurnal 99” for violin and electronics
R. Voisey – “Lament and Sorrow” for cello and electronics (f.a.)
V. Petculescu – “Reverberaţii” for cello solo
D. DaSilva – “Stabat” for cello solo (f.a.)
A.G. Weinberger – "More Than Bow" for cello solo (f.a.)
A. Conţ – “Seven Choices” for cello and piano (f.a.)
D. Mihai – “Fifteen Minutes of Fame” for violin and electronics (f.a.)
H. Arlen (arr. AG Weinberger) – “Stormy Weather” pentru guitar, cello, guitar, cello and piano
American Pioneers Songs – "Joseph Smith's First Prayer", "How Great the Wisdom and the Love", "Jesus, Once of Humble Birth", “Good Morning, Sue”, "Come, Come, Ye Saints"
C. Chafe (USA) – “Free Motion” for violin, cello, guitar and electronics (p.a.)


FREE ENTRANCE

Sunday, 15.09

17:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

HARMONIOUS CHAMBER ORCHESTRA – OSAKA

Romanian Atheneum
Conductor : OTOMO NAOTO
Soloist : ION BOGDAN ŞTEFĂNESCU - flute

Programme :
A. Jolivet – Concerto for flute and string orchestra (1950)
Yasushi Akutagawa – Triptyque for string orchestra
G. Enescu – Octuor in C Major op. 7

Sunday, 15.09

19:30

Wagner series

RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

Palace Grand Hall
Conductor : MAREK JANOWSKI

Programme :
R. Wagner – Das Rheingold  WWV 86A

Soloists :
Wotan – EGILS SILINS
Donner – VALENTIN VASILIU  (Bucharest National Opera)
Froh – MARIUS VLAD BUDOIU
Loge – CHRISTIAN ELSNER
Alberich – MARTIN WINKLER
Mime – ARNOLD BEZUYEN
Fasolt – GÜNTHER GROISSBÖCK
Fafner – SORIN COLIBAN
Fricka – ELISABETH KULMAN
Freia – ALEXANDRA REINPRECHT
Erda – DANIELA DENSCHLAG
Woglinde – JULIA BORCHERT
Wellgunde – ALINA BOTTEZ
Flosshilde – SORANA NEGREA

Performance subtitled in Romanian

Sunday, 15.09

22:30

By midnight

GHISLIERI CHOIR & CONSORT

Romanian Atheneum
Conductor : GIULIO PRANDI
Soloists : ROBERTA INVERNIZZI – soprano
               SALVO VITALE – bass
               FRANCESCA BONCOMPAGNI – soprano
               KARIN SELVA – soprano
               MARTA FUMAGALLI – mezzo-soprano
               LUCA CERVONI – tenor
               MARCO BUSSI – bass

"DEATH AND RESURRECTION" – Between Baroque and Classicism
A project by Fondation Royaumont (France) and Collegio Ghislieri (Italy)

Programme :
W.A. Mozart – Regina Coeli in C Major K 108 (1771)
D. Perez – "Mattutino de’ morti" (1774)

Performance presented by     Enel

Monday, 16.09

16:30

Other events

NATIONAL CHAMBER CHOIR ”MADRIGAL”

Romanian Athenaeum

Conductor: VOICU POPESCU

Programme :
Hieronimus Tragoudistis from Cyprus - Great Canon (Song of nine) sec. XVI
Guillaume de Machault - Kyrie from La Messe de Notre Dame (1364)
Byzantine time 1
Josquin des Prez - Gloria from Missa Pangea Lingua (ca. 1514)
Byzantine time 2
Giovanni Pierluigi da Palestrina - Credo from Missa Pope Marcelli (1567)
Byzantine time 3
William Byrd - Sanctus from- Missa a quatro voices (1592-1593)
Hans Leo Hassler (1564-1612) - Benedictus from Missa Dixit Maria
Byzantine time 4
Tomas Luis de Victoria (1548-1611) - Agnus Dei from Missa Simile est regnum caelorum
Byzantine time 5
Dan Dediu - Exult - Work in Neogregorian Style / Byzantine (p.a.)

Monday, 16.09

18:00

Wagner series

RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

Palace Grand Hall
Conductor : MAREK JANOWSKI

Programme : 
R. Wagner –
Die Walküre  WWV 86B

Soloists :
Siegmund – TORSTEN KERL
Hunding – GÜNTHER GROISSBÖCK
Wotan – EGILS SILINS
Sieglinde – MELANIE DIENER
Brünnhilde – PETRA LANG
Fricka – ELISABETH KULMAN
Gerhilde – ANELIYA VIDINOVA
Ortlinde – EGLE CHIŞIU
Waltraute – SIDONIA NICA
Schwertleite – ANDREEA IFTIMESCU
Helmwige – NATALIA BUCIUMAN
Siegrune – ANTONELA BÂRNAT
Grimgerde – ADINA SECOBEANU
Rossweiße – SORANA NEGREA

Performance subtitled in Romanian

Monday, 16.09

19:00

Opera and ballet

VORTICE DANCE COMPANY

Bucharest National Opera

Programme :
"DRACULA"

Co-production : Vortice Dance Company, Opera da Macedonia
Direction and choreography : Cláudia Martins, Rafael Carriço
Scenography, videography, sonoplasthy : Rafael Carriço
Figurines : Jorge Liborio

Soloists : Cláudia Martins, Rafael Carriço, Maria Diogo, Rafaela Reis, Ângela Bacellar, Luz Bacellar,
Joana Puntel, Fábio Simões, Renato Vieira, Anna Kurlikova, Rita Pinheiro, Tiago Coelho


Technical direction : Nuno Martins
Light designer and audio-visual effects : Luis Paz
Music : Wojciech Kilar, Philip Glass, S. Rachmaninov, Lou Reed

Performance offered by    Jti

Tuesday, 17.09

17:00

Recitals and chamber music

LUCERNE SYMPHONY ORCHESTRA

Romanian Atheneum
Conductor : JAMES GAFFIGAN
Soloist : TRULS MØRK – cello

Programme :
A. Dvořák – Concerto for cello and orchestra in b minor op. 104 (B191)
A. Dvořák – Symphony no. 6 in D Major op. 60 (B112)

Tuesday, 17.09

19:30

Great orchestras of the world

DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER

Palace Grand Hall
Conductor : SEMYON BYCHKOV
Soloist : GAUTIER CAPUÇON – cello

Programme :
G. Enescu – Concertante Symphonie for cello and orchestra in b minor op. 8
G. Mahler
– Symphony no. 1 in D Major

Wednesday, 18.09

17:00

Recitals and chamber music

LUCERNE SYMPHONY ORCHESTRA

Romanian Atheneum
Conductor : JAMES GAFFIGAN
Soloist : FAZIL SAY – piano 

Programe :
G. Enescu – Symphonic poem "Isis" (arrangement by Pascal Bentoiu – based on the composer's notes)
     With the participation of "PRELUDIU" Chamber Choir of The National Art Centre "Romanian Youth"
     Conductor of the choir : VOICU ENĂCHESCU
W.A. Mozart – Concerto no. 21 for piano and orchestra in C Major K 467
J. Haydn – Symphony no. 104 in D Major H.1/104 "London"

Wednesday, 18.09

19:30

Great orchestras of the world

DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER

Palace Grand Hall
Conductor : SEMYON BYCHKOV
Soloists : KATIA and MARIELLE LABÈQUE – piano

Programme :
M. Ravel – Suite for piano "Le Tombeau de Couperin" (1918)
F. Poulenc – Concerto for two pianos in d minor FP 61
C. Franck – Simfonia in d minor

Thursday, 19.09

17:00

Wagner series

RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

Palace Grand Hall
Conductor : MAREK JANOWSKI

Programme :
R. Wagner
Siegfried  WWV 86C

Soloists :
Siegfried – STEFAN VINKE
Mime – ARNOLD BEZUYEN
Wotan (Wanderer) – EGILS SILINS
Alberich – MARTIN WINKLER
Fafner – SORIN COLIBAN
Brünnhilde – CATHERINE FOSTER
Erda – DANIELA DENSCHLAG
Waldvogels – ILEANA TONCA

Performance subtitled in Romanian

Thursday, 19.09

19:00

Opera and ballet

VORTICE DANCE COMPANY

Bucharest National Opera

"SOLILOQUY – ABOUT WONDERLAND"
Direction and coreography : Cláudia Martins and Rafael Carriço
Scenography, videography and sonoplasty : Rafael Carriço
Costumes Design: Cláudia Martins

Soloists : Cláudia Martins, Rafael Carriço, Maria Diogo, Rafaela Reis, Joana Puntel, Fábio Simões,
Renata Vieira, Anna Kurlikova, Rita Pereira, Luz Bacellar, Angela Bacellar


Technical direction : Nuno Martins
Light designer and audio-visual effects : Luis Paz

Music : Phillip Glass, Maurice Fulton, Kronos Quartet, Daft Punk, Nino Rota, Eric Satie, Oswaldo Ferrés, Camille Saint-Saëns, Arvo Pärt, Billie Holiday, Claude Debussy, Charlie Chaplin

Performance offered by    Jti

Thursday, 19.09

Concerts outside Bucharest

ORADEA

ORADEA STATE PHILHARMONIC ORCHESTRA
Conductor : ROMEO RÎMBU
Soloist : ANTAL ZALAI – violin

Programme :
J. BRAHMS – Academic Festival Overtude in c minor op. 80
J. BRAHMS – Violin Concerto in D Major op. 77
G. ENESCU – Symphony no. 1 in E flat Major op. 13

Friday, 20.09

17:00

Recitals and chamber music

HESPERION XXI & LA CAPELLA REIAL DE CATALUNYA

Romanian Atheneum
Conductor : JORDI SAVALL

Programme :
BORGIA DYNASTY

Artistic concept of the project :  Jordi Savall & Montserrat Figueras
Drama and historical sources : Josep Piera & Manuel Forcano
Collaborators : Josep Piera, Joan F. Mira, Vicent Ros

LA CAPELLA REIAL DE CATALUNYA
Soloists : ADRIANA FERNANDEZ (soprano), PASCAL BERTIN (countertenor),
DAVID SAGASTUME
(countertenor), LLUÍS VILAMAJO (tenor),
FRANCESC GARRIGOSA (tenor), FURIO ZANASI (baritone),
DANIELE CARNOVICH (bass)
Reader :
JOSEP PIERA (Valencian / Catalán), JESÚS FUENTE (Castilian), DANIELE CARNOVICH (Italian)

HESPÈRION XXI
JORDI SAVALL
(viola da gamba soprano), ANDREW LAWRENCE-KING (psaltery, arpa doppia & arpa cruzada), DIMITRI PSONIS (santur), DRISS EL MALOUMI (voice & oud), SERGI CASADEMUNT (viola da gamba tenor), IMKE DAVID (viola da gamba bass), PHILIPPE PIERLOT (viola da gamba bass), XAVIER DÍAZ-LATORRE (vihuela de mano & guitar), SEBASTIAN MARQ (flutes), NEDYALKO NEDYALKOV (kaval), JEAN-PIERRE CANIHAC (cornett), BÉATRICE DELPIERRE (schawm), DANIEL LASSALLE (sackbut), JOSEP BORRÀS (basoon), CARLOS GARCIA-BERNALT (organo di legno), PEDRO ESTEVAN (prscusion & bells)


With the support of the    Generalitat De Catalunya   Dep Cultura      Logo Irl Eng Color      Def Flag Logoeac Culture Ro

Friday, 20.09

19:00

Other events

Ploieşti - Philharmonic Hall “Paul Constantinescu”

MAXIM Quartet – CLASSIC REMIX National Tour

HORIA MAXIM – piano
MIHAELA ANICA – flute
FERNANDO MIHALACHE – accordion
SĂNDEL SMĂRĂNDESCU – contrabass

Programme :
Transcriptions and arrangements of works by F. Schubert, P.I. Ceaikovski, A. Glazunov, I. Stravinski, F. LisztDan Dediu

Friday, 20.09

19:30

Great orchestras of the world

NATIONAL RADIO ORCHESTRA

Palace Grand Hall
THE RADIO CHAMBER ORCHESTRA
RADIO ACADEMIC CHOIR
CHILDREN’S CHOIR
of the Romanian Radio Broadcasting Company
Conductor : JAMES JUDD
Conductor of the choir : DAN MIHAI GOIA
Conductor of the children’s choir : VOICU POPESCU

Programme :
B. Britten
– “War Requiem” op. 66

Soloists :
MICHAELA KAUNE – soprano
KIM BEGLEY – tenor
ADRIAN EROD – baritone

Performance subtitled in Romanian

Friday, 20.09

22:30

By midnight

SAINT MARTIN IN THE FIELDS

Romanian Atheneum
Conductor: Sir. NEVILLE MARRINER
Soloist : ANTONIO MENESES – cello

Programme :
Sir E. Elgar – Introduction and Allegro for string orchestra op. 47
Sir E. Elgar – Concerto for Cello and Orchestra in E minor op. 85
Sir E. Elgar – Enigma Variation op. 36

Performance presented by    Enel

Friday, 20.09

Concerts outside Bucharest

BACĂU - "ATENEU" Hall

"M. JORA" BACĂU PHILHARMONIC ORCHESTRA
Conductor : OVIDIU BĂLAN
Soloist : LEONEL MORALES – piano

Programme :
S. Rachmaninov – Piano Concerto no. 3 in D minor op. 30
I. Stravinski – The Rite of Spring

Saturday, 21.09

11:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

LAURENT ALBRECHT BREUNINGER & THOMAS DUIS

Palace Small Hall

Recital
LAURENT ALBRECHT BREUNINGER – violin
THOMAS DUIS – piano

Programme :
Cl. Debussy – Sonata for violin and piano in g minor L 140
L. Vierne – Sonata for violin and piano in g minor op. 23
G. Enescu – Sonata no. 3 for piano and violin in a minor "dans le caractère populaire roumain" op. 25
M. Ravel – Rhapsody for violin and piano op. 76 "Tzigane"

Saturday, 21.09

17:00

Recitals and chamber music Sold Out
Buy Cinema Ticket

Recital JEAN-CLAUDE PENNETIER - piano

Romanian Atheneum

Programme :
G. Fauré
– Nocturne no. 12 in e minor op. 107
G. Fauré – Barcarolle no. 11 in g minor op. 105
G. Enescu – Sonata no. 1 for piano in f sharp minor op. 24, 1
Cl. Debussy – "La cathédrale engloutie"
Cl. Debussy – Images, Set 2 : Cloches à travers les feuilles L. 111 (1907)
F. Busoni – Sonatina no. 2 BV 259
Cl. Debussy
– Twelve Studies for piano (second book), L 136
     (For chromatic degrees; For approvals; For repeated notes;
     For opposing sounds; For arpeggios compounds; For chords)

Saturday, 21.09

19:00

Other events

Craiova - “Oltenia” Philharmonic Hall

MAXIM Quartet – CLASSIC REMIX National Tour

HORIA MAXIM
– piano
MIHAELA ANICA – flute
FERNANDO MIHALACHE – accordion
SĂNDEL SMĂRĂNDESCU – contrabass

Programme :
Transcriptions and arrangements of works by F. Schubert, P.I. Ceaikovski, A. Glazunov, I. Stravinski, F. Liszt, Dan Dediu

Saturday, 21.09

19:30

Great orchestras of the world

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

Palace Grand Hall
Conductor : MARISS JANSONS
Soloist : EMANUEL AX – piano

Programme :
L. van Beethoven
– Concerto no. 3 for piano and orchestra in c minor op. 37
R. Strauss – A Hero’s Life (Ein Heldenleben) op. 40

Performance offered by     Ing

Saturday, 21.09

22:30

By midnight

SAINT MARTIN IN THE FIELDS

Romanian Atheneum
Conductor : Sir NEVILLE MARRINER
Soloist : BORIS BROVTSYN – violin

Programme :
F. Mendelssohn-Bartholdy – “Ruy Blas” Overture
F. Mendelssohn-Bartholdy – Concerto for violin and orchestra in e minor op. 64
F. Mendelssohn-Bartholdy – Midsummer Night's Dream (integral)
     With the participation of ”GEORGE ENESCU'S” PHILHARMONIC CHOIR
     Conductor of the Choir : ION IOSIF PRUNNER
     Soloists : IRINA IORDĂCHESCU – soprano
                    MARIA JINGA
– mezzo-soprano

Performance presented by    Enel

Saturday, 21.09

Concerts outside Bucharest

SIBIU

HESPERION XXI
LA CAPELLA REIAL DE CATALUNYA

Conductor : JORDI SAVALL

Programme :
La Dinastia Borgia

Artistic concept of the project : Jordi Savall & Montserrat Figueras
Drama and historical sources : Josep Piera & Manuel Forcano
Collaborators : Josep Piera, Joan F. Mira, Vicent Ros

Soloists : Adriana Fernandez, Pascal Bertin, José Hernández-Pastor,
Lluís Vilamajó, Francesc Garrigosa, Furio Zanasi, Daniele Carnovich,
Josep Piera, Francisco Rojas, Daniele Carnovich

Sunday, 22.09

11:00

Great orchestras of the world

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

Palace Grand Hall
Conductor : MARISS JANSONS
Soloist : LISA BATIASHVILI – violin

Programme :
G. Enescu
– Romanian Rhapsody no. 1 in A Major op. 11
S. Prokofiev – Concerto no. 1 for violin and orchestra in D Major op. 19
S. Prokofiev – Suite "Romeo & Julia" : The Montagues and the Capulets; Juliet the girl; Masks; Romeo at Juliet`s tomb (selection by Mariss Jansons)
I. Stravinsky – The Firebird Suite (1919) : Introduction - Dance of the Firebird (Variation of the Firebird); The Round Dance of the Princesses; Infernal dance of King Kashchei; Lullaby; Finale

Performance presented by     Ing

Sunday, 22.09

17:00

Wagner series

RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

Palace Grand Hall
Conductor : MAREK JANOWSKI
"GEORGE ENESCU" PHILHARMONIC CHOIR
Conductor of the Choir : IOSIF ION PRUNNER

Programme :
R. Wagner
Götterdämmerung  WWV 86D

Soloists :
Siegfried – STEFAN VINKE
Gunther – VALENTIN VASILIU  (Bucharest National Opera)
Alberich – MARTIN WINKLER
Hagen – ERIC HALFVARSON
Brünnhilde – PETRA LANG
Gutrune – ALEXANDRA REINPRECHT
Waltraute – ELISABETH KULMAN
Norn 1 – DANIELA DENSCHLAG
Norn 2 – ELISABETH KULMAN
Norn 3 – ANELIYA VIDINOVA
Woglinde – ILEANA TONCA
Wellgunde – ALINA BOTTEZ
Flosshilde – SORANA NEGREA

Performance subtitled in Romanian

Monday, 23.09

17:00

Recitals and chamber music

Recital EVGENY KISSIN - piano

Romanian Atheneum

Programme :
Fr. Schubert – Sonata no. 17 in D Major D 850 op. 53
Al. Scriabin – Sonata no. 2 in g sharp minor op. 19
Al. Scriabin – Etudes op. 8, no. 2 in f sharp minor, no. 4 in B Major, no. 5 in E Major, no. 8 in A flat Major, no. 9 in g sharp minor, no. 11 in b flat minor, no.12 in d sharp minor

Monday, 23.09

19:30

Great orchestras of the world

ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA

Palace Grand Hall
Conductor : SAKARI ORAMO
Soloist : STEPHEN HOUGH – piano

Programme :
A. Hillborg
– “Exquisite Corpse”
J. Brahms – Concerto no. 1 for piano and orchestra in d minor op. 15
C. Nielsen - Symphony no. 2 op. 16 FS 29 "The Four Temperaments"
Logga Sveriges Ambassad Bukarest Eng Rumanska

Monday, 23.09

Concerts outside Bucharest

BRAŞOV

BUCHAREST"VIRTUOZII" ORCHESTRA

Conductor and soloist : MAXIM VENGEROV

Programme :
W.A. Mozart – Concerto no. 3 for violin and orchestra in G Major K 216
W.A. Mozart – Concerto no. 5 for violin and orchestra in A Major KV 219 "Turkish"
W.A. Mozart
– Symphony no. 41 in C Major K 551 “Jupiter”

Tuesday, 24.09

17:00

Recitals and chamber music

BUCHAREST "VIRTUOZII" ORCHESTRA

Romanian Atheneum
Conductor and soloist : MAXIM VENGEROV

Programme :
J.S. Bach – Concerto for two violins and orchestra in d minor BWV 1043
Soloists : MAXIM VENGEROV – violin
              VLAD STĂNCULEASA – violin
W.A. Mozart – Concerto no. 3 for violin and orchestra in G Major K 216
W.A. Mozart – Concerto no. 5 for violin and orchestra in A Major KV 219 “Turkish”
W.A. Mozart – Simphony no. 41 in C Major K 551 “Jupiter”

Tuesday, 24.09

19:30

Great orchestras of the world

ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA

Palace Grand Hall
Conductor : SAKARI ORAMO
Soloist : JULIAN RACHLIN – violin

Programme :
G. Enescu
– Suite no. 2 for orchestra in C Major op. 20
I. Stravinsky – Concerto for violin and orchestra in D Major
J. Sibelius – Symphony no. 1 in e minor op. 39
Logga Sveriges Ambassad Bukarest Eng Rumanska

Wednesday, 25.09

17:00

Recitals and chamber music

CAMERATA SALZBURG

Romanian Atheneum
Conductor : LOUIS LANGRÉE
Soloist : HILARY HAHN – violin

Programme :
G. Enescu
– Intermezzi op. 12
W.A. Mozart – Concerto no. 3 for violin and orchestra in G Major K 216
Vaughan Williams – The Lark Ascending (1920)
W.A. Mozart – Symphony no. 41 in C Major K 551 "Jupiter"

Wednesday, 25.09

19:30

Great orchestras of the world

RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

Palace Grand Hall
Conductor : MIHAIL PLETNEV
Soloist : VADIM REPIN – violin

Programme :
S. Prokofiev
– Concerto no. 2 for violin and orchestra in g minor op. 63
P.I. Tchaikovsky – Valse-Scherzo in C Major op. 34
A. Glazunov – The Seasons op. 67

Thursday, 26.09

17:00

Recitals and chamber music

Trio EVGENY KISSIN, SILVIA MARCOVICI & ALEXANDER KNIAZEV

Romanian Atheneum

Programme :
Fr. Schubert
– 4 impromptus : op. 142 no. 1 in f minor, op. 142 no. 3 in B flat Major, op. 90 no. 3 in G flat Major, op. 90 no. 4 in A flat Major
Fr. Schubert – Trio no. 1 in B flat Major op. 99

Thursday, 26.09

19:00

Other events

Piteşti - Casa de Cultură a Sindicatelor

MAXIM Quartet – CLASSIC REMIX National Tour

HORIA MAXIM
– piano
MIHAELA ANICA – flute
FERNANDO MIHALACHE – accordion
SĂNDEL SMĂRĂNDESCU – contrabass

Programme :
Transcriptions and arrangements of works by F. Schubert, P.I. Ceaikovski, A. Glazunov, I. Stravinski, F. Liszt, Dan Dediu

Thursday, 26.09

19:00

Opera and ballet

ORCHESTRA and CHOIR of the BUCHAREST NATIONAL OPERA

Bucharest National Opera
OEDIPE by George Enescu op. 23
Libretto by Edmond Fleg

Conductor : ADRIAN MORAR
Director : ANDA TĂBĂCARU-HOGEA
Sets : VIORICA PETROVICI
Choreographie : RĂZVAN MAZILU 
Conductor of the choir : STELIAN OLARIU
Conductor of the children’s choir : SMARANDA MORGOVAN

Soloists :
Oedipe – ŞTEFAN IGNAT
Tiresias – HORIA SANDU
Creon – VICENŢIU ŢĂRANU
The Shepard – LIVIU INDRICĂU
The Great Priest – MARIUS BOLOŞ
Phorbas – OCTAVIAN DUMITRU
The Watchman – MIHNEA LAMATIC
Teseu – ŞERBAN VASILE
Laios – HECTOR LOPEZ
Iocasta – OANA ANDRA
The Sphinx – ANDRADA IOANA ROŞU
Antigone – SIMONA NEAGU
Merope – ANTONELA BÂRNATA theban women – ZOICA SOHTERUS

Thursday, 26.09

19:30

Great orchestras of the world

RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

Palace Grand Hall
"GEORGE ENESCU" PHILHARMONIC CHOIR
Conductor : HORIA ANDREESCU
Conductorul of the choir : IOSIF ION PRUNNER

Programme :
Fr. Liszt - Concerto no. 1 for piano and orchestra in E flat Major S.124
     Soloist : BORIS BEREZOVSKY – piano
G. Mahler – Symphony no. 2 "Resurrection Symphony"
     Soloists : ANITA HARTIG – soprano
                     BERNARDA FINK – mezzo-soprano

Thursday, 26.09

Concerts outside Bucharest

ARAD

ARAD STATE PHILHARMONIC
Conductor : BORJAN CANEV
Soloist : ANTAL ZALAI – violin

Programme :
G. Enescu – Rhapsody No. 1 in A Major op. 11
P.I. Ceaikovski – Concerto for violin and orchestra in D Major op. 35
R. Schumann – Symphony no. 4 in d minor op. 120

Friday, 27.09

17:00

Recitals and chamber music

"VIOLONCELLISSIMO" Ensemble

Romanian Atheneum
Conducted by MARIN CAZACU
Soloist : SIMINA IVAN – soprano

Programme :
G. Enescu
– Andante religioso for two cellos and organ
T. Albinoni – Adagio
S. Mercadante – Parola prima from Oratorio "Last seven words" for soprano and cellos orchestra                             
C. Tăutu – Al Fine
H. Villa-Lobos – Bachianas Brasileiras no. 5 for soprano and cellos                                                  
J. Schrammel – March 
A. Dvořák – Doloroso 
C-tin Dimitrescu – Country dance
J. Offenbach – Barcarola
J. Offenbach – Can Can
A. Piazzolla – Oblivion
A.Viloldo  – Tango "El Choclo”
A. Piazzolla – Libertango
Mozart / Mifune – Alla Turca Jazz

Friday, 27.09

19:30

Great orchestras of the world

ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA

Palace Grand Hall
Conductor : ANDREW LITTON
Soloist : ALEXANDRA DARIESCU – piano

Programme :
J. Brahms
 – Academic Festival Overture in c minor op. 80
E. Grieg
– Concerto for piano and orchestra in a minor op. 16
P.I. Tchaikovsky – Symphony no. 6 in b minor op. 74 "Pathetique"

Performance presented by   Rompetrol

Friday, 27.09

22:30

By midnight

ACCADEMIA BIZANTINA

Romanian Atheneum
Conductor and clavecin : OTTAVIO DANTONE
Soloist : VIKTORIA MULLOVA - violin

Programme :
J.S. Bach
 – Concerto for violin and orchestra in a minor BWV 1041
J.S. Bach – Concerto for violin, cemballo and orchestra (trascription BWV 1060)
J.S. Bach – Concerto for violin and orchestra in D Major (trascription BWV 1053)
J.S. Bach – Concerto for violin and orchestra in E Major BWV 1042

Performance presented by    Enel

Friday, 27.09

Concerts outside Bucharest

BRAŞOV

THE SCHUBERT ENSEMBLE

Programme :
Frank Bridge – Phantasy for piano quartet in f sharp minor op. 94
G. Fauré – Piano quartet no. 1 in c minor op. 15
G. Enescu – Piano quartet no. 1 in D Major op. 16 (1909)

Saturday, 28.09

12:00

21st Century Music - Workshop // Enescu and his contemporaries

THE SCHUBERT ENSEMBLE

Romanian Atheneum

Programme :
Frank Bridge
– Phantasy for piano quartet in f sharp minor op. 94
G. Fauré – Piano quartet no. 1 in c minor op. 15
G. Enescu – Piano quartet no. 1 in D Major op. 16 (1909)

Saturday, 28.09

17:00

Recitals and chamber music

MURRAY PERAHIA

Romanian Atheneum
Recital MURRAY PERAHIA – piano

Programme :
J.S. Bach – French suite no. 4 in E flat Major BWV 815
L. van Beethoven – Sonata no. 23 in f minor op. 57 “Appassionata”
R. Schumann – Faschingsschwank aus Wien op. 26
Fr. Chopin – Impromptu no. 2 in F sharp Major op. 36
Fr. Chopin – Scherzo no. 2 în B flat Major op. 31

Saturday, 28.09

19:30

Great orchestras of the world

ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA

Palace Grand Hall
ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA
RADIO ACADEMIC CHOIR
CHILDREN CHOIR of the ROMANIAN RADIO SOCIETY

Conductor : CRISTIAN MANDEALConductor of the choir : DAN MIHAI GOIA
Conductor of the children choir : VOICU POPESCU


Programme :
G. Enescu – Capriccio for violin and orchestra (orchestration by Cornel Ţăranu, after composer’s notes)
     Soloist : DMITRY  SITKOVETSKY – violin
G. Mahler
– Symphony no. 3
     Soloist : JENNIFER JOHNSTON – mezzo-soprano


Performance presented by   Rompetrol