The George Enescu International Festival

Bucharest - Romania

“GEORGE ENESCU” INTERNATIONAL FESTIVAL

Romania, 30 August – 20 September 2015
Organized under the high patronage of the President of Romania
Artistic director: Ioan Holender
Producer: Romanian Government through the Ministry of Culture
Co-producers: Romanian Radio Society
Romanian TV Society
Organizer: ARTEXIM

PROGRAMME

SUNDAY 30.08

Time 19.30

Palace Grand Hall

ROMANIAN YOUTH ORCHESTRA
CHOIR OF THE “GEORGE ENESCU” PHILHARMONIC
Conductor: KRISTJAN JARVI
Conductor of the Choir: ION IOSIF PRUNNER
Soloist : SARAH CHANG - violin

Program:

  • Enescu – Rhapsody no. 1 in A Major op. 11
  • Sibelius - Concerto for violin and orchestra in D minor op. 47
  • Orff – “Carmina Burana”

Soloists:

  • JENNIFER O’LOUGHLIN - soprano
  • MAX EMANUEL CENCIC - countertenor
  • LEVENTE MOLNAR - bariton

Time 22.30

Romanian Athenaeum

“MADRIGAL” NATIONAL CHOIR
Conductor : ANNA UNGUREANU

Program: «Ars Nova and Renaissance» from Guillaume Machaut’s ballads to Claudio Monteverdi’s madrigals – programme of sacred and profane music

Francesco Landini – Ecco la Primavera
Guillaume de Machaut – De toutes flours
Pierre Bonnet – Francion vint l’autre jour
Claude de Sermisy – Languir me fais
Francis Pilkington – Rest, sweet nymphs
William Byrd - Missa a quarto voci-Sanctus
Thomas Tallis – O sacrum convivium
Thomas Morley – Now is the month of Maying
Heinrich Isaac – Innsbruck, ich muss dich lassen
Hans Leo Hassler – Cantate Domino
Cristobal de Morales – Pie Jesu
Tomas Luis de Victoria – O Magnum Mysterium
Jacques Arcadelt – Il bianco e dolce cigno
Roland de Lassus – Bon jour mon Coeur
Josquin Desprez – Baisez moi, ma douce amie
Constanzo Festa – Madonna, io v’amo e taccio
Giovanni Pierluigi de Palestrina – I vaghi fiori
Giovanni Pierluigi de Palestrina – Missa Papae Marcelli – Agnus Dei
Luca Marenzio – Scaldava il sol
Gesualdo da Venosa – Io tacero
Claudio Monteverdi – Quel augellin che canta

Concert presented by
Logo Raiffeisen

Monday 31.08

“Recitals and chamber music” Series

Time 17.00

Romanian Athenaeum

“THARICE VIRTUOSI”
8 Violins: LIVIU PRUNARU, VALENTINA SVYATLOVSKAYA, BOGDAN ZVORISTEANU, OLEG KASKIJV, EDGAR PUJOL, VLAD STANCULESCU

  • Violas: SOPHIA REUTER, ETTORE CAUSA
  • Cellos: STANIMIR TODOROV, PABLO DE NAVARAN

Conductor: LIVIU PRUNARU

Program:

  • Vivaldi - Concerto for 3 violins and strings in fa Major, F-Dur, F.1. No 34. Soloists: Bogdan Zvoristeanu, Valentina Svyatlovskaya, Vlad Stănculeasa
  • Bridge - „LAMENT“ for two violas. Soloists: Ettore Causa, Sophia Reuter
  • Shostakovich – Duos for two violins. Soloists: Liviu Prunaru, Bogdan Zvoristeanu
  • Bruch - Andante from the violin, viola and strings concerto in e-Moll op. 88. Soloists: Oleg Kaskijv, Ettore Causa
  • J.B.Barrière - Sonata for two cellos in G -Dur. Soloists: Stanimir Todorov, Pablo de Naverán
  • Ysaye – «AMITIÉ » - op. 26 for 2 violins and strings. Soloists: Liviu Prunaru, Valentina Svyatlovskaya
  • Ludwig Spohr - Double Quartet op. 65. no. 1

Time 20.00

Palace Grand Hall
ISRAEL PHILHARMONIC
Conductor: ZUBIN MEHTA

Program:

  • Schoenberg – Chamber Symphony nr 1 in E Major op. 9
  • Bruckner – Symphony no. 8 in C minor

TUESDAY 01.09

Time 17.00

Romanian Athenaeum

“BELCEA” Quartet / Guest: Valentin Erben (cello)

Program:

  • Schubert – Quintet In C Major for 2 Violins, Viola & 2 Cellos, D. 956
  • Beethoven – Quartet no. 14 op. 131 in C sharp minor

Seria „Mari orchestre ale lumii“

Time 20.00

Palace Grand Hall

ISRAEL PHILHARMONIC
CHOIR OF THE “GEORGE ENESCU” PHILHARMONIC
Conductor of the Choir: ION IOSIF PRUNNER
Conductor: ZUBIN MEHTA

Program:

  • Enescu – "Vox Maris" op. 31
  • Mahler – Symphony no. 9 in D Major

Soloist – MARIUS VLAD BUDOIU – tenor

WEDNESDAY 02.09

Time 17.00

Romanian Athenaeum

SCOTTISH ENSEMBLE
Soloist: PATRICIA KOPATCHINSKAJA - violin

Program:

  • Silvestri – Three pieces for stings op. 4 no. 2
  • Brahms – Three Choral prelude from op. 122
  • Mansourian – "Four Serious Songs"

Soloist : PATRICIA KOPACHINSKAJA - violin

  • Enescu – Intermezzi for strings op. 12 in re Major
  • Ravel - «Petite Symphonie» (arr. Rudolh Barshai)

Time 19.30

Palace Grand Hall

ROMANIAN NATIONAL RADIO ORCHESTRA
RADIO ACADEMIC CHOIR
CHILDREN’S CHOIR of the Romanian Radio Broadcasting
Conductor: CORNELIUS MEISTER
Conductor of the choir: DAN MIHAI GOIA
Conductor of the children’s choir: ANNA UNGUREANU

Program:

Mahler – Symphony no. 8

Soloists :

  • ERIKA SUNNEGARDH – soprano
  • MEAGAN MILLER – soprano
  • AURELIA FLORIAN – soprano
  • MICHAELA SELINGER – alto
  • LILIANA CIUCA - alto
  • STEFAN VINKE - tenor
  • ȘERBAN VASILE - baritone
  • SORIN COLIBAN - bass

THURSDAY 03.09

Time 17.00

Romanian Athenaeum

“GEORGE ENESCU” PHILHARMONIC
Conductor: PETER RUZICKA

Program:

Enescu/ Bentoiu – Symphony no. 4
Ruzicka - "Clouds" for string quartet and Orchestra ( 2013)
Bartok – "Kossuth" – poem for orchestra

Time 20.00

Palace Grand Hall

BERLINER PHILHARMONIKER
Conductor: Sir SIMON RATTLE

Program:

  • Britten – “Frank Bridge Variations”
  • Shostakovich – Sympohony no.4 in C minor op. 43

FRIDAY 04.09

16.30

Romanian Athenaeum

Recital FAZIL SAY - piano

Program:

  • Beethoven – Sonata no. 14 in C sharp minor op. 27 / 2 “Moonlight Sonata”
  • Beethoven - Sonata no. 32 in C minor op. 111
  • Chopin - 4 Nocturnes
  • Chopin - Sonata no. 2 in B flat minor op. 35

Time 19.30

Palace Grand Hall

STAATSKAPELLE DRESDEN
Conductor: CHRISTIAN THIELEMANN
Soloist : YEFIM BRONFMAN- piano

Program:

  • Enescu – Chamber Symphony for 12 soloist instruments op. 33 in E Major
  • Beethoven - Klavierkonzert No.3 in c-Moll op. 37
  • Bruckner -Symphonie No. 6 in A-Dur

Time 22.30

Romanian Athenaeum

THE KING’S CONSORT Choir and orchestra

Conductor: ROBERT KING

Program: F.Mendelssohn-Bartholdy – “PAULUS” Oratorio

Soloists:

  • CAROLYN SAMPSON – soprano
  • JAMES GILCHRIST – tenor
  • HILARY SUMMERS – alto
  • DAVID WILSON-JOHNSON – bass

SATURDAY 05.09

Time 11.00

Palace Small Hall

“PROFIL” ENSEMBLE
Conductor: TIBERIU SOARE

Program:

  • Gabriel Iranyi – NOEMA for piano solo and chamber orchestra (first audition) / soloist: Horia Maxim
  • Sebastian Androne – Karoshi II for ensemble (first audition)
  • Cristian Lolea – Work for ensemble (first audition)
  • Mihai Măniceanu – Work for ensemble (first audition)
  • Dan Dediu – Hyperkardia IV – for chamber orchestra (first audition)
  • Alexandru Ștefan Murariu - El Niño (Winner of “George Enescu” Competition – Composition Section, Chamber music)
  • Cornel Țăranu – Epitaphe pour Jorge / soloist: Emil Vișinescu

Time 16.30

Romanian Athenaeum

Recital MURRAY PERAHIA - piano
Program: TBA

Time 19.30

Palace Grand Hall

STAATSKAPELLE DRESDEN
Conductor: CHRISTIAN THIELEMANN
Soloist: ANJA HARTEROS

Program:

  • Strauss - “Letzte Lieder”
  • “Frühling” - “September” - “Beim Schlafengehen” - “Im Abendrot” - “Malven” (Orchesterfassung von Wolfgang Rihm)
  • Auftragswerk der Osterfestspiele Salzburg und der Sächsischen Staatskapelle Dresden
  • Strauss - “Eine Alpensinfonie” op. 64

Time 22.30

Romanian Athenaeum

THE KING’S CONSORT – Orchestra and choir

Conductor: ROBERT KING

Soloists:

  • CAROLYN SAMPSON – soprano
  • JAMES GILCHRIST – tenor
  • ROBIN BLAZE – countertenor
  • DAVID WILSON-JOHNSON - bass

Program:

  • “Odes for St.Cecilia”
  • Purcell – Ode to St.Cecilia “Welcome to all the pleasures” (1683)
  • B.Britten –“A Hymn to St.Cecilia (1942)
  • Händel – Ode to St.Cecilia “From Harmony” (1739)

SUNDAY 06.09

Time 11.00

Palace Small Hall

“MUSICA NOVA”

  • FLORIAN POPA - clarinet
  • FREDERIC MOREAU – violin
  • DOREL FODOREANU – cello
  • MARA DOBRESCU - piano

Program:

  • Enescu (Bentoiu) - Trio in A minor (1916) (violin, cello, piano)
  • Bartok – «Contrasts» (Sz 111, BB 116)
  • Olivier Messiaen – «Quatuor pour la fin du temps» (violin, clarinet, cello, piano)

Time 16.30

Romanian Athenaeum

Recital ELISABETH LEONSKAJA - piano - “In memoriam Sviatoslav Richter”
Program:

  • Schubert – Sonatain D Major, D 850 („Gasteiner“)
  • Berg – Piano Sonata, op. 1
  • Schumann – Sonata no. 1 in fis-moll op. 11

Time 19.30

Palace Grand Hall

SAN FRANCISCO SYMPHONY
Conductor: MICHAEL THILSON THOMAS
Programme: YUJA WANG - piano

Program:

Bartók – Concerto for piano and orchestra no. 2 in G Major Sz.95, BB 101
Mahler – Symphony no. 1 in D Major

Time 22.30

Romanian Athenaeum

Orchestra “IL POMO D’ORO”
Conductor: RICCARDO MINASI

Program: Leonardo Vinci – “Catone in Utica”

Soloists:

  • FRANCO FAGIOLI – Cesare
  • MARTIN MITTERRUTZNER – Fulvio
  • JUAN SANCHO – Catone
  • VINCE YI – Emilia
  • VALER SABADUS – Marzia
  • MAX EMANUEL CENCIC - Arbace

MONDAY 07.09

Time 17.00

Romanian Athenaeum

DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN
Conductor: TREVOR PINNOCK
Soloist: MARIA JOAO PIRES - piano

Program:

  • Schubert – Overture in the Italian Style, D.590
  • Chopin – Concerto for piano and orchestra no. 2 in F minor op. 21
  • Haydn – Symphony no. 92 in G Major H 1/92 “Oxford Symphony”

Time 19.30

SAN FRANCISCO SYMPHONY

Conductor: MICHAEL THILSON THOMAS

Program:

  • Enescu – “Voix de la nature”
  • Adams – “Absolute Jest” with ”St. Lawrence” String Quartet
  • Beethoven – Symphony no. 3 in E flat Major op. 55 “ Eroica”

TUESDAY 08.09

Time 17.00

DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN
Conductor: TREVOR PINNOCK
Soloist: MARIA JOAO PIRES - piano

Program:

  • Mozart – Ouverture “La clemenza di Tito“ KV 621
  • Mozart – Concerto for piano and orchestra no.27 in B flat Major K 595
  • Mozart – Symphony no. 41 in C Major k 551 – “Jupiter Symphony“

Time 20.00

Palace Grand Hall

LONDON SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor: ION MARIN
Soloist: LARS VOGT - piano

Program:

Enescu – Orchestral suite no. 2 in C Major op. 20
Ravel – Piano Concerto in G Major
Stravinsky – «Fire bird» Suite (1910)

Concert presented by
Logo Rompetrol Kmg Vertical Colored Approved

WEDNESDAY 09.09

Time 17.00

Romanian Athenaeum
MUTTER’S VIRTUOSI
Conductor and Soloist: ANNE SOPHIE MUTTER - violin

Program:

  • J.S. Bach – Concerto for two violins, BWV 1043 in D minor
  • Previn – Nonet (Romanian premiere)
  • Vivaldi – «Il cimenot dell’armonia e dell’inventione» op. 8
  • Concerto no. 1 in E Major op. 8 RV 269 (La primavera)
  • Concerto no. 2 in G minor op. 8 RV 315 (L’estate)
  • Concerto no. 3 in F Major op. 8 RV 293 ( L’autunno)
  • Concerto no. 4 in F minor op 8. RV 297 ( L’inverno )

Time 20.00

Palace Grand Hall
LONDON SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor: ION MARIN

Soloists:

  • RENAUD CAPUCON - violin
  • GAUTIER CAPUCON - cello

Program:

  • Brahms – Double concerto for violin, cello and orchestra in A minor op.102
  • Mahler – Symphony no.5 in C sharp minor

Concert presented by
Logo Rompetrol Kmg Vertical Colored Approved

THURSDAY 10.09

Time 17.00

Romanian Athenaeum
NEW EUROPEAN STRING CHAMBER ORCHESTRA
Conductor: DMITRY SITKOVETSKY- violin

Program:

  • Shchedrin – Russian Photographs for string orchestra
  • Vlad Maistorovici – Concert Transilvan, on XVII Century Romanian tunes from the collection of Ioan Căianu, for violin and strings (world premiere) Winner of the “George Enescu” - Composition Competition - 2001
  • Tchaikovsky - “Souvenir d’un lieu cher” for violin & strings
  • Shostakovich/Sitkovetsky - String Symphony op.73

Time 20.00

Palace Grand Hall
SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHSTRA - “In memoriam Gheorghe Halmos”
Conductor: YURI TEMIRKANOV
Soloist: ELISABETH LEONSKAJA – piano

Program:

  • Enescu – Overture de concert “Sur des Thèmes dans le Caractère Populaire Roumani” in A Major
  • Rachmaninoff – Concerto for piano and orchestra no. 2 in do minor op. 18
  • Rimsky – Korsakov – Symphonic suite op. 35 “Sheherazade”

Time 22.30

Romanian Athenaeum

CHAMBER CHOIR PRELUDIU conductor: VOICU ENĂCHESCU

Programme:

Works of Romanian composers: D.G. Kiriac, Ștefan Popescu, Ion Vidu, Nicolae Lungu, Constantin Arvinte, Tudor Jarda, Ioan D. Chirescu, Mihail Jora, Marțian Negrea, Vasile Popovici, Vasile Spătărelu, Richard Oschanitsky, Alexandru Pașcanu, Dan Dediu, Paul Constantinescu, Sabin Drăgoi, Dan Buciu, Felicia Donceanu, Gheorghe Cucu, Tudor Flondor, George Enescu.

FRIDAY 11.09

Time 16.30

Romanian Athenaeum
KONZERTHAUSORCHESTER BERLIN
Conductor: HORIA ANDREESCU
Soloist: ARCADI VOLODOS - piano

Program:

  • Brahms – Concertono. 2 for piano and orchestra in B flat Majorop.83
  • Dvorak – Simphony no. 9 in E minor op.95

Time 19.30

Palace Grand Hall
SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHSTRA
Conductor: YURI TEMIRKANOV
Soloist: VALERY SOKOLOV – laureat of the “George Enescu” International Competition - 2005

Program:

  • Tchaikovsky – Concerto for violin and orchestra in D Major op. 35
  • Shostakovich – Symphony no. 10 in E minor op. 93

Time 22.30

Romanian Athenaeum
ORCHESTRE DE CHAMBRE DE PARIS
Conductor: Sir ROGER NORRINGTON

Soloists:

  • DEBORAH NEMTANU - violin
  • SARAH NEMTANU - violin

Program:

  • Bach – Concerto for violon and orchestrain mi majeur BWV 1042
  • Bach – Concerto for 2 violins in re minor BWV 1043 Soloists:
  • DEBORAH NEMTANU - violin
  • SARAH NEMTANU - violin
  • CPE Bach – Symphonie en ut majeur H. 659, Cnt, str
  • Bach – Concerto for violin and orchestrain la minor BWV 1041 Soloist : DEBORAH NEMȚANU - violin Schnittke – Concerto Grosso no. 3, for two violins viori, clavecin and strings

SATURDAY 12.09

Time 11.00

Palace Small Hall
NATIONAL CHAMBER ORCHESTRA OF THE “MOLDOVA” REPUBLIC
Conductor: CRISTIAN FLOREA

Progam:

  • Worlok – Capriol suite
  • Bartok – Divertimento for strings in a op. 113
  • Enescu – Octuor in C op. 7

Time 16.30

“BUCHAREST” CHAMBER ORCHESTRA - ION VOICU
Conductor : MADALIN VOICU
Soloists:
* PIERRE AMOYAL * STEFAN TARARA – winner of the “George Enescu” Competition - 2014

Program:

  • W.A. Mozart – Concertone in C Major K 190/186 E for two violins and chamber orchestra
  • TBA

Time 19.30

Palace Grand Hall
BAYERISCHE STAATSORCHESTRER
Conductor: CONSTANTINOS CARIYDIS
Soloist: PIERRE LAURENT AIMARD - piano

Program:

  • Enescu – “ISIS” Symphonic Poem (posthumously completed by Pascal Bentoiu
  • Beethoven – Concerto for piano and orchestra no. 5 in E flat Major op. 73
  • Shostakovich – Symphony no. 5 în D minor op. 47

Time 22.30

Romanian Athenaeum
ORCHESTRA OF THE AGE OF ENLIGHTENMENT
Conductor: LAURENCE CUMMINGS

Program: Händel

  • “Coronation Anthems”
  • Concerto Grossoin D minor, Op 3 No 5
  • Trio Sonata in G, Op 5 No 4
  • Organ Concerto in F, Op 4 No 4
  • Organ Concerto in G minor, Op 7 no 5
  • Concerto Grosso in A, Op 6 No 11
  • Concerto Grosso in B flat, Op 3 No 2

SUNDAY 13.09

Time 11.00

Palace Small Hall
“DELIAN” Quartet

Program:

  • Sibelius – “Andante festivo”
  • Shostakovich – String quartet no. 4 in D op. 83
  • Shostakovich – “Theatrial suite” excerpts from “Hamlet” and “Human Comedy”
  • Enescu – Quintet with piano in A minor op.29 Guest: ALFREDO PERL - piano

Time 16.30

Romanian Athenaeum
“LES DISSONANCES”
Soloist: DAVID GRIMAL - violin

Program:

  • Debussy - « La Mer » L 109,
  • Enescu - «Caprice Roumain» for violin and orchestra (arrangement by Cornel Țăranu)
  • Beethoven - Symphonie no. 5 op. 67 in C minor

Time 19.30

Palace Grand Hall
BAYERISCHE STAATSOPER
Conductor: SEBASTIAN WEIGLE
RADIO ACADEMIC CHOIR
Conductor of the choir: DAN MIHAI GOIA

Program:
* Richard Strauss – “Elektra” (concert version) Soloist:

  • Klitemnestra (their mother, Agamemnon's widow) - AGNES BALTA (mezzo-soprano)
  • Elektra (Agamemnon's daughter) - ELENA PANKTRATOVA (soprano)
  • Chrysothemis, her sister - ANNE SCHWANEWILMS (soprano)
  • Aegisth (Aegisthus), Klytaemnestra's paramour - ULRICH REß (tenor)
  • Orest (Orestes), son of Agamemnon - RENÉ PAPE (bariton)
  • Orest's tutor - CHRISTOPH STEPHINGER (bass)
  • Her confidante - MARZIA MARZO (soprano)
  • Her trainbearer - N.N. (soprano)
  • A young servant - KEVIN CONNERS (tenor)
  • An old servant - PETER LOBERT (bass)
  • An overseer - HELENA ZUBANOVICH (soprano)
  • First maid - OKKA VON DER DAMERAU (contralto)
  • Second maid - ANGELA BROWER (soprană)
  • Third maid - HEIKE GRÖTZINGER (mezzo-soprană)
  • Fourth maid - ERI NAKAMURA (soprano)
  • Fifth maid - N.N.

Time 22.30

Romanian Athenaeum
ORCHESTRA OF THE AGE OF ENLIGHTENMENT
Conductor: IVOR BOLTON

Program: Händel - “Saul”

Soloists:

  • Saul – CHRSITOPHER PURVES
  • Jonathan – PAUL APPLEBY
  • Merab – LUCY CROWE
  • David – IESTYN DAVIES
  • Michal – SOPHIE BEVAN

MONDAY 14.09

Time 17.00

Romanian Athenaeum
“LES DISSONANCES”
Soloist: XAVIER PHILLIPS - cello

Program:

  • Schnittke – Moz-Art à la Haydn
  • Enescu - Symphonie concertante pour violoncelle et orchestre en si mineur op. 8
  • Brahms - Symphonie no. 1in do minor op. 68

Time 20.00

Palace Grand Hall
CHOIR AND ORCHESTRA of the “GEORGE ENESCU” PHILHARMONIC
Conductor: LEO HUSSAIN
Conductor of the choir: IOSIF ION PRUNNER
Programme: Alban Berg – “Wozzeck”

Soloists:

  • Wozzeck – MICHAEL VOLLE - baritone
  • Marie - EVELYN HERLITZIUS - soprano
  • Captain - ARNOLD BEZUYEN - tenor
  • Doctor – MARTIN WINKLER - bass
  • Drum Major – MARIUS BUDOIU – tenor
  • Andres - COSMIN IFRIM - tenor
  • Margret - MARIA JINGA - contralto
  • First Apprentice - VALENTIN VASILIU - bas
  • Second Apprentice - SERBAN VASILE - baritone
  • Madman - COSMIN IFRIM - tenor

TUESDAY 15.09

Time 17.00

Romanian Athenaeum
MONTE CARLO PHILHARMONIC
Conductor: GIANLUIGI GELMETTI
Soloist: DAVID GARRETT - violin

Program:

  • Enescu – Ballade for violin and orchestra
  • Bruch – Concerto for violin and orchestra in G minor op. 26
  • Ravel – “Alborada del gracioso”
  • Ravel – ”Pavane for Dead Princess
  • Ravel – ”Bolero”

mari-orchestre^

Time 20.00

Palace Grand Hall
WIENER PHILHARMONIKER
Conductor: SEMYON BYCHKOV
Soloist : ELISABETH KULMAN - soprano

Program:

  • Wagner – “Wesendonck- Lieder” WWV 91
  • Tschaikowsky – Symphony no. 6 in sibemol minor op. 74 “Pathétique”

WEDNESDAY 16.09

Time 17.00

Romanian Athenaeum
MONTE CARLO PHILHARMONIC
Conductor: CRISTIAN MANDEAL

Program:

  • Bartok – Hungarian Sketches (1931) Sz. 97, BB 103
  • Enescu – Suite no.3 in D op. 27 (“Villageoise”)
  • Mahler – „Das Lied von der Erde“

Sololists :
* RUXANDRA DONOSE- mezzosoprano * VINCENT WOLFSTEINER - baritone

Time 20.00

Palace Grand Hall
WIENER PHILHARMONIKER
Conductor: SEMYON BYCHKOV

Soloist: VALENTINA NAFORNITA – soprano

Program:

  • Haydn - Symphony No.44 in mi minor H 1/44
  • Enescu - Enescu “7 Chansons de Clement Marot” op 15
  • Brahms -Symphony no. 3 in F Major op. 90

Concert presented by
Logo Raiffeisen

THURSDAY 17.09

Time 17.00

Romanian Athenaeum
MOZARTEUMORCHESTER SALZBURG
Conductor : THOMAS DAUSGAARD

Soloist : DAN GRIGORE - piano

Program:

  • Mozart – Overture to “Don Giovanni” K527
  • Mozart – Concerto for piano an orchestra no. 23 in A major KV 488
  • Beethoven – Sympyhony no.7 in A Major Op. 92

Time 19.30

Sala Mare a Palatului
ROYAL LIVERPOOL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Conductor: VASILY PETRENKO
Soloist : ALEXANDRU TOMESCU – violin

Program:

  • Respighi – Symphonic Poem“Fontane di Roma”
  • Glazunov – Concerto for violin vioara and orchestra in A minor op. 82
  • Rachmaninof - Symphony no. 1 in do minor, op. 13

Time 22.30

Romanian Athenaeum

VOCES Quartet guest: ANDREI LICAREȚ

Programme:

  • Schumann - The Piano Quintet in E-flat major, Op. 44
  • Brahms - The Piano Quintet in F minor, Op. 34

FRIDAY 18.09

Time 16.30

Romanian Athenaeum
BASEL CHAMBER ORCHESTRA
Conductor : HEINZ HOLLIGER
Soloist : ANDRAS SCHIFF - piano

Program:

  • Holliger – “Meta Arca” for 14 violins ( first audition )
  • Schumann – Concerto for piano and orchestra in A minor op. 54
  • Mendelssohn –Bartholdy – Symphony no. 3 in A minor op. 56 “Scottish”

Time 19.30

Palace Grand Hall
ROYAL LIVERPOOL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Conductor: VASILY PETRENKO
CHOIR OF THE “GEORGE ENESCU” PHILHARMONIC
Conductor of the Choir: ION IOSIF PRUNNER
Soloist: SIMON TRPCESKI - piano

Program:

  • Rachmaninof – Concerto for piano and orchestra no. 3 in D minor . op. 30
  • Enescu – Simphonyno. 3 in C Major op. 21 *

Time 22.30

Romanian Athenaeum
ACADEMY OF ANCIENT MUSIC
Conductor: RICHARD EGARR

Program: Monteverdi - “L’incoronazione di Poppea”

Soloists:

  • Ian Bostridge, tenor (Ulisse)
  • Christine Rice, mezzo-soprano (Penelope)
  • Elizabeth Watts, soprano (Minerva)
  • Sophie Junker, soprano (Amore & Melanto)
  • Lukas Jakobski, bass (Tempo, Nettuno & Antinoo)
  • James Creswell, bass (Seneca)

SATURDAY 19.09

Time 11.00

“AD LIBITUM” Quartet
ALEXANDRU TOMESCU, SERBAN MEREUȚĂ, BOGDAN BISOC, FILIP PAPA

Program:

  • Ravel – Quartet
  • Bartok – Quartet no. 6 op. Sz 114, BB 119
  • Elgar – Quintet with piano op. 84 in A min Guest: ALEXANDRA DARIESCU – piano

Time 16.30

Romanian Athenaeum
Recital PIOTR ANDERSZEWSKI – piano
Program: TBA

Time 19.30

Palace Grand Hall
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Conductor: ANDRIS NELSONS
Soloist: JANINE JANSEN

Program:

  • Bartok - Concerto for violin and orchestra no. 1 Sz 36, BB 48a
  • Shostakovich - Symphony no. 7 in C Major op.60 “Leningrad”

Time 22.30

Romanian Athenaeum
ACADEMY OF ANCIENT MUSIC
Conductor: RICHARD EGARR
Program: Monteverdi - “Ilritornod’Ulisse in patria”

Soloists:

  • Louise Alder, soprano (Poppea)
  • Daniela Lehner, mezzo-soprano (Amore/Damigella)
  • Sarah Connolly, mezzo-soprano (Nerone)
  • Iestyn Davies, countertenor (Ottone)
  • Andrew Tortise, tenor (Arnalta)
  • Sophie Junker, soprano (Drusilla/Virtu)

SUNDAY 20.09

Time 11.00

Romanian Athenaeum
“MICHELANGELO” Quartet
MIHALEA MARTIN, DANIEL AUSTRICH, NOBUKO IMAI, FRANS HELMERSON

Program:

  • Bartok – Quartet no. 1 op. 7 Sz 40 , BB 52
  • Shostakovich – Quartet no. 3 in F Major, op. 73
  • Dvorak – Quartet no. 12 op. 96, in F Major “American”

Time 16.30

Romanian Athenaeum
Recital CHRISTIAN ZACHARIAS - piano

Program:

  • Brahms - Rhapsody B flat Minor op. 79/1
  • Schumann - Kreisleriana
  • Brahms - Rhapsody G Minor op. 79/2
  • Schubert - Sonata in Bflat Major D960

Time 19.30

Palace Grand Hall
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Conductor: ANDRIS NELSONS

Program:

  • Brahms –Symphony no. 2 in D Major, op. 73
  • Enescu – Rhapsody no. 2 in Re Major op. 11
  • Ravel - Daphnis & Chloë Suite no. 2

OTHER EVENTS

BUCHAREST

SUNDAY 06.09

CHOIR OF THE “GEORGE ENESCU” PHILHARMONIC
Sf. Joseph Church
J.S. Bach – Motets for mixed voices

BRAȘOV

SUNDAY 06.09

KAMERATA KRONSTADT
soloist: Stefan Tarara - winner of the “George Enescu” Competition - 2014

Program:
Corelli - Concerto grosso op.6, no. 3
Respighi - Antiche danze ed arie: suite 3
Vivaldi - Seasons

IAȘI

WEDNESDAY 09.09

Moldova Philharmonic Orchestra from Iasi
Conductor: ADRIAN PETRESCU
Soloist: ȘTEFAN TARARA - Laureate of the ”George Enescu" Violin Competition - 2014

Programme:

  • Glinka – Overture to “Ruslan and Ludmila”
  • Concerto for violin and orchestra (TBA)
  • Shostakovich - Symphony no. 10 in E minor op.93

PLOIEȘTI

THURSDAY 17.09

“PAUL CONSTANTINESCU” Philharmonic Orchestra from Ploieşti
Conductor: RADU POSTĂVARU

Program:

  • Silvestri – Three pieces for string orchestra op. 4 no.2
  • Capoianu – „Divertimento” for string orchestra and two clarinets Soloists:
  • AURELIAN OCTAV POPA
  • EMIL VIŞENESCU
  • Dediu – „Plastic-Rock” Concerto fro flute, violin and string orchestra Soloists:
  • IONUT ŞTEFĂNESCU
  • GABRIEL CROITORU
  • P. CONSTANTINESCU – Concerto for string orchestra

BACĂU

DUMINICĂ 20.09

Mihail Jora Philharmonic Orchestra Bacău     Conductor: Ovidiu Marinescu
solist Vassilis Varvaresos
- third place of George Enescu Competition, piano section

Program:

  • Anatol Lyadov - Apokalypse
  • S.Prokofiev - Piano concerto no. 2
  • H.Berlioz  - Simfonia Fantastica

TICKETS

The organizers are providing a large scale of facilities in order to help you get the tickets and the season tickets for the George Enescu Festival, 2015 edition. In order to make the ticketing process more accessible, tickets and season tickets will be available through direct sale, without any intermediary step (no booking forms will be necessary). You can buy season tickets starting on 15th of January, 2015, 10:00 AM. Single tickets will be available from 16th of February, 2015, 10:00 AM.
For a detailed description of the ticket distribution channels please consult the “HOW TO GET TICKETS AND SEASON TICKETS” section, which can be found below.

PRICE OF THE TICKETS

GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD SERIES (Palace Grand Hall)
• Categ. I 160 RON (Music Stamp included)
• Categ. a II-a 130 RON (Music Stamp included)
• Categ. a III-a 100 RON (Music Stamp included)
• Categ. a IV-a 70 RON (Music Stamp included)
RECITALS AND CHAMBER MUSIC SERIES (Romanian Athenaeum)
• Categ. I 160 RON (Music Stamp included)
• Categ. a II-a 130 RON (Music Stamp included)
“BY MIDNIGHT” CONCERT SERIES (Romanian Athenaeum)
• Categ. I 160 RON (Music Stamp included)
• Categ. a II-a 130 RON (Music Stamp included)
“MORNIG CONCERTS” SERIES (Romanian Athenaeum, Palace Small Hall)
• Categ. I 50 RON (Music Stamp included)
• Categ. a II-a 40 RON (Music Stamp included)

PRICE OF THE SEASON TICKETS
For the 2015 edition, the organizers will make available, beside the already familiar season tickets valid for all the concerts in a specific series, two more season ticket types, valid for half of the concerts of the GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD series. These two season ticket types, named A1 and A2, will allow acces to 11 concerts each. The lists of these concerts are available below. Please, carefully consult the lists and choose exactly the desired season ticket type! Exchanging the season ticket type after the purchase is not possible!
Also, A, A1 and A2 season ticket types will have a special discount category for pensioners, pupils and students! Thus, there will NOT be a separate season ticket type for pensioners, pupils and students and the discounted prices will be available under the general season ticket types. This way, pensioners, pupils and students will have access to discounts for both the full, type A, season ticket and the half-series, type A1 and A2, season tickets.

a. Season Ticket — TYPE A— valid for ALL concerts in the “GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD” series – Pallace Grand Hall
• Categ. I 2200 RON (Music Stamp included)
• Categ. a II-a 1700 RON (Music Stamp included)
• Categ. a III-a 1300 RON (Music Stamp included)
• Categ. a IV-a 1000 RON (Music Stamp included)
• Category Pensioners, Pupils, Students 750 RON (Music Stamp included)

b. Season Ticket — TYPE A1 — valid for the following 11 concerts in the “GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD” series – Palace Grand Hall:
1. Sunday, 30 August, 19.30 – Romanian Youth Orchestra / George Enescu Philharmonic / Järvi / Prunner/ Chang
2. Tuesday, 01 September, 19.30 - Israel Philharmonic / George Enescu Philharmonic /Mehta / Prunner / Budoiu
3. Friday, 04 September, 19.30 - Staatskapelle Dresden / Thielemann / Bronfman
4. Sunday, 06 September, 19.30 - San Francisco Symphony / Thielson Thomas / Wang
5. Tuesday, 08 September, 19.30 – London Symphony Orchestra / Marin / Vogt
6. Thursday, 10 September, 19.30 - Sankt Petersburg / Temirkanov / Leonkaja
7. Saturday, 12 September, 19.30 - Opera din München / Chorus of the Romanian Radio Broadcasting Society / Goia
8. Monday, 14 September, 20.00 - George Enescu Philharmonic & George Enescu Philharmonic Choir / Hussain / Prunner
9. Wednesday, 16 September, 19.30 - Wiener Philharmoniker / Bychkov / Nafornita
10. Friday, 18 September, 19.30 - Royal Liverpool / Petrenko / George Enescu Philharmonic Choir / Prunner
11. Sunday, 20 September, 19.30 – Concertgebouw / Nelsons

• Categ. I 1250 RON (Music Stamp included)
• Categ. a II-a 1000 RON (Music Stamp included)
• Categ. a III-a 750 RON (Music Stamp included)
• Categ. a IV-a 550 RON (Music Stamp included)
• Category Pensioners, Pupils, Students 350 RON (Music Stamp included)

b. Season Ticket — TYPE A2 — valid for the following 11 concerts in the “GREAT ORCHESTRAS OF THE WORLD” series – Palace Grand Hall:
1. Monday, 31 August, 19.30 - Israel Philharmonic / Mehta
2. Wednesday, 02 September, 19.30 - Radio National Orchestra / Chorus of the Romanian Radio Broadcasting Society/ Cornelius Meister / Goia
3. Thursday , 03 September, 19.30 - Berliner Philharmoniker /Rattle
4. Saturday, 05 September, 19.30 - Staatskapelle Dresden / Thielemann / Harteros
5. Monday, 07 September, 19.30 - San Francisco Symphony / Thilson Thomas
6. Wednesday, 09 September, 19.30 - LSO / Marin / Renaud & Gautier Capucon
7. Friday, 11 September, 19.30 - Sankt Petersburg / Temirkanov / Sokolov
8. Sunday, 13 September, 19.30 - Opera din München / Weigle / Chorus of the Romanian Radio Broadcasting Society
9. Tuesday, 15 September, 19.30 - Wiener Philharmoniker / Byshkov / Kulman
10. Thursday, 17 September, 19.30 - Royal Liverpool / George Enescu Philharmonic Choir / Petrenko / Alexandru Tomescu
11. Saturday, 19 September, 19.30 - Concertgebouw / Nelsons / Jeanine Jansen

• Categ. I 1250 RON (Music Stamp included)
• Categ. a II-a 1000 RON (Music Stamp included)
• Categ. a III-a 750 RON (Music Stamp included)
• Categ. a IV-a 550 RON (Music Stamp included)
• Category Pensioners, Pupils, Students 350 RON (Music Stamp included)

b. Season Ticket — TYPE B— valid for ALL concerts in the RECITALS AND CHAMBER MUSIC SERIES (Romanian Athenaeum)
• Categ. I 2000 RON (Music Stamp included)
• Categ. a II-a 1600 RON (Music Stamp included)

c. Season Ticket — TYPE C— valid for ALL concerts in the “BY MIDNIGHT” Series (Romanian Athenaeum)
• Categ. I 900 RON (Music Stamp included)
• Categ. a II-a 700 RON (Music Stamp included)

d. Season Ticket — TYPE D— valid for ALL concerts in the “MORNING CONCERTS” Series (Romanian Athenaeum, Palace Small Hall)
• Categ. I 200 RON (Music Stamp included)
• Categ. a II-a 170 RON (Music Stamp included)

HOW TO GET TICKETS AND SEASON TICKETS
In order to make the ticketing process more accessible, tickets and season tickets will be available through direct sale, without any intermediary step (no booking forms will be necessary). You can buy season tickets starting on 15th of January, 2015, 10:00 AM. Singke tickets will be available from 16th of February, 2015, 10:00 AM.
The complete program of the festival and info on how to get tickets are also available in the Festival brochure and on www.festivalenescu.ro and www.eventim.ro .

Ticketing sales channels:
1. Online on www.eventim.ro, which provides multiple payment and delivery options and also the posibility to choose the seat directly from the seatmap (Java plugin must be installed and active)
2. Eventim national network: Germanos, Orange, Vodafone, Domo stores, Cărturești and Humanitas bookshops, OMV gas stations, Eventim own offices in Bucharest and other cities
3. Eventim international webshops and networks throughout Europe

For more informations, you can subscribe to the dedicated newsletter created on www.eventim.ro, or you can contact us through:
e-mail: enescu@eventim.ro
Call Center: 1951
For information regarding the conditions for corporate orders or orders from travel agencies, please contact us at corporate@eventim.ro.