Festivalul Internațional
George Enescu

București - România

FESTIVALUL INTERNAŢIONAL „GEORGE ENESCU“

România, 30 august – 20 septembrie 2015
Ediţie desfăşurată sub înaltul patronaj al Preşedintelui României
Director artistic: Ioan Holender
Producător: Guvernul României prin Ministerul Culturii
Coproducători: Societatea Română de Radiodifuziune
Societatea Română de Televiziune
Organizator: ARTEXIM

PROGRAM

Duminică 30.08

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU“

Dirijor: KRISTJAN JÄRVI Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER Solistă: SARAH CHANG – vioară

Program:

  • Enescu – Rapsodia nr. 1 în La Major op. 11
  • Sibelius – Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor op. 47
  • Orff – Carmina Burana

Soliști:

  • JENNIFER O’LOUGHLIN – soprană
  • MAX EMANUEL CENCIC – contratenor
  • LEVENTE MOLNAR – bariton

Ora 22.30

Ateneul Român CORUL NAȚIONAL MADRIGAL

Dirijor: ANNA UNGUREANU

Program: «Ars Nova şi Renaştere» de la baladele lui Guillaume Machaut la madrigalele lui Claudio Monteverdi - program de muzica sacră şi profană

Francesco Landini – Ecco la Primavera
Guillaume de Machaut – De toutes flours
Pierre Bonnet – Francion vint l’autre jour
Claude de Sermisy – Languir me fais
Francis Pilkington – Rest, sweet nymphs
William Byrd - Missa a quarto voci-Sanctus
Thomas Tallis – O sacrum convivium
Thomas Morley – Now is the month of Maying
Heinrich Isaac – Innsbruck, ich muss dich lassen
Hans Leo Hassler – Cantate Domino
Cristobal de Morales – Pie Jesu
Tomas Luis de Victoria – O Magnum Mysterium
Jacques Arcadelt – Il bianco e dolce cigno
Roland de Lassus – Bon jour mon Coeur
Josquin Desprez – Baisez moi, ma douce amie
Constanzo Festa – Madonna, io v’amo e taccio
Giovanni Pierluigi de Palestrina – I vaghi fiori
Giovanni Pierluigi de Palestrina – Missa Papae Marcelli – Agnus Dei
Luca Marenzio – Scaldava il sol
Gesualdo da Venosa – Io tacero
Claudio Monteverdi – Quel augellin che canta

Concert prezentat de
Logo Raiffeisen

Luni 31.08

Seria „Recitaluri şi concerte camerale“

Ora 17.00

Ateneul Român THARICE VIRTUOSI

  • Vioară: LIVIU PRUNARU, VALENTINA SVYATLOVSKAYA, BOGDAN ZVORIŞTEANU, OLEG KASKIV, EDGAR PUJOL, VLAD STĂNCULEASA
  • Violă: SOPHIA REUTER, ETTORE CAUSA
  • Violoncel: STANIMIR TODOROV, PABLO DE NAVERAN Dirijor: LIVIU PRUNARU

Program: * Vivaldi – Concert pentru 3 viori şi orchestră de coarde în Fa Major, F.1. nr. 34. Solişti: BOGDAN ZVORISTEANU, VALENTINA SVYATLOVSKAYA, VLAD STĂNCULEASA * Bridge – „Lament“ pentru două viole Solişti: ETTORE CAUSA, SOPHIA REUTER * Șostakovici – Duos pentru două viori. Solişti: LIVIU PRUNARU, BOGDAN ZVORISTEANU * Bruch – Andante din concertul pentru vioară, violă şi corzi în mi minor op. 88 Solişti: OLEG KASKIJV, ETTORE CAUSA Barrière – Sonata pentru două violoncele în Sol Major *Solişti : STANIMIR TODOROV, PABLO DE NAVERAN * Ysaye – „Amitié“ op. 26 pentru două viori şi corzi. Solişti: LIVIU PRUNARU, VALENTINA SVYATLOVSKAYA * Spohr – Double Quartet op. 65. nr. 1

Ora 20.00

Sala Mare a Palatului ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA Dirijor: ZUBIN MEHTA

Program:

  • Schoenberg – Simfonia de cameră nr. 1 în Mi Major op. 9
  • Bruckner – Simfonia nr. 8 în do minor

MARȚI 01.09

Ora 17.00

Ateneul Român CVARTETUL „BELCEA“ Invitat: Valentin Erben (violoncel)

Program:

  • Schubert – Cvintet pentru două viori, violă și două violoncele, op.163, D956 în Do Major
  • Beethoven – Cvartetul de coarde nr.14 op. 131 în do diez minor

Ora 20.00

Sala Mare a Palatului

ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”

Dirijor: ZUBIN MEHTA Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER

Program :

  • Enescu – „Vox Maris“ op. 31
  • Mahler – Simfonia nr. 9 în Re Major
  • Solist – MARIUS VLAD BUDOIU – tenor

MIERCURI 02.09

Ora 17.00

Ateneul Român SCOTTISH ENSEMBLE Solistă: PATRICIA KOPACHINSKAJA – vioară

Program:

  • Silvestri – Trei piese pentru orchestră de coarde op. 4 nr. 2
  • Brahms – Trei Chorale – Preludii din op. 122
  • Mansourian – „Four Serious Songs“

Solistă: PATRICIA KOPACHINSKAJA – vioară

  • Enescu – Intermezzi pentru instrumente de coarde op. 12 în Re Major
  • Ravel – „Petite Symphonie “ (aranjament Rudolh Barshai)

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO CORUL ACADEMIC RADIO CORUL DE COPII RADIO Dirijor: CORNELIUS MEISTER Dirijorul Corului: DAN MIHAI GOIA Dirijorul Corului de copii : VOICU POPESCU

Program: Mahler – Simfonia nr. 8

Solişti:

  • ERIKA SUNNEGARDH – soprană
  • MEAGAN MILLER – soprană
  • AURELIA FLORIAN – soprană
  • MICHAELA SELINGER – alto
  • LILIANA CIUCA – alto
  • STEFAN VINKE – tenor
  • ȘERBAN VASILE – bariton
  • SORIN COLIBAN – bas

JOI 03.09

Ora 17.00

Ateneul Român

FILARMONICA „GEORGE ENESCU”

Dirijor: PETER RUZICKA

Program:

  • Enescu/ Bentoiu – Simfonia nr. 4
  • Ruzicka – „Clouds“ pentru cvartet de coarde şi orchestră ( 2013)
  • Bartók – „Kossuth“ – poem pentru orchestră

Ora 20.00

Sala Mare a Palatului BERLINER PHILHARMONIKER

Dirijor: Sir SIMON RATTLE

Program:

  • Britten – „Frank Bridge Variations“
  • Șostakovici  – Simfonia nr. 4 în do minor op. 43

VINERI 04.09

Ora 16.30

Ateneul Român Recital FAZIL SAY

Program

  • Beethoven – Sonata nr. 14 în do diez minor op. 27 / 2 „Sonata lunii“
  • Beethoven – Sonata nr. 32 în do minor op. 111
  • Chopin – 4 Nocturne
  • Chopin – Sonata Nr. 2 în si bemol minor op. 35

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului STAATSKAPELLE DRESDEN Dirijor: CHRISTIAN THIELEMANN Solist: YEFIM BRONFMAN – pian

Program:

  • Enescu – Simfonia de cameră pentru 12 instrumente soliste op. 33 în Mi Major
  • Beethoven – Concertul nr.3 pentru pian şi orchestră în do minor op. 37
  • Bruckner – Simfonia Nr. 6 în La Major

Ora 22.30

Ateneul Român THE KING’S CONSORT – Orchestră şi cor

Program: Mendelssohn–Bartholdy – Oratoriul „PAULUS“ Dirijor: ROBERT KING

Solişti:

  • CAROLYN SAMPSON – soprană
  • HILARY SUMMERS – alto
  • JAMES GILCHRIST – tenor
  • DAVID WILSON–JOHNSON – bas

SÂMBĂTĂ 05.09

Ora 11.00

Sala Mică a Palatului

Ansamblul „PROFIL“ Dirijor: TIBERIU SOARE

Program:

  • Iranyi – NOEMA pentru pian solo şi orchestră de cameră (primă audiție absolută) / solist: Horia Maxim
  • Androne – Karoshi II pentru ansamblu (primă audiție absolută)
  • Lolea – Lucrare pentru ansamblu (primă audiție absolută)
  • Măniceanu – Lucrare pentru ansamblu (primă audiție absolută)
  • Dediu – Hyperkardia IV – pentru orchestră de cameră (primă audiție absolută)
  • Murariu – El Niño (câștigător al Concursului Internațional George Enescu 2014 - secțiunea Compoziție - Muzică de Cameră)
  • Țăranu – Epitaphe pour Jorge / solist Emil Vișinescu

Ora 16.30

Ateneul Român Recital MURRAY PERAHIA – pian

Program: TBA

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

STAATSKAPELLE DRESDEN

Dirijor: CHRISTIAN THIELEMANN Solistă: ANJA HARTEROS

Program:

  • Strauss – „Letzte Lieder“ „Frühling“ – „September“ – „Beim Schlafengehen“ – „Im Abendrot“ – „Malven“ (Orchesterfassung von Wolfgang Rihm), Auftragswerk der Osterfestspiele Salzburg und der Sächsischen Staatskapelle Dresden
  • Strauss – „Eine Alpensinfonie“ op. 64

Ora 22.30

THE KING’S CONSORT – Orchestră şi cor Dirijor: ROBERT KING

Solişti:

  • CAROLYN SAMPSON – soprană
  • ROBIN BLAZE – contratenor
  • JAMES GILCHRIST – tenor
  • DAVID WILSON–JOHNSON – bas

Program: Odes to St.Cecilia: * Purcell – Ode to St.Cecilia „Welcome to all the pleasures“ (1683) * Britten – Hymn to St.Cecilia (1942) * Händel – Ode to St.Cecilia „From Harmony“ (1739)

DUMINICĂ 06.09

Ora 11.00

Sala Mică a Palatului

„MUSICA NOVA“

  • FLORIAN POPA – clarinet
  • FREDERIC MOREAU – vioară
  • DOREL FODOREANU – violoncel
  • MARA DOBRESCU – pian

Program:

  • Enescu (Bentoiu) – Trio în la minor (1916) (vioară, violoncel, pian)
  • Bartok – „Contrasts“ (Sz 111, BB 116)
  • Messiaen – „Quatuor pour la fin du temps“ (vioară, clarinet, violoncel, pian)

Ora 16.30

Ateneul Român Recital ELISABETH LEONSKAJA – pian Recital „In memoriam Sviatoslav Richter“

Program:

  • Schubert – Sonata în Re Major, D 850 („Gasteiner“)
  • Berg – Piano Sonata, Op. 1
  • Schumann – Sonata nr. 1 în fa diez minor op. 11

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului SAN FRANCISCO SYMPHONY Dirijor: MICHAEL THILSON THOMAS Solistă: YUJA WANG – pian

Program :

  • Bartók – Concertul nr.2 pentru pian şi orchestră în Sol Major Sz.95, BB 101
  • Mahler – Simfonia nr. 1 în Re Major

Ora 22.30

Ateneul Român

Orchestra „IL POMO D’ORO“ Dirijor: RICCARDO MINASI

Program:

Leonardo Vinci – „Catone in Utica“

Solişti:

  • FRANCO FAGIOLI – Cesare
  • JUAN SANCHO – Catone
  • VALER SABADUS – Marzia
  • MARTIN MITTERRUTZNER– Fulvio
  • VINCE YI – Emilia
  • MAX EMANUEL CENCIC – Arbace

LUNI 07.09

Ora 17.00

Ateneul Român

DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN Dirijor: TREVOR PINNOCK Solistă: MARIA JOAO PIRES – pian

Program:

  • Schubert –  Uvertura în Re Major „În stil italian” D 590
  • Chopin – Concertul nr.2 pentru pian şi orchestră în fa minor op. 21
  • Haydn – Simfonia nr. 92 în Sol Major H 1/92 „Oxford Symphony“

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

SAN FRANCISCO SYMPHONY Dirijor: MICHAEL THILSON THOMAS

Program:

  • Enescu – „Voix de la nature“
  • Adams – „Absolute Jest“ cu participarea Cvartetului „St. Lawrence“
  • Beethoven – Simfonia nr. 3 in Mi bemol Major op. 55 „Eroica“

MARȚI 08.09

Ora 17.00

Ateneul Român DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN Dirijor: TREVOR PINNOCK Solistă: MARIA JOAO PIRES– pian

Program :

  • Mozart – Uvertura La clemenza di Tito KV 621
  • Mozart – Concertul nr. 27 pentru pian şi orchestră în Si bemol Major K 595
  • Mozart – Simfonia nr. 41 în Do Major K 551 – „Jupiter “

Ora 20.00

Sala Mare a Palatului

LONDON SYMPHONY ORCHESTRA

Dirijor: ION MARIN Solist: LARS VOGT – pian

Program:

  • Enescu – Suita pentru orchestră nr. 2 în Do Major op. 20
  • Ravel – Concertul pentru pian în Sol Major
  • Stravinsky – Suita „Pasărea de foc“ (1910)

Concert prezentat de
Logo Rompetrol Kmg Vertical Colored Approved

MIERCURI 09.09

Ora 17.00

Ateneul Român

MUTTER’S VIRTUOSI Dirijor şi solist: ANNE SOPHIE MUTTER

Program:

  • J.S. Bach – Concert pentru două viori, BWV 1043
  • Previn – Nonet (premieră în România)
  • Vivaldi – „Il cimento dell’armonia e dell’inventione “ op. 8
    • Concertul nr. 1 în Mi Major op. 8 RV 269 ( Primăvara)
    • Concertul nr 2 în sol minor op. 8 RV 315 (Vara)
    • Concertul nr. 3 în Fa Major op. 8 RV 293 (Toamna)
    • Concertul nr. 4 în fa minor op 8. RV 297 (Iarna)

Ora 20.00

Sala Mare a Palatului LONDON SYMPHONY ORCHESTRA Dirijor: ION MARIN

Solişti:

  • RENAUD CAPUÇON – vioară
  • GAUTIER CAPUÇON – violoncel

Program:

  • Brahms – Dublul concert pentru vioară, violoncel şi orchestră în la minor op.102
  • Mahler – Simfonia nr.5 în do diez minor

Concert prezentat de
Logo Rompetrol Kmg Vertical Colored Approved

JOI 10.09

Ora 17.00

Ateneul Român

NEW EUROPEAN STRING CHAMBER ORCHESTRA Dirijor și solist: DMITRY SITKOVETSKY

Program:

  • Shchedrin – „Russian Photographs“ pentru orchestră de coarde
  • Maistorovici – Concert Transilvan, pe teme românești din secolul XVII din codicele lui Ioan Căianu, pentru vioară și ansamblu de coarde – Laureat al Concursului Internațional „George Enescu” - ediția 2001
  • Ceaikovski – „Souvenir d’un lieu cher“ pentru vioară şi orchestră de coarde
  • Șostakovici – „String Symphony“ op.73

Ora 20.00

Sala Mare a Palatului

SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA – Concert „In memoriam Gheorghe Halmos“ Dirijor: YURI TEMIRKANOV Solistă: ELISABETH LEONSKAJA – pian

Program:

  • Enescu – Uvertura de concert „Pe teme în caracter popular românesc“ în La Major op. 32
  • Rachmaninov – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în do minor op. 18
  • Rimsky - Korsakov– Suita simfonică op. 35 „Sheherazade“


Ora 22.30

Ateneul Român

CORUL DE CAMERĂ „PRELUDIU“  dirijor: VOICU ENĂCHESCU

Program: Lucrări ale compozitorilor români - D.G. Kiriac, Ștefan Popescu, Ion Vidu, Nicolae Lungu, Constantin Arvinte, Tudor Jarda, Ioan D. Chirescu, Mihail Jora, Marțian Negrea, Vasile Popovici, Vasile Spătărelu, Richard Oschanitsky, Alexandru Pașcanu, Dan Dediu, Paul Constantinescu, Sabin Drăgoi, Dan Buciu, Felicia Donceanu, Gheorghe Cucu, Tudor Flondor, George Enescu.

VINERI 11.09

Ora 16.30

Ateneul Român

KONZERTHAUSORCHESTER BERLIN

Dirijor: HORIA ANDREESCU Solist: ARCADI VOLODOS – pian

Program:

  • Brahms – Concertul nr.2 pentru pian şi orchestră în Si bemol Major op.83
  • Dvorak – Simfonia nr. 9 în mi minor op.95

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHSTRA 

Dirijor: YURI TEMIRKANOV

Program :

  • Ceaikovski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 35 | Solist: VALERY SOKOLOV – vioară (laureat al Concursului Internațional „George Enescu“ – 2005 )
  • Șostakovici  – Simfonia nr. 10 în mi minor op. 93

Ora 22.30

Ateneul Român ORCHESTRE DE CHAMBRE DE PARIS Dirijor: Sir ROGER NORRINGTON

Solişti: DEBORAH NEMTANU, SARAH NEMTANU

Program:

  • C.P.E. Bach – Simfonia în si minor H 661
  • J. S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în Mi Major BWV 1042 Solistă: SARAH NEMȚANU – vioară
  • W.C. Bach – Simfonia în Fa Major
  • J. S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor BWV 1041 Solistă: DEBORAH NEMȚANU – vioară
  • C.P.E. Bach – Simfonia în Do Major H 659
  • J. S. Bach – Concertul pentru 2 viori în re minor BWV 1043 Soliste: DEBORAH NEMŢANU– vioară, SARAH NEMŢANU – vioară

SÂMBĂTĂ 12.09

Ora 11.00

Sala Mică a Palatului

ORCHESTRA NATIONALĂ DE CAMERĂ A REPUBLICII MOLDOVA Dirijor: CRISTIAN FLOREA

Progam:

  • Worlok – „Capriol suite“
  • Bartók – „Divertimento“ pentru orchestră de coarde în La op. 113
  • Enescu – Octuor în Do op. 7

Ora 16.30

Ateneul Român

ORCHESTRA DE CAMERĂ „BUCUREŞTI” - ION VOICU  Dirijor: MĂDĂLIN VOICU

Solişti:

  • PIERRE AMOYAL – vioară
  • ȘTEFAN TARARA – laureat al Concursului Internațional „George Enescu” – ediția 2014

Program:

  • B. Marcelo – Uvertura de concert pentru orchestră de coarde
  • Mozart – Concertone pentru două viori şi orchestră de cameră în Do Major K 190/186 E
  • Mozart – Simfonia nr.40 în sol minor KV 550

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului BAYERISCHE STAATSOPER

Dirijor: CONSTANTINOS CARYDIS Solist: PIERRE LAURENT AIMARD – pian

Program:

  • Enescu – Poemul simfonic „Isis“ (1923) – aranjament de Pascal Bentoiu – după schițele compozitorului Cu participarea Corului Academic Radio Dirijor: DAN MIHAI GOIA
  • Beethoven – Concertul nr.5 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major op. 73
  • Șostakovici – Simfonia nr. 5 în re minor op. 47

Ora 22.30

ORCHESTRA AND CHOIR OF THE AGE OF ENLIGHTENMENT Dirijor: LAURENCE CUMMINGS

Program:

Händel

  • „Imnurile încoronării“
  • Concerto Grosso în re minor, op. 3 nr. 5
  • Trio Sonata în Sol Major, op. 5 nr. 4
  • Concertul pentru Orgă în Fa Major, op. 4 nr. 4
  • Concertul pentru Orgă în sol minor, op. 7 nr. 5
  • Concerto Grosso în La Major, op. 6 nr. 11
  • Concerto Grosso în Si bemol Major, op. 3 nr. 2

DUMINICĂ 13.09

Ora 11.00

Sala Mică a Palatului „DELIAN“ Quartet

Program:

  • Sibelius – “Andante festivo”
  • Șostakovici  – Cvartetul nr. 4 în Re op. 83
  • Șostakovici  – „Theatrial suite“, scene din „Hamlet“ şi „Comedia umană“
  • Enescu – Cvintet cu pian în la minor op.29 Invitat: ALFREDO PERL – pian

Ora 16.30

Ateneul Român „LES DISSONANCES“ Solist: DAVID GRIMAL – vioară

Program:

  • Debussy – „La Mer“ L 109
  • Enescu – „Caprice Roumain“ pentru vioară şi orchestră (orchestrație de Cornel Țăranu, după schițele compozitorului)
  • Beethoven – Simfonia nr. 5 în do minor op. 67

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

BAYERISCHE STAATSOPER

Dirijor: SEBASTIAN WEIGLE

Corul Academic Radio Dirijor: DAN MIHAI GOIA

Program: Strauss – „Elektra“ (varianta concertantă)

Solişti:

  • Klitemnestra (mama Elektrei, văduva lui Agamemnon) – AGNES BALTA (mezzo-soprană)
  • Elektra (fiica lui Agamemnon) – ELENA PANKTRATOVA (soprană)
  • Chrysothemis (sora Elektrei) – ANNE SCHWANEWILMS (soprană)
  • Aegisth (iubitul Klitemnestrei) – ULRICH REß (tenor)
  • Oreste (fiul lui Agamemnon) – RENÉ PAPE (bariton)
  • Tutorele lui Oreste – CHRISTOPH STEPHINGER (bass)
  • Confidenta Klitemnestrei – MARZIA MARZO (soprană)
  • Însoțitoarea Klitemnestrei – N.N. (soprană)
  • Un tânar servitor – KEVIN CONNERS (tenor)
  • Bătrânul servitor – PETER LOBERT (bass)
  • O supraveghetoare – HELENA ZUBANOVICH (soprană)
  • Prima servitoare – OKKA VON DER DAMERAU (contralto)
  • A doua servitoare – ANGELA BROWER (soprană)
  • A treia servitoare – HEIKE GRÖTZINGER (mezzo-soprană)
  • A patra servitoare – ERI NAKAMURA (soprană)
  • A cincea swervitoare – N.N.

Ora 22.30

Ateneul Român ORCHESTRA AND CHOIR OF THE AGE OF ENLIGHTENMENT Dirijor: IVOR BOLTON

Program: Händel – „Saul“

Solişti:

  • CHRSITOPHER PURVES – Saul
  • LUCY CROWE – Merab
  • SOPHIE BEVAN – Michal
  • PAUL APPLEBY – Jonathan
  • IESTYN DAVIES – David

LUNI 14.09

Ora 17.00

„LES DISSONANCES“ Solist: XAVIER PHILLIPS – violoncel

Program:

  • Schnittke – Moz-Art à la Haydn
  • Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 8
  • Brahms – Simfonia nr. 1 în do minor op. 68

Ora 20.00

Sala Mare a Palatului

CORUL ŞI ORCHESTRA FILARMONICII „GEORGE ENESCU“

Dirijor: LEO HUSSAIN Dirijorul corului: IOSIF ION PRUNNER

Program: Alban Berg – „Wozzeck”

Solişti:

  • MICHAEL VOLLE – Wozzeck – bariton
  • EVELYN HERLITZIUS – Maria – soprană
  • NN – Fiul Mariei
  • ARNOLD BEZUYEN – Capitanul – tenor
  • MARTIN WINKLER – Doctorul – bas
  • MARIUS VLAD BUDOIU – Tambur Major – tenor
  • COSMIN IFRIM – Andres – tenor
  • MARIA JINGA – Margret – contra alto
  • VALENTIN VASILIU – Primul ucenic –bas
  • SERBAN VASILE – Al doilea ucenic – bariton
  • COSMIN IFRIM – Nebunul – tenor

MARȚI 15.09

Ora 17.00

Ateneul Român MONTE CARLO PHILHARMONIC Dirijor: GIANLUIGI GELMETTI Solist: DAVID GARRETT – vioară Program : * Enescu – Balada pentru vioară şi orchestră (1895) * Bruch – Concertul pentru vioară şi orchestră în sol minor op. 26 * Ravel – Alborada del gracioso * Ravel – Pavană pentru o infantă defunctă * Ravel – Bolero

Ora 20.00

Sala Mare a Palatului WIENER PHILHARMONIKER Dirijor: SEMYON BYCHKOV Solistă: ELISABETH KULMAN – soprană

Program: . * Wagner – „Wesendonck– Lieder“ WWV 91 * Ceaikovski – Simfonia nr. 6 în si minor op. 74 „Pathétique“

MIERCURI 16.09

Ora 17.00

Ateneul Român

MONTE CARLO PHILHARMONIC Dirijor: CRISTIAN MANDEAL

Program:

  • Bartók – Hungarian Sketches (1931) Sz. 97, BB 103
  • Enescu – Suita nr.3 în Re op. 27 („Săteasca“)
  • Mahler – „Das Lied von der Erde“

Solişti:

  • RUXANDRA DONOSE – mezzosoprană
  • VINCENT WOLFSTEINER– bariton

Ora 20.00

Sala Mare a Palatului WIENER PHILHARMONIKER Dirijor: SEMYON BYCHKOV Solistă: VALENTINA NAFORNITA– soprană

Program:

  • Haydn – Simfonia nr. 44 în mi minor H 1/44
  • Enescu – „7 lieduri pe versuri de Clément Marot“ op. 15
  • Brahms – Simfonia nr. 3 în Fa Major op. 90

Concert prezentat de
Logo Raiffeisen

JOI 17.09

Ora 17.00

Ateneul Român MOZARTEUMORCHESTER SALZBURG Dirijor: THOMAS DAUSGAARD Solist: DAN GRIGORE – pian

Program:

  • Mozart – Uvertura la „Don Giovanni“ K527
  • Mozart – Concert pentru pian şi orchestră nr. 23 în La Major KV 488
  • Beethoven – Simfonia nr. 7 în La Major Op. 92

Ora 19.30 ROYAL LIVERPOOL PHILHARMONIC ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului Dirijor: VASILY PETRENKO Solist: ALEXANDRU TOMESCU – vioară

Program:

  • Respighi – Poemul simfonic „Fontane di Roma“
  • Glazunov – Concertul pentru vioara şi orchestră în la minor op. 82
  • Rachmaninov – Simfonia nr. 1 în do minor, op. 13

Ateneul Român

Cvartetul VOCES invitat: ANDREI LICAREȚ

Program:

  • Schumann - Cvintetul cu pian în Mi bemol Major, op. 44
  • Brahms - Cvintetul cu pian în fa minor, op. 34

VINERI 18.09

Ora 16.30

Ateneul Român BASEL CHAMBER ORCHESTRA Dirijor: HEINZ HOLLIGER Solist: ANDRÁS SCHIFF– pian

Program:

  • Holliger – „Meta Arca“ pentru 14 viori ( p.a.)
  • Schumann – Concertul pentru pian şi orchestră în la minor op. 54
  • Mendelssohn-Bartholdy – Simfonia nr. 3 în la minor op. 56 „Scottish“

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului ROYAL LIVERPOOL PHILHARMONIC ORCHESTRA Dirijor: VASILY PETRENKO CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU” Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER Solist: SIMON TRPCESKI – pian

Program:

  • Rachmaninov – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 3 în re minor op. 30
  • Enescu – Simfonia nr. 3 în Do Major op. 21

Ora 22.30

Ateneul Român ACADEMY OF ANCIENT MUSIC Dirijor: RICHARD EGARR

Program: Monteverdi – „Întoarcerea lui Ulise în patrie“

Solişti:

  • Ian Bostridge, tenor (Ulisse)
  • Christine Rice, mezzo-soprană (Penelope)
  • Elizabeth Watts, soprană (Minerva)
  • Sophie Junker, soprană (Amore & Melanto)
  • Lukas Jakobski, bas (Tempo, Nettuno & Antino)
  • James Creswell, bas (Seneca)

SÂMBĂTĂ 19.09

Ora 11.00

Sala Mică a Palatului „AD LIBITUM“ Quartet ALEXANDRU TOMESCU, ȘERBAN MEREUȚĂ, BOGDAN BISOC, FILIP PAPA

Program:

  • Ravel – Cvartet
  • Bartók – Cvartetul nr. 6 op. Sz 114, BB 119
  • Elgar – Cvintetul cu pian în la minor op. 84  Invitată: ALEXANDRA DARIESCU – pian

Ora 16.30

Ateneul Român Recital PIOTR ANDERSZEWSKI – pian

Program: TBA

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

Dirijor: ANDRIS NELSONS Solistă: JANINE JANSEN – vioară

Program:

  • Bartók – Concertul nr.1 pentru vioară şi orchestră Sz 36, BB 48a
  • Șostakovici  – Simfonia nr. 7 în Do Major op.60 „Leningrad“

Ora 22.30

Ateneul Român

ACADEMY OF ANCIEN MUSIC

Dirijor: RICHARD EGARR

Program: Monteverdi – Încoronarea Poppeei

Solişti:

  • Louise Alder, soprană (Poppea)
  • Daniela Lehner, mezzo-soprană (Amore/Damigella)
  • Sarah Connolly, mezzo-soprană (Nerone)
  • Iestyn Davies, contratenor (Ottone)
  • Andrew Tortise, tenor (Arnalta)
  • Sophie Junker, soprană (Drusilla/Virtu)

DUMINICĂ 20.09

Ora 11.00

Ateneul Român

MICHELANGELO Quartet MIHAELA MARTIN, DANIEL AUSTRICH, NOBUKO IMAI, FRANS HELMERSON

Program :

  • Bartók – Cvartetul nr. 1 op.7 Sz 40 , BB 52
  • Șostakovici  – Quartet no. 3 in Fa Major, op. 73
  • Dvorak – Cvartetul nr. 12 op. 96, în Fa Major „American“

Ora 16.30

Ateneul Român Recital CHRISTIAN ZACHARIAS – pian

Program:

  • Brahms – Rapsodia în si bemol minor op. 79/1
  • Schumann – „Kreisleriana“
  • Brahms – Rapsodia în sol minor op. 79/2
  • Schubert – Sonata în Si bemol Major D960

Ora 19.30

Sala Mare a Palatului

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM Dirijor: ANDRIS NELSONS

Program:

  • Brahms –Simfonia nr. 2 în Re Major, op. 73
  • Enescu – Rapsodia nr. 2 în Re Major op. 11
  • Ravel – „Daphnis şi Chloé“ Suita nr. 2

ALTE EVENIMENTE

BUCUREȘTI

DUMINICĂ 06.09

CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU“ Biserica Sf. Iosif J.S. Bach – Motets for mixed voices

IAȘI

MIERCURI 09.09

Filarmonica „Moldova“ din Iaşi Dirijor – ADRIAN PETRESCU Solist: ȘTEFAN TARARA - Laureat al Concursului de Vioară „G. Enescu“ – ediția 2014

Program:

  • Glinka – Uvertura la opera „Ruslan şi Ludmila“ Concert pentru vioară şi orchestră (TBA*)
  • Sostakovici – Simfonia nr. 10 în mi minor op.93

BRAȘOV

DUMINICĂ 06.09

KAMERATA KRONSTADT
solist Stefan Tarara - laureat al sectiunii vioara, Concursul George Enescu 2014

Program:
Corelli - Concerto grosso op.6, nr.3
Respighi - Antiche danze ed arie: suite 3
Vivaldi - Anotimpurile

PLOIEȘTI

JOI 17.09

FILARMONICA „PAUL CONSTANTINESCU“ Ploieşti Dirijor: RADU POSTAVARU

Program:

  • Silvestri – Trei piese pentru orchestră de coarde op. 4 nr. 2
  • Capoianu – Divertimento pentru orchestră de coarde şi două clarinete

Solişti:

  • AURELIAN OCTAV POPA
  • EMIL VIŞENESCU
  • Dediu – „Plastic–Rock” Concerto pentru flaut, vioară şi orchestră de coarde

Solişti:

  • IONUT ŞTEFĂNESCU
  • GABRIEL CROITORU
  • P. CONSTANTINESCU – Concertul pentru orchestră de coarde

BACĂU

DUMINICĂ 20.09

Filarmonica 'Mihail Jora' Bacău  Dirijor: Ovidiu Marinescu
solist Vassilis Varvaresos
- locul III la secțiunea pian, Concursul George Enescu 2014

Program:

  • Anatol Lyadov - Apokalypse
  • S.Prokofiev - Pian concert n. 2
  • H.Berlioz  - Simfonia Fantastica

PIAȚA FESTIVALULUI

Loc de desfășurare: Piața George Enescu (situată între Ateneul Român, Biblioteca Universitară și Palatul Regal) Programul Pieței Festivalului va cuprinde:

  • Concerte susținute de elevi ai școlilor și liceelor de muzică, studenți ai Universității de Muzică din București și ai Conservatoarelor din țară (evenimente organizate în colaborare cu Ministerul Educației Naționale)
  • Recitaluri ale unor soliști și formații de muzică clasică
  • Concerte și recitaluri ale unor formații și artiști profesioniști din țară și străinătate
  • Vor fi prezentate filme documentare despre George Enescu, despre edițiile precedente ale Festivalului „George Enescu”

DETALII TEHNICE

BILETE ŞI ABONAMENTE

Organizatorii împreună cu Eventim.ro, partenerul oficial de ticketing al Festivalului, vă pun la dispoziţie o gamă largă de facilităţi pentru procurarea abonamentelor şi biletelor la Festival.
Pentru a uşura procesul de achiziţionare a biletelor si abonamentelor, pentru ediţia 2015 acestea pot fi cumparate înca din luna ianuarie, pentru abonamente, respectiv februarie pentru bilete individuale! Abonamentele vor fi puse în vânzare în data de 15 Ianuarie 2015, ora 10:00. Biletele individuale vor fi puse în vânzare din data de 16 Februarie 2015, ora 10:00.

PREŢUL BILETELOR INDIVIDUALE

Seria MARI ORCHESTRE (Sala Mare a Palatului)
• Categ. I 160 RON (inclusiv TM )
• Categ. a II-a 130 RON (inclusiv TM )
• Categ. a III-a 100 RON (inclusiv TM )
• Categ. a IV-a 70 RON (inclusiv TM )
Seria RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE (Ateneul Român)
• Categ. I 160 RON (inclusiv TM )
• Categ. a II-a 130 RON (inclusiv TM )
Seria “BY MIDNIGHT” (Ateneul Român)
• Categ. I 160 RON (inclusiv TM )
• Categ. a II-a 130 RON (inclusiv TM )
Seria CONCERTELE DE DIMINEAȚĂ (Ateneul Român, Sala Mică a Palatului)
• Categ. I 50 RON (inclusiv TM )
• Categ. a II-a 40 RON (inclusiv TM )

PREŢUL ABONAMENTELOR

Pentru ediția 2015, organizatorii au pregătit, pe lângă deja familiarele abonamente valabile pentru toate concertele dintr-o anumită serie, și două abonamente speciale, valabile pentru jumătate din concertele cuprinse în seria MARI ORCHESTRE ALE LUMII, de la Sala Mare a Palatului. Aceste abonamente, denumite A1 și A2, permit fiecare accesul la 11 concerte. Listele ce conțin concertele cuprinse în abonamentele A1 și A2 le regăsiți mai jos. Vă rugăm să consultați cu atenție aceste liste și să alegeți exact tipul de abonament dorit, preschimbarea acestora nefiind posibilă după achiziționare!
De asemenea, abonamentele A, A1 și A2 au o categorie de preț specială, dedicată elevilor, studenților și pensionarilor! Astfel, nu va mai exista un tip de abonament separat pentru pensionari, elevi și studenți, ci prețurile reduse vor fi prezentate în cadrul abonamentelor generale, în acest fel pensionarii, elevii și studenții putând beneficia de reduceri atât pentru abonamentul întreg, cât și pentru jumătățile tip A1 și A2.

a. Abonament — TIP A— valabil pentru toate concertele din seria “MARI ORCHESTRE ALE LUMII” de la Sala Mare a Palatului
• Categ. I 2200 RON (inclusiv TM )
• Categ. a II-a 1700 RON (inclusiv TM )
• Categ. a III-a 1300 RON (inclusiv TM )
• Categ. a IV-a 1000 RON (inclusiv TM )
• Categoria Pensionari, Elevi, Studenți 750 RON (inclusiv TM)

b. Abonament — TIP A1— valabil pentru 11 concerte din seria “MARI ORCHESTRE ALE LUMII” de la Sala Mare a Palatului. Aceste 11 concerte sunt:
1. Duminică, 30 august, ora 19.30 - Orchestra Română de Tineret / Corul Filarmonicii George Enescu / Järvi / Prunner/ Chang
2. Marți, 01septembrie, ora 19.30 - Israel Philharmonic / Corul Filarmonicii George Enescu / Mehta / Prunner / Budoiu
3. Vineri, 04 septembrie, ora 19.30 - Staatskapelle Dresden / Thielemann / Bronfman
4. Duminică, 06 septembrie, ora 19.30 - San Francisco Symphony / Thielson Thomas / Wang
5. Marți, 08 septembrie, ora 19.30 – London Symphony Orchestra / Marin / Vogt
6. Joi, 10 septembrie, ora 19.30 - Sankt Petersburg / Temirkanov / Leonkaja
7. Sâmbătă, 12 septembrie, ora 19.30 - Opera din München / Corul Academic Radio / Goia
8. Luni, 14 septembrie, ora 20.00 - Corul si Orchestra Filarmonicii “George Enescu” / Hussain / Prunner
9. Miercuri, 16 septembrie, ora 19.30 - Wiener Philharmoniker / Bychkov / Nafornita
10. Vineri, 18 septembrie, ora 19.30 - Royal Liverpool / Petrenko / Corul Filarmonicii George Enescu / Prunner
11. Duminică, 20 septembrie, ora 19.30 – Concertgebouw / Nelsons

• Categ. I 1250 RON (inclusiv TM )
• Categ. a II-a 1000 RON (inclusiv TM )
• Categ. a III-a 750 RON (inclusiv TM )
• Categ. a IV-a 550 RON (inclusiv TM )
• Categoria Pensionari, Elevi, Studenți 350 RON (inclusiv TM)

b. Abonament — TIP A2— valabil pentru 11 concerte din seria “MARI ORCHESTRE ALE LUMII” de la Sala Mare a Palatului. Aceste 11 concerte sunt:
1. Luni, 31 august, ora 19.30 - Israel Philharmonic / Mehta
2. Miercuri, 02 septembrie, ora 19.30 - Orchestra Națională Radio / Corul Academic/ Cornelius Meister / Goia
3. Joi , 03 septembrie, ora 19.30 - Berliner Philharmoniker /Rattle
4. Sâmbătă, 05 septembrie, ora 19.30 - Staatskapelle Dresden / Thielemann / Harteros
5. Luni, 07 septembrie, ora 19.30 - San Francisco Symphony / Thielson Thomas
6. Miercuri, 09 septembrie, ora 19.30 - LSO / Marin / Renaud & Gautier Capucon
7. Vineri, 11 septembrie, ora 19.30 - Sankt Petersburg / Temirkanov / Sokolov
8. Duminică, 13 septembrie, ora 19.30 - Opera din München / Weigle / Corul Academic Radio
9. Marți, 15 septembrie, ora 19.30 - Wiener Philharmoniker / Byshkov / Kulman
10. Joi, 17 septembrie, ora 19.30 - Royal Liverpool / Corul Filarmonicii George Enescu / Petrenko / Alexandru Tomescu
11. Sâmbătă, 19 septembrie, ora 19.30 - Concertgebouw / Nelsons / Jeanine Jansen

• Categ. I 1250 RON (inclusiv TM )
• Categ. a II-a 1000 RON (inclusiv TM )
• Categ. a III-a 750 RON (inclusiv TM )
• Categ. a IV-a 550 RON (inclusiv TM )
• Categoria Pensionari, Elevi, Studenți 350 RON (inclusiv TM)

b. Abonament — TIP B — valabil pentru toate concertele din seria “CONCERTE ŞI RECITALURI CAMERALE” (Ateneul Român)
• Categ. I 2000 RON (inclusiv TM )
• Categ. a II-a 1600 RON (inclusiv TM )

c. Abonament — TIP C — valabil pentru toate concertele din seria “BY MIDNIGHT” (Ateneul Român)
• Categ. I 900 RON (inclusiv TM)
• Categ. a II-a 700 RON (inclusiv TM)

d. Abonament — TIP D —. valabil pentru toate concertele din seria CONCERTELE DE DIMINEAȚĂ (Ateneul Român, Sala Mică a Palatului)
• Categ. I 200 RON (inclusiv TM)
• Categ. a II-a 170 RON (inclusiv TM)

CUM SE POT PROCURA ABONAMENTELE ŞI BILETELE

Abonamentele vor fi scoase la vânzare în data de 15 Ianuarie 2015, ora 10.00. Biletele individuale vor fi puse în vânzare din data de 16 Februarie 2015, ora 10.00.
Persoanele din ţară sau străinătate care doresc să obţină abonamente sau bilete se vor putea informa din broşura Festivalului sau vor putea accesa site-urile: www.festivalenescu.ro şi www.eventim.ro.

Metode de cumpărare:
1. Pe site-ul www.eventim.ro, care pune la dispoziţie multiple metode de plată şi livrare, precum şi posibilitatea de a alege direct locurile pe planul de sală (va trebui sa aveţi instalat plugin-ul Java)
2. În magazinele din reţeaua Eventim în toată ţara: Germanos, Orange, Vodafone, Domo, librariile Humanitas și Cărturești, stațiile OMV, birourile Eventim din București si din țară
3. Pe site-urile Eventim din străinatate şi în reţelele Eventim internaţionale

Pentru mai multe informaţii vă puteţi abona online la newsletterul special creat pe site-ul www.eventim.ro, sau ne puteţi contacta prin e-mail, la enescu@eventim.ro, sau telefonic, prin serviciul de Call Center 1951.
Pentru informații despre condițiile de achiziționare a biletelor pentru companii sau agenţii de turism, vă rugăm sa ne contactaţi la adresa de e-mail corporate@eventim.ro.

Festivalul George Enescu continuă să se situeze în linia marilor evenimente artistice internaționale, artiștii și orchestrele invitate la ediția 2015 aflându-se în topul invitaților și în cadrul altor festivaluri de muzică clasică internaționale. În același timp, prețurile biletelor sunt printre cele mai avantajoase din lume pentru un eveniment de o asemenea anvergură artistică. Prin comparație, biletele la Festivalul de la Lucerna variază între 40 și 200 de Euro pentru un spectacol, în timp ce la BBC Proms, prețurile pot ajunge la 100 -150 de lire sterline.

Accesul presei la ediția 2015 a Festivalului Enescu se va face în baza legitimațiilor de acreditare rezultate în urma unei proceduri de acreditare pentru presă și blogeri care va fi făcută public pe toate canalele de comunicare al Festivalului.