• Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi › Cumpără Bilet

    Descriere:

    Festivalul continuă tradiția lansată de George Enescu, recunoscut pentru preocuparea sa privind creația specifică timpului său, promovarea noilor talente și a ideilor noi, inovatoare. Ca în fiecare an, vor fi prezentaţi creatori români și străini talentaţi, ansambluri și interpreți dedicaţi fenomenului muzical în contemporaneitate. Ansamblul IconArts propune concerte interactive New Generation, care se vor desfășura în Studioul de Operă și Multimedia al UNMB. Ansamblurile Hyperion International, Profil și Archaeus, pianistul Matei Varga, flautistul Ion Bogdan Ștefănescu, Altenberg Trio Wien, cvartetul Voces, The Schubert Ensemble, Harmonious Chamber Orchestra din Osaka și European Contemporary Orchestra sunt alte nume grele care vor creiona portretul sonor al muzicii secolelor XX și XXI, într-un demers cultural racordat la circuitul internațional al valorilor muzicale și artistice.

    Categoria:

    1. 30 lei
    2. 20 lei

Evenimente care fac parte din această serie

Luni, 02.09

17:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

Ansamblul "ARCHAEUS"

Ateneul Român
Dirijor : LIVIU DĂNCEANU

Program :
George Balint – Muzică pentru Archaeus
Michael Denhoff –
Strophen op. 107 (nr. 1, Geträumtes – für Martella)
Ştefan Niculescu –
Triplum II
Michael Denhoff –
Strophen op. 107 (nr. 11B, Geläut für Günter Bialas)
Dan Buciu –
Schițe pentru un autoportret
Michael Denhoff –
Strophen op. 107 (nr. 43A-a, Trostgesang für Heidemarie Merkl-Baroski)
Horia Surianu –
Rêverie Byzantine en Canon
Michael Denhoff –
Strophen op. 107 (nr. 49A – Saltarello)
Javier Darias –
Ucanca
Aurel Stroe –
Humoreske mit zwei Durchblicken zum Leeren

Marţi, 03.09

10:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

ASPECTE STILISTICE, ESTETICE şi TEHNICI de COMPOZIŢIE în CREAŢIA PROPRIE (I)

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinţă susţinută de Academician CORNEL ŢĂRANU - compozitor (Cluj-Napoca)

INTRAREA LIBERĂ

Marţi, 03.09

14:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

ASPECTE STILISTICE, ESTETICE şi TEHNICI de COMPOZIŢIE în CREAŢIA PROPRIE (II)

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinţă susţinută de THIERRY HUILLET - compozitor (Franţa)

INTRAREA LIBERĂ

Marţi, 03.09

15:30

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

ASPECTE STILISTICE, ESTETICE şi TEHNICI de COMPOZIŢIE în CREAŢIA PROPRIE (III)

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinţă susţinută de MICHAEL HERSCH - compozitor (SUA)

INTRAREA LIBERĂ

Marţi, 03.09

17:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

FILARMONICA "BANATUL" din TIMISOARA

Ateneul Român
Dirijor : RADU POPA
Solist : MATEI VARGA – pian

Program :
Michael Hersch – Concert pentru pian şi orchestră
T. Huillet – "Ombres – tribute to Debussy"
Rolf Martinsson – Concert pentru orchestră, op. 81

Miercuri, 04.09

10:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

ASPECTE STILISTICE, ESTETICE şi TEHNICI de COMPOZIŢIE în CREAŢIA PROPRIE (IV)

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinţă susţinută de DAN DEDIU - compozitor (România)

INTRAREA LIBERĂ

Miercuri, 04.09

14:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

THE NEW GENERATION (I)

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă şi Multimedia

NEW GENERATION (I)
– Concert al tinerei generaţii de compozitori români

Interpretează : Ansamblul IConArts
Dirijor : GABRIEL BEBEŞELEA

Program :
Cristina Uruc
– Latens
Bogdan Chiroșcă
– Cvartet de coarde
Victor Colțea 
– Sketches of a Requiem
Cătălin Ștefănescu Pătrașcu
– Seranada
Alexandru Murariu
 – Aeolus
Sebastian Androne – Stihiile

15.30 - SEMINARII AFTER-CONCERT


INTRAREA LIBERĂ

Joi, 05.09

10:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

ASPECTE STILISTICE, ESTETICE şi TEHNICI de COMPOZIŢIE în CREAŢIA PROPRIE (V)

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinţă susţinută de OCTAVIAN NEMESCU - compozitor (România)

INTRAREA LIBERĂ

Joi, 05.09

14:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

THE NEW GENERATION (II)

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă şi Multimedia

NEW GENERATION (II) – Concert al tinerei generaţii de compozitori români

Interpretează : Ansamblul IConArts
Dirijor : GABRIEL BEBEŞELEA

Program :
Aurelian Băcan
– Autoportret
Elena Apostol
– Punct, contrapunct
Stelian Ababei – Cvintet de suflători
Veronica Anghelescu
– Gom Jabbar
Diana Gheorghiu
– Prisoner
Dan Variu
– Suomisaundi
Vlad Maistorovici
– Vis cu vampiri


15.30 - SEMINARII AFTER-CONCERT


INTRAREA LIBERĂ

Joi, 05.09

17:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

FILARMONICA DE STAT "MOLDOVA" IAŞI

Ateneul Român
Dirijor : LEO HUSSAIN
Solist : MARINO FORMENTI – pian

Program :
Cornel Țăranu – Simfonia “Memorial”
Sir Peter Maxwell Davies – Concertul pentru pian şi orchestră op. 188
Harrison Birtwistle – Earth Dances

Vineri, 06.09

10:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

ASPECTE STILISTICE, ESTETICE şi TEHNICI de COMPOZIŢIE în CREAŢIA PROPRIE (VI)

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinţă susţinută de GABRIEL IRANYI - compozitor (Germania)

INTRAREA LIBERĂ

Vineri, 06.09

13:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

"ARCADIA" STRING QUARTET

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti - Studioul de Operă şi Multimedia

Program :
Adrian Pop – Mătasea şi metalul (2011)
Anatol Vieru – Cvartetul nr. 7
Martin Torp – Cantico delle creature
Dan Variu – "Transfigurare" - cvartet de coarde (primă audiţie)
Sabin Păutza – Cvartetul de coarde nr. 4 "Ludus Modalis"

INTRAREA LIBERĂ

Vineri, 06.09

14:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

ASPECTE STILISTICE, ESTETICE şi TEHNICI de COMPOZIŢIE în CREAŢIA PROPRIE (VII)

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinţă susţinută de ADRIAN POP - compozitor (România)

INTRAREA LIBERĂ

Vineri, 06.09

15:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

WORKSHOP


Seminar de compoziţie

INTRAREA LIBERĂ

Vineri, 06.09

17:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

FILARMONICA DE STAT "TRANSILVANIA" CLUJ

Ateneul Român
Dirijor : JÖRG WIDMANN

Program :
Ulpiu Vlad
– "Lumina drumurilor"
J. Widmann
– "ad absurdum" piesă de concert pentru trompetă şi orchestră mică (dedicată lui Sergei Nakariakov)
     Solist : SERGEI NAKARIAKOV – trompetă
J. Widmann
– Misa, pentru orchestră mare
     Solişti : ALFRED MELICHAR – acordeon cu claviatură
                 WILHELM BRUCK
– chitară

Sâmbătă, 07.09

10:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

REFLECŢII ASUPRA MUZICII TRECUTULUI ŞI A PREZENTULUI

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinţă susţinută de JÖRG WIDMANN - compozitor şi dirijor (Germania)

INTRAREA LIBERĂ

Sâmbătă, 07.09

11:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

EUROPEAN CONTEMPORARY ORCHESTRA

Sala mică a Palatului

Program :
A. Iorgulescu – Kaleidoscope (p.a.)
M. Padding –
Hop (Creation ECO 2012)
T. Hearne –
First World (Creation ECO 2012)
Fr. Narboni –
Embarquement pour l’outre-là (Creation ECO 2012)
P.A. Charpy –
Brûlures (Creation ECO 2012)
L. Dănceanu – Hexaih op. 147 (p.a.)

Sâmbătă, 07.09

12:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

Recital BIANCA şi REMUS MANOLEANU

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Studioul de Operă şi Multimedia

Program :
Ede Terenyi – Ciclul „Dincolo de tăcere” (Şerban Codrin)
Irina Odăgescu Ţuţuianu – Continuum Y
Anatol Vieru – Ciclul „ Destinderi” (Nicolae Labiş) : Ceară; Cearcăn; Toamnă
Darie Nemeş Bota – Ciclul „Lu mi dum” (Răzvan Ropotan) p.a.a.
Dumitru Capoianu – Amurg (Victor Ion Popa) : Întrebare (Victor Ion Popa)
Nicolae Coman – Freudvoll und leidvoll (Goethe) : Gefunden (Goethe); Mädchenmelancholie (Rainer Maria Rilke) p.a.
Valentin Timaru – Din Ciclul „Cântece” (pe versuri de Ana Blandiana) : Octombrie; Baladă; Rugăciune
Theodor Grigoriu – Din Ciclul „ Poeţi şi Abisul Timpului” : Clipa Genezei (Ion Barbu); Zbor deasupra valurilor (Mihai Eminescu)
Viorel Munteanu – Ciclul „Întoarceri la Blaga” : 7 poeme pentru soprană şi pian p.a.a.


INTRAREA LIBERĂ

Sâmbătă, 07.09

14:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

ASPECTE STILISTICE, ESTETICE şi TEHNICI de COMPOZIŢIE în CREAŢIA PROPRIE (VIII)

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti – Sala „Dinu Lipatti”

Conferinţă susţinută de PETER RUZICKA - compozitor (Germania)

INTRAREA LIBERĂ

Sâmbătă, 07.09

15:30

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

WORKSHOP


Seminar de compoziţie

INTARAREA LIBERĂ

Sâmbătă, 07.09

17:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

"TAMMUZ" Quartet

Ateneul Român

Program :
R. Fuchs – Cvartetul cu pian nr. 2 în si minor op. 75
G. Enescu – Cvartetul cu pian nr. 2 în re minor op. 30
G. Fauré – Cvartetul cu pian nr. 2 în sol minor op. 45

Duminică, 08.09

11:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

"MINGUET" Quartet

Sala mică a Palatului

Program :
Gabriel Iranyi – Cvartet de coarde nr. 4 (2012) "...Innenräume, Verwebungen..."
Peter Ruzicka – Cvartetul de coarde cu soprană solo nr. 6 "Erinnerung und vergessen" (2008)
     Solistă : SARAH MARIA SUN – soprană
Wolfgang Rihm – Patru studii pentru cvartet cu clarinet (2003)
     Solist : JÖRG WIDMANN – clarinet

Duminică, 08.09

14:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

Ansamblul "TRAIECT"

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti - Studioul de Operă şi Multimedia
Dirijor : SORIN LERESCU
Solist : PIERRE-YVES ARTAUD – flaut
Invitat : CORNELIA PETROIU – violă

Program :
Tiberiu Olah
– “Invocaţii” pentru 5 executanţi
Ede Terényi
– “Traiectorie albă” pentru ansamblu
Laura Ana Mânzat
– “Rondo neconvenţional” pentru ansamblu (p.a.a.)
Anatol Vieru – “Feuerwerk” pentru flaut, vibrafon şi vioară
Elena Apostol
– “Fairytale” pentru ansamblu
Sorin Lerescu – “Proportions II” pentru flaut şi ansamblu instrumental

INTRAREA LIBERĂ

Duminică, 08.09

17:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

Ansamblul "PROFIL"

Ateneul Român
Dirijor : TIBERIU SOARE

Program :
Adrian EnescuCinematic pentru orchestră de cameră
Viorel Munteanu Invocaţii pentru clarinet solo
Octavian Nemescu – "Nativitas quindeci pour 11 heures de la nuit" (primă audiţie)
Doina Rotaru –
Centrifuga pentru 7 instrumentişti
Mihai Măniceanu
Crescendo pentru vioară solo
Nicolae BrânduşÉtudes transcedentales pentru orchestră de cameră

Marţi, 10.09

17:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

CVARTETUL VOCES

Ateneul Român

Program :
J.S. Bach –
Arta Fugii BWV 1080

Sâmbătă, 14.09

11:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

ALTENBERG TRIO WIEN

Sala mică a Palatului

Program :
D. Şostakovici – Trio nr. 1 în do minor op. 8 (1923)
G. Enescu – Trio în la minor (1916)
M. Ravel Trio pentru pian, vioară şi violoncel (1914)

Duminică, 15.09

11:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

Ansamblul "HYPERION INTERNATIONAL"

Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune
Dirijor : Ilan VOLKOV
Solist : STEPHEN O'MALLEY - chitară

Program :
Maya Dunietz –  crea.
Liviu Ralea – ”Periastron” pentru ansamblu şi sunete asistate de computer ( p.a.a.)
Horaţiu Rădulescu – Small Infinities Togetherness (1983) pentru global sources şi ansamblu (p.a.r.) - versiune scrisă şi dedicată Ansamblului Hyperion
Costin Cazaban – Calam pentru ansamblu şi sunete asistate de computer (p.a.r.)
Ilan Volkov / Iancu Dumitrescu / Andrei Kivu / Maya Dunietz / Eran Sachs / Yoni Silver / Haggai Fershtman / Adam Sheflan – Intuitive Music ”pianissimo new project”
Ana-Maria Avram – Spacetime-simetry (p.a.a.)
Iancu Dumitrescu – Early, before all times (II) (p.a.a.)
Ilan Volkov / Iancu Dumitrescu / Andrei Kivu / Maya Dunietz / Eran Sachs / Yoni Silver / Haggai Fershtman / Adam Sheflan  –  Intuitive Music 10 ”Fortissimo New Project”

INTRAREA LIBERĂ

Duminică, 15.09

13:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

REZONANŢE ENESCIENE

Sala “Mihail Jora” a Societăţii Române de Radiodifuziune
NUOVA MUSICA CONSONANTE-LIVING MUSIC FOUDATION (USA), VOX NOVUS (USA), CENTER OF COMPUTER RESEARCH IN MUSIC AND ACOUSTICS, STANFORD UNIVERSITY (USA), EUROPEAN CONFERENCE OF PROMOTERS OF NEW MUSIC (ECPNM)


Interpretează :
GEORGETA STOLERIU
– soprană
VLAD DIMULESCU
– pian
CORINA BOLOLOI
– vioară
FAUSTA DIMULESCU
– pian
EMILY GRABER (USA)
– vioară
DANIEL MIHAI – vioară
ALEXANDRA CONŢ – pian
A.G. WEINBERGER – chitară
ŞERBAN NICHIFOR – violoncel

Program : "In Memoriam Daniel Pearl"
G. Enescu – Sonata nr. 1 pentru pian în fa diez minor op. 24
C-tin Silvestri – Piesă de concert nr. 3 pentru pian op. 25
P. Constantinescu – “Cântec de adormit Mitzura”, lied pe versuri de Tudor Arghezi
Ş. Nichifor
– "Acolo", lied pe versuri de Iulia Deleanu (p.a.)
M. Jora – “Ghicitoarea”, lied pe versuri de Tudor Arghezi
G. Enescu
– “Eu ma duc, codrul ramane”, lied pe versuri populare
M. Marbe – “Ecoul unui omagiu” pentru vioară şi pian
G. Enescu – Balada pentru vioară şi pian
L. Alexandra – “Quasi Cadenza” pentru vioară solo
V. Cosma – “Concerto de Berlin” pentru vioară şi pian (p.a.)
M. Ciobanu – “Jurnal 99” pentru vioară şi mediu electroacustic
R. Voisey
– “Lament and Sorrow” pentru violoncel şi mediu electroacustic (p.a.)
V. Petculescu – “Reverberaţii 4” pentru violoncel şi mediu electroacustic (p.a.)
D. DaSilva – “Stabat” pentru violoncel solo (p.a.)
A.G. Weinberger – "More Than Bow" pentru violoncel solo (p.a.)
A. Conţ – “Seven Choices” pentru violoncel şi pian (p.a.)
D. Mihai – “Fifteen Minutes of Fame” pentru vioară şi mediu electroacustic (p.a.)
H. Arlen (arr. AG Weinberger) – “Stormy Weather” pentru chitara, violoncel şi pian
American Pioneers Songs – "Joseph Smith's First Prayer", "How Great the Wisdom and the Love", "Jesus, Once of Humble Birth", “Good Morning, Sue”, "Come, Come, Ye Saints"
C. Chafe (USA) – “Free Motion” pentru vioară, violoncel, chitară şi mediu electroacustic (p.a.)

INTRAREA LIBERĂ

Duminică, 15.09

17:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

HARMONIOUS CHAMBER ORCHESTRA – OSAKA

Ateneul Român
Dirijor : OTOMO NAOTO

Program :
A. Jolivet – Concertul pentru flaut şi orchestră de coarde (1950)
     Solist : ION BOGDAN ŞTEFĂNESCU – flaut
Yasushi Akutagawa – Triptic pentru orchestră de coarde
G. Enescu – Octuor în Do Major op. 7

Sâmbătă, 21.09

11:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

LAURENT ALBRECHT BREUNINGER & THOMAS DUIS

Sala mică a Palatului

Recital :
LAURENT ALBRECHT BREUNINGER – vioară
THOMAS DUIS – pian

Program :
Cl. Debussy – Sonata pentru vioară şi pian în sol minor L 140
L. Vierne – Sonata pentru vioară şi pian în sol minor op. 23
G. Enescu – Sonata nr. 3 pentru pian şi vioară în la minor "în caracter popular românesc" op. 25
M. Ravel – Rapsodia pentru vioară şi pian op. 76 "Tzigane"

Sâmbătă, 28.09

12:00

Muzica Sec. XXI - Workshop // Enescu şi contemporanii săi

THE SCHUBERT ENSEMBLE

Ateneul Român

Program :
Frank Bridge – Fantezie pentru cvartet cu pian în fa diez minor H. 94
G. Fauré – Cvartetul cu pian nr. 1 în do minor op. 15
G. Enescu – Cvartetul cu pian nr. 1 în Re Major op. 16 (1909)